Club Name:
High School Racing
[ VPA ]

Race Secretary:

Venue Race Admin

Club Information
Smuggler's Notch Ski Club Head Coach

Address:
SNSC
PO Box
Jeffersonville, VT

Phone: Ryan Sheredy
Fax: 802-760-8382
E-MAIL US

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.



                                                            

                               NCUHS JAY PEAK GS                                

                                                               
NCUH SKI CLUB                                                   JANUARY 18, 2018
JAY PEAK RESORT                                                               HS
--------------------------------------------------------------------------------

                    G I A N T   S L A L O M     L A D I E S                     
                                OFFICIAL RESULTS                                

                                                            TECHNICAL DATA

                                                    COURSE                      HAYNES
                                                    START                        827 M
                                                    FINISH                       621 M
                                                    VERTICAL DROP                206 M
                                              
                                                    HOMOLOG.Nr.             U600/11/10

--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME             NAT/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

  1   1          BACHFISCHER, Chiara      STJ      37.82   37.07 1:14.89
  2   5          McNABB, Nicole          STOW      37.37   37.54 1:14.91
  3   6          ANDERSON, Maggie         STJ      38.50   37.18 1:15.68
  4   2          KOGUT, Gretchen        HARWD      38.80   38.25 1:17.05
  5  10          SCHOEPKE, Emmy          STOW      39.74   38.78 1:18.52
  6   4          WHITNEY, Joleil           LI      39.83   39.02 1:18.85
  7   9          GENEREAUX,Mairead         LI      41.78   39.37 1:21.15
  8   7          ISKANDAROVA, Laili     HARWD      41.08   41.05 1:22.13
  9  20          LYDEN, Shea             STOW      40.95   41.48 1:22.43
 10  11          GOODRICH, Jane           STJ      42.50   42.06 1:24.56
 11  15          WASSER, Rosalie         STOW      42.60   42.21 1:24.81
 12  24          BENFIELD, Ciara         STOW      43.20   42.59 1:25.79
 13  26          HALL, Kate             HARWD      43.23   43.04 1:26.27
 14  38          ZAUN, Colby               LI      43.53   43.38 1:26.91
 15  19          LAWSON, Alexis            LI      43.90   43.52 1:27.42

 16  35          FILLION, Jena             LI      44.67   43.08 1:27.75
 17  22          MAZER, Siena           HARWD      45.14   42.68 1:27.82
 18  36          INFANTE, Alexandra      STOW      45.16   44.15 1:29.31
 19  32          YARDLEY, Taegen         STOW      45.41   45.16 1:30.57
 20  31          SIMPSON, Courteney        LI      46.87   44.35 1:31.22
 21  28          ANDERSON, Sierra        STOW      45.36   46.08 1:31.44
 22  42          GIANNI, Cate            STOW      46.60   45.02 1:31.62
 23   3          POULIN, Syndney          NCU      44.67   49.32 1:33.99
 24  13          CLEMENTS, Sophia         NCU      47.91   46.66 1:34.57
 25  16          BRENDEL, Liz             STJ      43.07   53.96 1:37.03
 26  37          TYNAN, Kelly           HARWD      56.01   45.29 1:41.30
 27  25          MURMANN, Franzi          STJ      52.05   49.69 1:41.74
 28  34          RUSH, Katue            HARWD      53.44   50.37 1:43.81
 29  30          AIKEN, Ellen Frances   HARWD      52.61   52.01 1:44.62
 30  23          UPTON, Marek              LI      56.90   47.96 1:44.86
 31  43          BRYANT, Allison        HARWD      56.11   53.23 1:49.34
 32  18          MILLER, Grace            NCU    1:04.90 1:07.84 2:12.74

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN
     44          BELLOSTA DIEST, Amelia HARWD   
     33          TIERNEY, Mairen          STJ   
     27          KEON, Robin               LI   
     14          VALENTINE, Victoria       LI   

DID NOT FINISH 1st RUN
     41          BROCKHAUS,Clara           LI   
     39          BRAVERMAN, Bella        STOW   
     21          CHADDERDON, Julia        STJ   
     17          MORELLI, Alanya        HARWD   
     12          JENNIGAN, Aliza        HARWD   
      8          GILSON, Peyton           NCU   

DISQUALIFIED 1st RUN

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN
     29          ROJAS SHANEGFELT, Val    STJ   




DID NOT FINISH 2nd RUN
     40          BRYANT, Emily          HARWD   

DISQUALIFIED 2nd RUN

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                                          



































18-01-18 / JAY PEAK RESORT          LIST:                                GF8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                            ALGE TIMY PXE TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                                                         

                                NCUH JAY PEAK GS                                

                                                               
NCUH SKI CLUB                                                   JANUARY 18, 2018
JAY PEAK RESORT                                                               HS
--------------------------------------------------------------------------------

                       G I A N T   S L A L O M     M E N                        
                                OFFICIAL RESULTS                                

                                                           TECHNICAL DATA

                                                     COURSE                      HAYNES
                                                     START                        827 M
                                                     FINISH                       621 M
                                                     VERTICAL DROP                206 M
                                              
                                                     HOMOLOG.Nr.             U600/11/10




 PL  ST  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME             NAT/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

  1   9          MELLO, Forest             LI      33.67   35.30 1:08.97
  2   6          ZSCHAU, Tommy            STJ      34.53   35.06 1:09.59
  3  23          HONG, Hugo               STJ      35.84   34.55 1:10.39
  4   2          WOOLLEY, Connor        HARWD      35.61   35.80 1:11.41
  5   7          WILLIAMS, Noah         HARWD      36.70   35.03 1:11.73
  6   4          MOSEDALE, Ethan           LI      37.40   36.40 1:13.80
  7  30          ALEKSON, Charlie        STOW      39.21   37.22 1:16.43
  8  27          MEIGS, Camdyn            STJ      39.21   38.13 1:17.34
  9  13          McCARTY, Sam              LI      37.56   40.06 1:17.62
 10  14          DRISCOLL, Johnny        STOW      39.10   39.72 1:18.82
 11  20          MOSKOWITZ, Eli         HARWD      40.66   39.03 1:19.69
 12  18          SEGAL, Jeremy           STOW      41.14   39.71 1:20.85
 13  31          BURRINGTON, Adrian       STJ      41.80   39.82 1:21.62
 14  26          GIANNI, Matt            STOW      41.97   39.73 1:21.70
 15  15          DESROCHERS, Leo          STJ      41.36   40.51 1:21.87

 16  48          HILL, Roonan             IND      41.83   41.24 1:23.07
 17  42          MITCHELL, Nick          STOW      42.86   40.25 1:23.11
 18  22          PELLETIER, Alex         STOW      42.67   40.78 1:23.45
 19   3          ELLIS, Zac               NCU      42.12   41.74 1:23.86
 20  35          LEMEIUX, Zack            STJ      42.43   41.98 1:24.41
 21  34          FORTENBERRY, Matt       STOW      42.86   42.07 1:24.93
 22  39          AUCHINCLOSS,Gardner      STJ      43.42   42.67 1:26.09
 23  36          CHARLIE, Reilly        HARWD      44.30   42.67 1:26.97
 24  28          ROSSI, Ian             HARWD      44.05   43.23 1:27.28
 25  56          TOSSLE,Simon             STJ      44.21   43.12 1:27.33
 26  51          KRUSCYNA, Adam           IND      44.83   42.80 1:27.63
 27  25          PREGAL BOLLMAN, Erik      LI      45.20   45.80 1:31.00
 28  43          NEERING, Pillipp         STJ      48.82   42.97 1:31.79
 29  46          PFARI, Constantin        STJ      47.42   46.22 1:33.64
 30  38          NISSENBAUM, Alex        STOW      45.92   48.69 1:34.61
 31  21          MAHNKER, John             LI      46.30   50.33 1:36.63
 32  32          HALL, John Liam        HARWD      47.70   48.99 1:36.69
 33  49          NORWOOD, Tate            STJ      49.18   47.99 1:37.17
 34   8          AMYOT, Taylor            NCU      48.62   49.61 1:38.23
 35  47          BELONGIA, Sawyer       HARWD      51.71   47.82 1:39.53
 36  40          WILCOX, Lucas          HARWD      48.65   51.77 1:40.42
 37  37          RODRIGUES, Heito          LI      52.47   50.22 1:42.69
 38  57          PORTER, Iselin           STJ      53.85   49.41 1:43.26
 39  55          LeBLANC, Hunter          STJ      52.89   52.95 1:45.84
 40  41          MITROVIC, Andrej          LI      57.61   59.13 1:56.74
 41  29          OUELLETTE, Harper         LI    1:23.09   48.91 2:12.00

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN
     54          COOPER, Eliase           IND   
     53          POETTKER, Moritz       HARWD   
     50          SKJOLDBORG, Elias      HARWD   
     45          GONZALA, Pena             LI   
     33          LLERANDI ESTEVE, Javier   LI   

DID NOT FINISH 1st RUN
     44          MOSKOWITZ, Asa         HARWD   
     24          FLINT, Aiden           HARWD   
     19          Van DINE, Cody           STJ   
     17          McCARTY, Hero             LI   
     11          BRANGS, Ben              STJ   

DID NOT FINISH 1st RUN

     10          CRAWFORD, Kevin         STOW   
      5          KEARNEY,  Flynn         STOW   
      1          FRIED, Rian              STJ   

DISQUALIFIED 1st RUN

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN
     12          RUBINSTEIN, Rex        HARWD   

DID NOT FINISH 2nd RUN
     52          POULIN, Max              STJ   
     16          GROOM, Ian             HARWD   

DISQUALIFIED 2nd RUN

                                                

                                                                          





















18-01-18 / JAY PEAK RESORT          LIST:                                GM8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                            ALGE TIMY PXE TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~