Club Name:
Mad River Glen Junior Race Program - Mad River Ski Club
[ MRSC ]

Race Secretary:

Jim Komarmi

Entry Method:
Email.

Send Entries to:
race@madriverglen.com

Address:
57 Schuss Pass Road
PO Box 1089
Waitsfield, VT 05673

Phone: 802-496-3551
E-MAIL US
VISIT WEBSITE

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.



                                          

                    JOHN KEARNS MEMORIAL TOWN MEETING DAY U12 SL                           

                                                                     
MAD RIVER SKI CLUB                                                 MARCH 3, 2015
MAD RIVER GLEN                                                           EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

                          S L A L O M     L A D I E S                           
                                OFFICIAL RESULTS                                



 PL  ST          COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr          SURNAME+NAME             NAT/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

  1  29          Elsinger, Carly M       GMVS      40.72   40.10 1:20.82
  2  30          Sommer, Celine          GMVS      41.67   40.40 1:22.07
  3  13          Friedman, Lindley I     GMVS      43.47   42.33 1:25.80
  4  57          Timmerman, Alsacia      MMSC      43.23   43.10 1:26.33
  5  56          Gillis, Emily           GMVS      43.37   43.45 1:26.82
  6   1          Fisher, Keely           MMSC      44.27   45.03 1:29.30
  7  10          Filkorn, Louise         COCH      44.42   44.95 1:29.37
  8   9          Wiebe, Erika            MRSC      44.56   45.07 1:29.63
  9  52          Jacunski, Deena         COCH      46.46   43.18 1:29.64
 10  47          Wagner, Anika           MMSC      46.50   45.31 1:31.81
 11  54          Fitch-O'Leary, Blythe   COCH      46.82   45.09 1:31.91
 12   5          Howard, Hazel           SNSC      45.55   46.75 1:32.30
 13  26          Sargent, Poppy K        MMSC      46.44   46.27 1:32.71
 14  59          Whittaker, Jasmine      BMA       47.91   44.84 1:32.75
 15   7          Brophy, Julia K         GMVS      45.73   47.16 1:32.89
 16  21          Durant, Adelaide        COCH      48.39   45.34 1:33.73
 17  48          Hoder, Juliette         MMSC      47.59   46.28 1:33.87
 18  24          Hagios, Greta           GMVS      46.98   47.45 1:34.43
 19   6          Queally, Molly          GMVS      46.96   47.53 1:34.49
 20   2          Kogut, Gretchen         GMVS      46.91   48.02 1:34.93
 21  42          Gagliardi, Cara         COCH      47.53   47.51 1:35.04
 22  50          Honos, Grace            GMVS      48.33   46.89 1:35.22
 23  32          Heinrich-McMullen, Zoe   BMA      47.94   48.58 1:36.52
 24  60          Fannon, Aine            GMVS      49.94   47.24 1:37.18
 25  31          Jernigan, Aliza         MRSC      47.66   49.53 1:37.19
 26  15          Casavant, Georgia       SNSC      48.40   49.11 1:37.51
 27  34          Socia, Annika            BMA      48.94   49.22 1:38.16
 28  53          Griffin, Waverly         BMA      48.91   49.99 1:38.90
 29  40          Anderson, Margaret       BMA      49.51   51.25 1:40.76
 30  37          Lovell, Lucia           MMSC      50.96   50.69 1:41.65
 31  41          Yardley, Taegen I       MMSC      51.30   50.36 1:41.66
 32  39          Cobb, Emmy               BMA      51.85   50.34 1:42.19
 33  38          Goldman, Claire         COCH      51.14   51.49 1:42.63
 34  46          Carluccio, Maggie        IND      51.30   51.40 1:42.70
 35  28          Dewey, Maeve            GMVS      50.90   53.74 1:44.64
 36  45          McKenna, Emma Cate      COCH      52.42   52.72 1:45.14
 37  43          Howe, Abrie             MMSC      53.66   52.36 1:46.02
 38  35          Chadderdon, Julia        BMA      53.77   53.72 1:47.49
 39  58          Lenox, Gaia             JPSC      52.98   56.05 1:49.03
 40 161          Leamy, Emma             JPSC      54.67   54.97 1:49.64
 41  17          MacLeod, Kendall        SNSC      54.20   56.45 1:50.65
 42  27          Kajenski, Katrina       COCH      57.07 1:01.42 1:58.49
 43  16          Hall, Kate S            GMVS    1:11.08   51.60 2:02.68
 44  11          Rolfe, Ruby              BMA    1:02.38 1:00.63 2:03.01

DID NOT START 1st RUN
     55          Grabowski, Kailey       GMVS   
     51          Parker, Tiffany         MMSC   
     49          Williams, Neva          COCH   
     44          Rosenbloom, Ashley      MMSC   
     36          Couperthwait, Charlotte COCH   
     22          Devir, Lindsey          MMSC   
     20          Preston, Grace          SNSC   
     19          Hennessey, Bryn         COCH   
     18          Richter, Isabella M     MMSC   
     12          Mitchell, Lauren        MMSC   
      8          Kart, Sylvia            COCH   


DID NOT START 1st RUN

      4          Hatch, Ainsley          GMVS   

DID NOT FINISH 1st RUN
     33          Mitchell, Isabella L    MMSC   
     14          Zubarik, Olivia         GMVS   
      3          Loveless, Anna E        GMVS   

DISQUALIFIED 1st RUN

DID NOT START 2nd RUN
     23          Foote, Abbey            SNSC   

DID NOT FINISH 2nd RUN

DISQUALIFIED 2nd RUN
     25          Morelli, Alanya         MRSC      GATE   41



03-03-15 / MAD RIVER GLEN           LIST: NLW915                         SF8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                      JOHN KEARNS MEMORIAL TOWN MEETING DAY U12 SL                       

                                                             
MAD RIVER SKI CLUB                                                 MARCH 3, 2015
MAD RIVER GLEN                                                           EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

                             S L A L O M     M E N                              
                                OFFICIAL RESULTS                                


 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME             NAT/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

  1  45          Robin, Aidan            MMSC      39.20   38.63 1:17.83
  2  38          Calcagni, Nick          MMSC      40.20   40.30 1:20.50
  3   2          Devir, Connor           MMSC      41.56   41.30 1:22.86
  4  12          Dewey, Gavin            GMVS      41.72   41.53 1:23.25
  5  19          Jones, Lawton           COCH      42.28   41.99 1:24.27
  6  32          Davis, Jonathan J       GMVS      43.36   43.31 1:26.67
  7  42          Rowles, Dillon          GMVS      43.96   43.78 1:27.74
  8  52          Gulick, Chase           GMVS      44.93   43.52 1:28.45
  9   5          Chudzik, Alex           MMSC      44.95   43.71 1:28.66
 10  23          Bartley, William A      GMVS      44.96   43.94 1:28.90
 11  46          Gilliam, Sean           GMVS      44.79   44.80 1:29.59
 12  44          Willard, Jack           SNSC      44.95   45.52 1:30.47
 13  10          Jones, Trey             GMVS      41.67   49.84 1:31.51
 14  47          Zschau, Thomas           BMA      48.67   44.51 1:33.18
 15  34          Lisle, Ethan D          GMVS      47.39   47.78 1:35.17
 16  36          Krauss, Benjamin        COCH      47.90   47.34 1:35.24
 17  21          Shafritz, Justin        GMVS      47.23   48.07 1:35.30
 18  43          Bowen, Macklin T        MMSC      47.90   47.85 1:35.75
 19   3          Fortenberry, Matthew    MMSC      47.42   48.35 1:35.77
 20  27          O'Neill, Brendon         BMA      48.14   47.75 1:35.89
 21   8          Berry, Mason J          GMVS      48.42   47.75 1:36.17
 22  50          Clapp, Adrian           GMVS      47.99   48.32 1:36.31
 23  54          Curran, Cody            GMVS      49.28   49.10 1:38.38
 24  11          VanDine, Cody            BMA      49.76   51.08 1:40.84
 25  14          Holtenman, Anders       MMSC      50.84   52.39 1:43.23
 26  17          McMahan, Evan           COCH      51.82   52.94 1:44.76
 27  51          Roberts, Asa            COCH      53.78   51.95 1:45.73
 28  15          Smith, Liam             SNSC      53.05   54.67 1:47.72
 29  48          Chadderdon, Luke         BMA      55.14   53.00 1:48.14
 30 115          Taylor, Reed            MMSC      56.75   55.90 1:52.65
 31  40          Phillips, Crawford      COCH      56.02   59.28 1:55.30
 32  13          Clark, Cameron           BMA      57.97   59.25 1:57.22
 33  25          Harrington, Michael     COCH      59.93   59.52 1:59.45

DID NOT START 1st RUN
     39          Fischer, Dimitri         BMA   
     37          Sean, Boyer             SNSC   
     30          Daliere, Gage           MMSC   
     29          Stojanovic, Stefan      MMSC   
     28          McCleary, Charlie R     MMSC   
     26          Schulz, Remy            COCH   
     24          Cabot, Benjamin E       MMSC   
     22          Labash, Beck            MMSC   
     20          Neumann, Leo            COCH   
     16          Chipman, Brody          COCH   
      7          Bassett, Dylan          COCH   
      4          Guyette, Gussie         COCH   
      1          Pasley, Max             COCH   

DID NOT FINISH 1st RUN
     33          Kearney, Jack           MMSC   
     18          Kessler, Nathan         COCH   
      9          Bryan, Adrian           MMSC   

DISQUALIFIED 1st RUN

DID NOT START 2nd RUN

DID NOT FINISH 2nd RUN
     49          Gifford, Jabes          COCH   
     35          Marron, Anthony J       MMSC   
     31          Jennings, Liam          GMVS   
      6          Patton, William         GMVS   

DISQUALIFIED 2nd RUN
     53          Barber, Ethan           SNSC      GATE   39
     41          Fitch-O'Leary, Weller   COCH      GATE   12

                                                


03-03-15 / MAD RIVER GLEN           LIST: NLM915                         SM8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                           KEARNS MEMORIAL TMD U14 SL                           

                              USSA RACE CODE No.                                
MAD RIVER SKI CLUB                                                 MARCH 3, 2015
MAD RIVER GLEN                                                           EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

                    G I A N T   S L A L O M     L A D I E S                     
                                OFFICIAL RESULTS                                

 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME             NAT/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

  1   3          Scott, Izzy             COCH      42.90   41.85 1:24.75
  2 135          Michaud, Elodie         JPSC      43.86   42.82 1:26.68
  3   5          Hagios, Olivia C        GMVS      44.25   42.96 1:27.21
  4  11          Iskandarova, Laili      GMVS      44.11   43.45 1:27.56
  5   6          Firman, Sadie           COCH      46.21   44.16 1:30.37
  6   2          Marvin, Emily           SNSC      45.83   46.14 1:31.97
  7   4          McMahan, Emma           COCH      46.40   45.81 1:32.21
  8  12          Jacunski, Abi           COCH      46.22   46.26 1:32.48
  9   7          Patton, Binney          GMVS      45.94   54.82 1:40.76
 10  15          Provost, Alyssa         GMVS      51.54   51.85 1:43.39
 11   9          Magnan, Sarah           SNSC      57.02   57.53 1:54.55


DID NOT START 1st RUN
     14          Shanahan, Allison        BMA   
     10          Van Beever, Paige        BMA   

DID NOT FINISH 1st RUN
      8          Martin, Grace           SNSC   
      1          Weston, Brie            GMVS   

DISQUALIFIED 1st RUN

DID NOT START 2nd RUN
     13          Julius, Sydney          GMVS   

DID NOT FINISH 2nd RUN

DISQUALIFIED 2nd RUN

                                              


03-03-15 / MAD RIVER GLEN           LIST: NLW915                         GF8 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                             KEARNS MEMORIAL TMD SL                             

                              USSA RACE CODE No.                                
MAD RIVER SKI CLUB                                                 MARCH 3, 2015
MAD RIVER GLEN                                                           EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

                             S L A L O M     M E N                              
                                OFFICIAL RESULTS                                


 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME             NAT/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

  1  12          Taylor, Carson          MRSC      39.28   39.16 1:18.44
  2  16          Fitch-O'Leary, Dalton   COCH      40.79   39.45 1:20.24
  3  11          Moore, Matt              BMA      43.26   41.97 1:25.23
  4   4          Willett, Conner         GMVS      43.32   42.75 1:26.07
  5   1          Hoder, Calvin           MMSC      44.97   41.41 1:26.38
  6  10          Morgan, Apple           GMVS      44.33   42.21 1:26.54
  7   5          Gagliardi, Noah         COCH    1:04.62   46.23 1:50.85

DID NOT START 1st RUN
     18          Lepsic, Patrick         SNSC   
     17          Postal, Andrew          GMVS   
     15          Flanagan, Gray           BMA   
      7          Chiari, Camden T        GMVS   
      6          Jurnak, Logan           SNSC   
      3          Vilandre, Nevin          BMA   


DID NOT START 1st RUN

      2          Slesar, Julian          COCH   

DID NOT FINISH 1st RUN

DISQUALIFIED 1st RUN

DID NOT START 2nd RUN
     14          Boffa, Seth             GMVS   

DID NOT FINISH 2nd RUN
     13          Meigis, Camdyn           BMA   
      9          Hill, Ronan              BMA   
      8          Huffman, George         MRSC   

DISQUALIFIED 2nd RUN

                                                


03-03-15 / MAD RIVER GLEN           LIST: NLM915                         SM8 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~