Club Name:
Burke Mt Academy
[ BMA ]

Race Secretary:

David Iverson

Entry Method:
All registration on AdminSkiRacing.com

Send Entries to:
diverson@burkemtnacademy.org

Address:
Burke Mountain Academy
60 Alpine Lane
East Burke, VT 05832

Phone: 802-626-5607
E-MAIL US
VISIT WEBSITE

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.



Following are Alpine Race Results and Penalty Report


Ski Race Results generated by:
     USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.30 Revision 7
     Software written by Split Second, Inc.   www.SplitSecond.com


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                 SHELLEY GLOVER MEMORIAL EASTERN CUP FINALS GS                  


BURKE MOUNTAIN ACADEMY                                            MARCH 28, 2014
BURKE MOUNTAIN                                                  EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

                       G I A N T   S L A L O M     M E N                        
                                OFFICIAL RESULTS                                

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD FIS           Abplanalp, Randy     (USA)   COURSE                     DIPPERS
REFEREE          Sell, Thomas         (USA)   START                        932 M
CHIEF OF RACE    Sourbeer, Kraig      (USA)   FINISH                       570 M
                                              VERTICAL DROP                362 M
                                              
                                              FIS HOMOLOG.Nr.        10171/10/11


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Dodge, Peter         (USA)       Farrell, Jim         (USA)
FORERUNNERS  -A- DWYER, Chase                 -A- Alvin Clemens
             -B- Lorenze, Paige               -B- Matt Wilson
             -C- Ross, Bay                    -C- Christopher O'Brien
             -D-                              -D- Shamus McKim
             -E-                              -E- Chase Dwyer

GATES/DIR CHANGES   43/(41)                              /()
START TIME        9.00                            12.15
WEATHER: SLEET TO RAIN        SNOW: PACKED POWDER         TEMP. S:  0 C F:  0 C
--------------------------------------------------------------------------------
                                                                          F=890
 PL BIB   CODE  COMPETITOR----------------- NAT     TIME    TIME   TOTAL    RACE
     Nr         SURNAME+NAME                      1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

  1  13  421860 NORDBOTTEN, Jonathan        NOR  1'08.15 1'07.70  2'15.85   0.00
  2   3 6530498 MCKENNA, Christopher        USA  1'08.42 1'08.33  2'16.75   5.90
  3   6  221213 RAPOSO, Charles             GBR  1'08.65 1'08.41  2'17.06   7.93
  4   1  930188 MARSHALL, Tucker            USA  1'08.73 1'08.65  2'17.38  10.02
  5   5  930160 KELLEY, Robby               USA  1'10.29 1'08.27  2'18.56  17.75
  6  14 6530115 CHRISTIANSON, Kieffer       USA  1'09.75 1'09.10  2'18.85  19.65
  7  25 6530140 MCLAUGHLIN, Prescott        USA  1'10.30 1'08.83  2'19.13  21.49
  8  16  104378 GOUGEON, Jake               CAN  1'09.72 1'09.43  2'19.15  21.62
  9   7  422402 MAURSTAD, Fredrik           NOR  1'09.57 1'09.71  2'19.28  22.47
 10  37 6530845 BOARDMAN, Michael           USA  1'10.68 1'08.69  2'19.37  23.06
 11  68 6531852 GALLAGHER, Christian        USA  1'11.43 1'08.20  2'19.63  24.76
 12 200 6531115 BROWN, Griffin              USA  1'11.13 1'08.81  2'19.94  26.79
 13  19 6531127 DUFFY, Drew                 USA  1'11.44 1'08.61  2'20.05  27.52
 14  51 6531147 HARRISON, Charles           USA  1'11.60 1'08.73  2'20.33  29.35
 15  22  430668 DZIEDZIC, Andrzej           POL  1'10.44 1'09.95  2'20.39  29.74


28-03-14 / BURKE MOUNTAIN           LIST: FLM1014       USA0128.837      GM8 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA RACE SOFTWARE                           ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                 SHELLEY GLOVER MEMORIAL EASTERN CUP FINALS GS                  


BURKE MOUNTAIN ACADEMY                                            MARCH 28, 2014
BURKE MOUNTAIN                                                  EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB   CODE  COMPETITOR----------------- NAT     TIME    TIME   TOTAL    RACE
     Nr         SURNAME+NAME                      1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 16  15  103779 GARAND, Dominique           CAN  1'11.20 1'09.27  2'20.47  30.27
 17  48 6531519 MOONEY, Ryan                USA  1'10.83 1'09.70  2'20.53  30.66
 18   9 6530108 BROOKS, Dylan               USA  1'10.21 1'10.38  2'20.59  31.05
 19  58 6531482 FERRI, James                USA  1'11.08 1'09.68  2'20.76  32.17
 20  29 6531520 MORSE, Sam                  USA  1'10.54 1'10.34  2'20.88  32.95
 21  55 6531542 STAMLER, Max                USA  1'10.98 1'09.93  2'20.91  33.15
 22  27 6531106 AUTY, Jack                  USA  1'11.00 1'09.96  2'20.96  33.48
 23  17 6530234 MARSHALL, Craig             USA  1'11.09 1'09.90  2'20.99  33.67
 24  23 6530538 WOOLSON, Thomas             USA  1'10.85 1'10.54  2'21.39  36.29
 25  47 6531251 RICHARD, Max                USA  1'11.11 1'10.32  2'21.43  36.56
     36 6531195 SCHIBLI, Jack               USA  1'11.39 1'10.04  2'21.43  36.56
 27  30  934740 WUNSCH, Taylor              USA  1'11.65 1'09.89  2'21.54  37.28
 28  11 6530117 CONE, Robert                USA  1'09.21 1'12.57  2'21.78  38.85
 29  52 6531545 SULLIVAN, Aleck             USA  1'11.95 1'10.10  2'22.05  40.62
 30  69 6530507 NIEDERHAUSER, Christoph     USA  1'12.01 1'10.10  2'22.11  41.01
 31  81 6531928 KENNEY, Patrick             USA  1'12.22 1'09.90  2'22.12  41.08
 32  18  390035 SMITH, Warren Cummings      EST  1'11.79 1'10.76  2'22.55  43.89
 33  43 6531123 COSENTINO, Nicholas         USA  1'11.95 1'10.65  2'22.60  44.22
 34  59  421972 SANDELL, Fredrik            NOR  1'12.31 1'10.81  2'23.12  47.63
 35  50 6530447 COOPER, Scott               USA  1'12.38 1'10.76  2'23.14  47.76
 36  76 6531963 STEFFEY, George             USA  1'13.14 1'10.14  2'23.28  48.68
 37  12 6530250 MORSE, Ben                  USA  1'11.73 1'11.83  2'23.56  50.51
 38  71 6530628 DIRSTINE, Tanner            USA  1'13.37 1'10.70  2'24.07  53.85
 39  41 6530272 NOLAN, Matthew              USA  1'12.89 1'11.40  2'24.29  55.29
 40  38 6530246 ENGELKEN, Taber             USA  1'13.69 1'10.84  2'24.53  56.87
 41  57 6530804 ROBERTS, Murphy             USA  1'12.53 1'12.22  2'24.75  58.31
 42  66 6531535 QUEIROLO, Wyatt             USA  1'12.79 1'12.18  2'24.97  59.75
 43  89 6531917 CAMPBELL, Pate              USA  1'13.60 1'11.47  2'25.07  60.40
 44  60 6531174 MORTON, Theo                USA  1'13.40 1'12.06  2'25.46  62.96
 45  78 6530487 KRONE, Kevin                USA  1'14.64 1'11.19  2'25.83  65.38
 46 101 6531338 MANGIACOTTI, Brian          USA  1'13.81 1'12.06  2'25.87  65.64
 47  77 6530950 HAYES, Colin                USA  1'13.52 1'12.39  2'25.91  65.91
 48  61 6531353 BOUZIANIS, Stephen          USA  1'14.46 1'12.15  2'26.61  70.49
 49  98  104429 DYMOND, Malcolm             CAN  1'14.80 1'11.99  2'26.79  71.67
 50 100 6531910 OSBORNE, Gregory            USA  1'14.14 1'12.75  2'26.89  72.33
 51 126 6531885 SHEILS, Paul                USA  1'14.88 1'12.09  2'26.97  72.85
 52 111   40616 THOMPSON, Oliver            AUS  1'13.95 1'13.03  2'26.98  72.92
 53  85 6530237 FURRER, Cameron             USA  1'14.27 1'13.30  2'27.57  76.78
     72  934627 CLIFFORD, James             USA  1'14.53 1'13.04  2'27.57  76.78
 55 125 6531702 LAYMAN, Brooks              USA  1'15.13 1'12.92  2'28.05  79.93
 56 109  934526 FRUTH, Loudon               USA  1'15.40 1'12.68  2'28.08  80.12
     67 6531086 WILLIAMS, Michael           USA  1'14.21 1'13.87  2'28.08  80.12

28-03-14 / BURKE MOUNTAIN           LIST: FLM1014       USA0128.837      GM8 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA RACE SOFTWARE                           ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                 SHELLEY GLOVER MEMORIAL EASTERN CUP FINALS GS                  


BURKE MOUNTAIN ACADEMY                                            MARCH 28, 2014
BURKE MOUNTAIN                                                  EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB   CODE  COMPETITOR----------------- NAT     TIME    TIME   TOTAL    RACE
     Nr         SURNAME+NAME                      1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 58  79  104508 MCCONVILLE, Corey           CAN  1'15.15 1'12.97  2'28.12  80.38
 59  97  104544 MCVEY, Max                  CAN  1'14.42 1'13.79  2'28.21  80.97
 60 114 6532004 BOUCHARD, Zach              USA  1'15.79 1'12.58  2'28.37  82.02
 61  96 6531593 KOFOED, Spencer             USA  1'15.53 1'12.91  2'28.44  82.48
 62 105 6531569 MURRAY, Greg                USA  1'14.87 1'13.72  2'28.59  83.46
 63 118 6531101 ABADAN, Taner               USA  1'15.40 1'13.98  2'29.38  88.64
 64 124 6532011 CLERMONT, Ryan              USA  1'15.65 1'13.83  2'29.48  89.29
 65 127 6532002 HARDING, Jameson            USA  1'15.54 1'14.04  2'29.58  89.95
 66  88 6531903 ZNAMIEROWSKI, Ryan          USA  1'15.81 1'13.93  2'29.74  91.00
 67 120  221175 PRICE, Graeme               GBR  1'16.07 1'13.75  2'29.82  91.52
 68 112 6531507 LASH, Max                   USA  1'16.23 1'13.95  2'30.18  93.88
 69 121  104392 PIKE, Philip                CAN  1'16.82 1'15.90  2'32.72 110.52
 70 137 6292738 AUERBACH, Tommaso           ITA  1'16.94 1'16.52  2'33.46 115.37
 71 130 6531943 HANUS, Matthew              USA  1'18.63 1'14.98  2'33.61 116.35
 72 132 6531875 MUZILLA, Bennett            USA  1'17.48 1'16.35  2'33.83 117.79
 73  86 6531454 BEUTNER, Michael            USA  1'20.05 1'14.06  2'34.11 119.63
 74 138 6531897 BUTTERFIELD, Sam            USA  1'19.90 1'17.13  2'37.03 138.76
 75 133  304871 KODA, Ryutaro               JPN  1'19.59 1'18.78  2'38.37 147.54
 76 131 6531781 BENNETT, Bob                USA  1'20.31 1'19.30  2'39.61 155.66

DID NOT START 1st RUN
    136 6531994 CHABOT, A J                 USA
     64 6530031 STENICKA, Nicholas          USA

DID NOT FINISH 1st RUN
    135  221308 SHERRAS, Richard            GBR
    134  221299 CARDON, Casey               GBR
    129 6292067 LEVI, Tommaso               ITA
    128 6531652 MACOMBER, Clark             USA
    122 6531209 TOWNSEND, Henry             USA
    119 6531859 KANNEGIESER, William        USA
    117 6531933 WEST, Andrew                USA
    116 6531698 DOYLE, Hunter               USA
    113 6531841 CHAMBERS, Brian             USA
    110 6531648 HYLAND, Christopher         USA
    108 6531202 SPANGLER, Peter             USA
    106 6531513 MATEL, Samuel               USA
    104 6531880 POST, Chris                 USA
    103 6531882 SCHIBLI, Scott              USA
    102 6531477 EYUBOGLU, Sabri             USA
     95 6531708 MCNAMARA, P Finn            USA
     93 6531892 WAGNER, Kalle               USA

28-03-14 / BURKE MOUNTAIN           LIST: FLM1014       USA0128.837      GM8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA RACE SOFTWARE                           ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                 SHELLEY GLOVER MEMORIAL EASTERN CUP FINALS GS                  


BURKE MOUNTAIN ACADEMY                                            MARCH 28, 2014
BURKE MOUNTAIN                                                  EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB   CODE  COMPETITOR----------------- NAT     TIME    TIME   TOTAL    RACE
     Nr         SURNAME+NAME                      1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

DID NOT FINISH 1st RUN

     92 6531598 JORDAN, Colby               USA
     91 6531319 ROBILLARD, Griffin          USA
     90 6531678 CHARDAVOYNE, Justin         USA
     87 6531978 JANCO, Cole                 USA
     83 6530920 LOVE, Shane                 USA
     82 6531157 KLEIN, Charlie              USA
     80 6530901 FERRI, Michael              USA
     74 6531156 KINSELLA, Zach              USA
     73 6530924 BARNEY, Ryan                USA
     65 6530515 QUIMBY, Garrett             USA
     63 6530099 ARTSMA, Robert              USA
     62 6531117 BURCIN, Kyle                USA
     54 6531273 LORD, Hunter                USA
     46 6530107 BRADBURY, Christopher       USA
     45  304050 WATANABE, Takehiro          JPN
     42 6530646 KEATING, Chris              USA
     40  934682 MCKENNA, Matthew            USA
     35  103891 KELLOCK, Jonathan           CAN
     33 6530826 ROBERTSON, Carter           USA
     32  110266 ANGUITA, Martin             CHI
     31  103881 FISHER MCCARNEY, Dylan      CAN
     28 6530160 RYAN, Chase                 USA
     26 6530493 MACOMBER, Sam               USA
      8 6530500 MCLAUGHLIN, Brian           USA

DISQUALIFIED 1st RUN

DID NOT START 2nd RUN
     75  103706 KIDD, Charlie               CAN

DID NOT FINISH 2nd RUN
    123 6291829 MONTAGNI, Tommaso           ITA
    115 6531274 MARSHALL, James             USA
    107 6531856 GUTSTEIN, Grant             USA
     99  110383 VON APPEN, Sven             CHI
     94 6530831 LENNOX, Trevor              USA
     84 6530478 JACOBS, Jake                USA
     70  502236 FRISK, David                SWE
     56 6530882 ADAMS, Kieran               USA
     53 6530523 SCHUMAN, Keith              USA

28-03-14 / BURKE MOUNTAIN           LIST: FLM1014       USA0128.837      GM8 / 4
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA RACE SOFTWARE                           ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                 SHELLEY GLOVER MEMORIAL EASTERN CUP FINALS GS                  


BURKE MOUNTAIN ACADEMY                                            MARCH 28, 2014
BURKE MOUNTAIN                                                  EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB   CODE  COMPETITOR----------------- NAT     TIME    TIME   TOTAL    RACE
     Nr         SURNAME+NAME                      1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

DID NOT FINISH 2nd RUN

     49   30357 DUKE, William               ARG
     44  103901 SUTTON, Brandon             CAN
     39  103895 MCCONVILLE, Charles         CAN
     34 6531371 TOMLINSON, Henry            USA
     24  104333 GEDEON-ACHI, Ghassan        CAN
     21 6530121 FARRELL, Brad               USA
     20 6530840 DUFFY, Danny                USA
      4 6530009 OGLE, Jay                   USA
      2   40577 LAIDLAW, Harry              AUS

DISQUALIFIED 2nd RUN

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Abplanalp, Randy     (USA)#837


























28-03-14 / BURKE MOUNTAIN           LIST: FLM1014       USA0128.837      GM8 / 5
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA RACE SOFTWARE                           ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                 SHELLEY GLOVER MEMORIAL EASTERN CUP FINALS GS                  


BURKE MOUNTAIN ACADEMY                                            MARCH 28, 2014
BURKE MOUNTAIN                                                  EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------
                       G I A N T   S L A L O M     M E N                        
                            FIS PENALTY CALCULATION                             

 THE BEST 10 AT FINISH:

  RACE    BIB    CODE   COMPETITOR                      FIS   BEST 5      RACE
 RESULT   NR.           SURNAME+NAME                 POINTS             POINTS

     1     13   421860  NORDBOTTEN, Jonathan          19.06    19.06      0.00
     2      3  6530498  MCKENNA, Christopher          24.31    24.31      5.90
     3      6   221213  RAPOSO, Charles               25.63
     4      1   930188  MARSHALL, Tucker              22.00    22.00     10.02
     5      5   930160  KELLEY, Robby                  8.59     8.59     17.75
     6     14  6530115  CHRISTIANSON, Kieffer         10.16    10.16     19.65
     7     25  6530140  MCLAUGHLIN, Prescott          33.06
     8     16   104378  GOUGEON, Jake                 29.21
     9      7   422402  MAURSTAD, Fredrik             28.51
    10     37  6530845  BOARDMAN, Michael             37.42

 THE BEST 5 AT START:

     5      5   930160  KELLEY, Robby                  8.59
     6     14  6530115  CHRISTIANSON, Kieffer         10.16
    28     11  6530117  CONE, Robert                  13.17
  DNF1      8  6530500  MCLAUGHLIN, Brian             16.33
     1     13   421860  NORDBOTTEN, Jonathan          19.06

TOTALS                                              --------
(B)  FIS POINTS OF BEST 5 AT START                    67.31  --------
(A)  FIS POINTS OF BEST 5 TO FINISH IN TOP 10                  84.12   --------
(C)  RACE POINTS OF CORRESPONDING COMPETITORS                            53.32

CALCULATED PENALTY   84.12 +  67.31 -  53.32 : 10  =                      9.811
                      (A)      (B)      (C)

ROUNDED                                                                   9.81
CATEGORY ADDER                                                            3.00
CORRECTION VALUE (Z)                                                     +0.00

PENALTY APPLIED:                                                         12.81

                                     _______________________
                                     Abplanalp, Randy     (USA)#837

28-03-14 / BURKE MOUNTAIN           LIST: FLM1014       USA0128.837      GM9 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA RACE SOFTWARE                           ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~