Club Name:
Cochran's Ski Club
[ COCH ]

Race Secretary:

Wendy Gagliardi

Entry Method:
NVC Races: Coaches please email race entries to Wendy Gagliardi (Race Secretary): wgagliardi@gmavt.net

Holiday Slalom and TGFS: Register online at adminskiracing.com

Send Entries to:


Wendy Gagliardi (Race Secretary)
email: wgagliardi@gmavt.net
(802) 434-2143

For HOLIDAY SLALOM and TGFS, if you are unable to register online, please contact Wendy Gagliardi by phone or email for alternate entry procedure.

Club Information
Cochran's Ski Club
President: Ron Paquette
Director of Racing: Lindy Kelley

Address:
Cochran's Ski Club
P.O. Box 104
Richmond, VT 05477

Phone: Ski Area Phone: 802-434-2479
Fax: N/A
E-MAIL US
VISIT WEBSITE

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1083                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

                    G I A N T   S L A L O M     L A D I E S                     
                           OFFICIAL RESULTS - 1st Run                           

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Pelletier, Gilbert   (USA)   COURSE                  RACE TRAIL
REFEREE          Germano, Lauren      (USA)   START                        227 M
CHIEF OF RACE    Moffatt, Colin       (USA)   FINISH                       115 M
                                              VERTICAL DROP                112 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.             U909/12/12


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Moffatt, Colin       (USA)       Sargent, Ashley      (USA)
FORERUNNERS  -A- Ryan Znamierowski    (USA)   -A- Ryan Znamierowski    (USA)
             -B- Parker Downing       (USA)   -B- Parker Downing       (USA)
             -C- Abby Kantor          (USA)   -C- Abby Kantor          (USA)
             -D-                              -D- Nicholas Hollenbeck  (USA)
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   25/(25)                          28/(28)
START TIME       10.00                            12.30
WEATHER: BEAUTIFUL            SNOW: PACKED POWDER         TEMP. S:-15 C F:-15 C
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

          1    71  Gillis, Emily               U10 GMVS/04     47.57
          2    42  Gagliardi, Cara             U10 COCH/04     47.71
          3    56  Whitney, Mackenzie          U10  BMA/04     47.95
          4    90  Scerbin, Sophie             U10 GMVS/04     48.10
          5    55  Filkorn, Louise             U10 COCH/04     48.29
          6    25  Sargent, Poppy              U10 MMSC/04     49.09
          7    11  Durant, Adelaide            U10 COCH/04     49.34
          8    48  Friedman, Molly             U10 GMVS/05     49.39
          9     5  Devir, Lindsey              U10 MMSC/04     49.69
         10     4  Boes, Noelle                U10 GMVS/04     49.77
         11    47  Fitch-O'leary, Blythe       U10 COCH/04     50.11
         12    62  Jones, Ada                  U10 COCH/05     50.70
         13    70  Hoder, Juliette             U10 MMSC/04     50.98
         14    41  Skaane, Ella                U10 MMSC/04     51.03
         15     2  Lovell, Isobel              U8  MMSC/06     51.34


09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLW814               N1083     GF4 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1083                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         16    27  Hollenbeck, Whitney         U10 GMVS/05     51.36
         17    16  Queally, Molly              U10 GMVS/04     51.38
         18    34  Whittaker, Jasmine          U10  BMA/04     51.41
         19    69  Cabot, Eliza                U10 MMSC/05     51.55
         20    37  Yardley, Keira              U10 MMSC/05     51.56
         21    78  Barth, Dakota               U10 JPSC/04     51.60
         22    32  Willett, Kaitlyn            U10 GMVS/05     51.89
         23    12  York, Molly                 U10 MMSC/04     52.01
         24    24  Mitchell, Lauren            U10 MMSC/04     52.10
         25    85  Howard, Hazel               U10 SNSC/04     52.21
         26    22  Krauss, Chloe               U10 COCH/05     52.38
         27    66  Batchelder, Ellie           U10 MMSC/05     52.49
         28     3  Lovell, Lucia               U10 MMSC/04     52.62
         29    65  Khan, Ava                   U10 MMSC/05     52.74
         30    19  Zimmerman, Ellie            U10 MMSC/05     52.81
         31    49  Grabowski, Kailey           U10 GMVS/04     53.20
         32    82  Casavant, Georgia           U10 SNSC/04     53.26
         33    79  Heinrich-McMullen, Zoe      U10  BMA/04     53.66
         34    77  April, Carlie               U10 MMSC/04     53.91
         35     1  Bornstein, Alexandra        U10 MMSC/04     54.09
         36    57  Dewey, Maeve                U10 GMVS/04     54.20
         37    45  Maurer, Madigan             U10  BMA/04     54.40
         38    36  Preston, Grace              U10 SNSC/04     55.61
         39    39  Brooks, Natalie             U10  BMA/05     55.66
         40    50  Haskell, Tela               U10 MRSC/05     55.74
         41    84  Lisle, Elizabeth            U10 GMVS/05     55.83
         42    40  Socia, Alicia               U10  BMA/05     55.99
         43    61  Downing, Brooke             U10 MRSC/05     56.06
         44    74  Maurer, Keating             U10  BMA/04     56.11
         45    26  MacLeod, Kendall            U10 SNSC/04     56.23
         46    51  Loughman, Reilly            U10  BMA/05     56.38
         47    58  Rohrbaugh, Ava              U10 GMVS/05     56.88
         48    63  Howe, Abrie                 U10 MMSC/04     56.91
               44  Whitcomb, Nina              U10  BMA/05     56.91
         50     8  Krauss, Sophie              U8  COCH/06     57.04
         51    20  Richter, Isabella           U10 MMSC/04     57.25
         52    59  Bryan, Orly                 U10 MMSC/05     57.55
         53    87  Moore, Camryn               U10 JPSC/05     58.17
         54    60  Honos, Catherine            U10 GMVS/05     58.28
         55    17  Elwell, Ashley              U10 GMVS/04     58.30
         56    81  Daliere, Gwendolyn          U8  MMSC/06     58.84
         57    29  Durant, Madeline            U10 COCH/04     59.09

09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLW814               N1083     GF4 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1083                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         58    30  Bouchard, Kymie             U10 JPSC/05     59.14
         59    10  Monnich, Meredith           U10 GMVS/05     59.20
         60    67  Gadbois, Ava                U10 GMVS/05     59.35
         61    54  Hoguet, Ashley              U10 GMVS/04     59.57
         62    73  Leamy, Emma                 U10 JPSC/04     59.58
         63    46  Mullins, Annabelle          U10 JPSC/04     59.59
         64    93  Guyette, Gussie             U10 COCH/04   1:00.38
         65    13  Bryan, Molly                U8  MMSC/06   1:02.21
         66    92  Carey, Hadley               U8  MRSC/06   1:02.66
         67    89  Lenox, Gaia                 U10 JPSC/04   1:03.81
         68    83  Jung, Aranne                U10 GMVS/05   1:04.41
         69    53  Loughman, Mackenzie         U8   BMA/06   1:04.79
         70    52  Kogut, Kate                 U8  GMVS/06   1:05.39
         71     7  Landy, Elsa                 U8  GMVS/06   1:05.49
         72    86  Zschau, Margaret            U10  BMA/05   1:05.55
         73    23  Luczkow, Eloisa             U10  BMA/05   1:12.03
         74    38  Guy, Ginger                 U10 MRSC/05   1:14.73

  DID NOT START

               91  Boyden, Juliette            U10 SNSC/04
               88  Carey, Lindsay              U10 MRSC/04
               80  Lyden, Noelle               U8  MMSC/06
               76  Fitzmaurice, Courtney       U10 MMSC/05
               75  Struck, McKinley            U10  BMA/05
               72  Heller, Grace               U10 GMVS/04
               68  Bruzual, Rylie              U10  BMA/05
               64  Fitzmaurice, Caitlin        U10 MMSC/04
               43  Mitchell, Isabella          U10 MMSC/04
               35  Avery, Chloe                U8  SNSC/06
               33  Paterniti, Rory             U10  BMA/04
               31  Reohr, Octavia              U10  BMA/04
               28  Moore, Juliet               U10  BMA/05
               21  Nijensohn, Mariana          U10 MMSC/05
               18  Fischer, Peggy              U10  BMA/05
               15  White, Lilliana             U10 MRSC/05
               14  Wolaver, Grace              U8  COCH/06
                9  Parrish, Sarah              U10  BMA/05
                6  Szymanowski, Nina           U10 GMVS/04




09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLW814               N1083     GF4 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1083                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

  DID NOT FINISH

  DISQUALIFIED








































09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLW814               N1083     GF4 / 4
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1083                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

                    G I A N T   S L A L O M     L A D I E S                     
                           OFFICIAL RESULTS - 2nd Run                           

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Pelletier, Gilbert   (USA)   COURSE                  RACE TRAIL
REFEREE          Germano, Lauren      (USA)   START                        227 M
CHIEF OF RACE    Moffatt, Colin       (USA)   FINISH                       115 M
                                              VERTICAL DROP                112 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.             U909/12/12


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Moffatt, Colin       (USA)       Sargent, Ashley      (USA)
FORERUNNERS  -A- Ryan Znamierowski    (USA)   -A- Ryan Znamierowski    (USA)
             -B- Parker Downing       (USA)   -B- Parker Downing       (USA)
             -C- Abby Kantor          (USA)   -C- Abby Kantor          (USA)
             -D-                              -D- Nicholas Hollenbeck  (USA)
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   25/(25)                          28/(28)
START TIME       10.00                            12.30
WEATHER: BEAUTIFUL            SNOW: PACKED POWDER         TEMP. S:-15 C F:-15 C
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

          1    71  Gillis, Emily               U10 GMVS/04     45.92
          2    55  Filkorn, Louise             U10 COCH/04     47.02
          3    56  Whitney, Mackenzie          U10  BMA/04     47.31
          4    90  Scerbin, Sophie             U10 GMVS/04     47.74
          5    48  Friedman, Molly             U10 GMVS/05     48.27
          6    11  Durant, Adelaide            U10 COCH/04     48.50
          7    16  Queally, Molly              U10 GMVS/04     48.68
          8     5  Devir, Lindsey              U10 MMSC/04     48.93
          9    41  Skaane, Ella                U10 MMSC/04     48.95
         10     2  Lovell, Isobel              U8  MMSC/06     49.00
         11     4  Boes, Noelle                U10 GMVS/04     49.03
         12    27  Hollenbeck, Whitney         U10 GMVS/05     49.22
         13    70  Hoder, Juliette             U10 MMSC/04     49.42
         14     3  Lovell, Lucia               U10 MMSC/04     49.70
         15    62  Jones, Ada                  U10 COCH/05     49.92


09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLW814               N1083     GF4 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1083                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         16    32  Willett, Kaitlyn            U10 GMVS/05     50.24
         17    37  Yardley, Keira              U10 MMSC/05     50.27
         18    66  Batchelder, Ellie           U10 MMSC/05     50.36
         19    78  Barth, Dakota               U10 JPSC/04     50.47
         20    34  Whittaker, Jasmine          U10  BMA/04     50.66
         21    12  York, Molly                 U10 MMSC/04     50.86
         22    57  Dewey, Maeve                U10 GMVS/04     50.93
         23    85  Howard, Hazel               U10 SNSC/04     51.13
         24    19  Zimmerman, Ellie            U10 MMSC/05     51.28
         25    65  Khan, Ava                   U10 MMSC/05     51.35
         26    69  Cabot, Eliza                U10 MMSC/05     51.48
         27    45  Maurer, Madigan             U10  BMA/04     51.63
         28    82  Casavant, Georgia           U10 SNSC/04     51.65
         29    51  Loughman, Reilly            U10  BMA/05     51.67
         30    77  April, Carlie               U10 MMSC/04     51.84
         31    49  Grabowski, Kailey           U10 GMVS/04     51.88
         32    22  Krauss, Chloe               U10 COCH/05     52.08
         33    40  Socia, Alicia               U10  BMA/05     52.13
         34    79  Heinrich-McMullen, Zoe      U10  BMA/04     52.88
         35    58  Rohrbaugh, Ava              U10 GMVS/05     53.32
         36    42  Gagliardi, Cara             U10 COCH/04     53.42
         37     1  Bornstein, Alexandra        U10 MMSC/04     53.43
         38    74  Maurer, Keating             U10  BMA/04     53.73
         39    61  Downing, Brooke             U10 MRSC/05     54.05
         40    50  Haskell, Tela               U10 MRSC/05     54.21
         41    39  Brooks, Natalie             U10  BMA/05     54.36
         42    30  Bouchard, Kymie             U10 JPSC/05     54.44
         43    60  Honos, Catherine            U10 GMVS/05     54.54
         44    20  Richter, Isabella           U10 MMSC/04     54.55
         45    36  Preston, Grace              U10 SNSC/04     54.56
         46    59  Bryan, Orly                 U10 MMSC/05     54.74
         47    23  Luczkow, Eloisa             U10  BMA/05     55.09
         48    44  Whitcomb, Nina              U10  BMA/05     55.12
         49    93  Guyette, Gussie             U10 COCH/04     55.22
         50    26  MacLeod, Kendall            U10 SNSC/04     55.27
         51    17  Elwell, Ashley              U10 GMVS/04     55.51
         52    63  Howe, Abrie                 U10 MMSC/04     55.90
         53    54  Hoguet, Ashley              U10 GMVS/04     56.03
         54    29  Durant, Madeline            U10 COCH/04     56.17
         55    73  Leamy, Emma                 U10 JPSC/04     57.11
         56     8  Krauss, Sophie              U8  COCH/06     57.17
         57    81  Daliere, Gwendolyn          U8  MMSC/06     57.46

09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLW814               N1083     GF4 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1083                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         58    84  Lisle, Elizabeth            U10 GMVS/05     58.01
         59    92  Carey, Hadley               U8  MRSC/06     58.46
         60    46  Mullins, Annabelle          U10 JPSC/04     59.30
         61    10  Monnich, Meredith           U10 GMVS/05     59.43
         62    67  Gadbois, Ava                U10 GMVS/05     59.62
         63    89  Lenox, Gaia                 U10 JPSC/04     59.78
         64    13  Bryan, Molly                U8  MMSC/06   1:00.83
         65    53  Loughman, Mackenzie         U8   BMA/06   1:00.90
         66     7  Landy, Elsa                 U8  GMVS/06   1:02.88
         67    83  Jung, Aranne                U10 GMVS/05   1:03.36
         68    86  Zschau, Margaret            U10  BMA/05   1:03.76
         69    52  Kogut, Kate                 U8  GMVS/06   1:05.00
         70    47  Fitch-O'leary, Blythe       U10 COCH/04   1:06.86
         71    38  Guy, Ginger                 U10 MRSC/05   1:10.70

  DID NOT START

               91  Boyden, Juliette            U10 SNSC/04
               88  Carey, Lindsay              U10 MRSC/04
               80  Lyden, Noelle               U8  MMSC/06
               76  Fitzmaurice, Courtney       U10 MMSC/05
               75  Struck, McKinley            U10  BMA/05
               72  Heller, Grace               U10 GMVS/04
               68  Bruzual, Rylie              U10  BMA/05
               64  Fitzmaurice, Caitlin        U10 MMSC/04
               43  Mitchell, Isabella          U10 MMSC/04
               35  Avery, Chloe                U8  SNSC/06
               33  Paterniti, Rory             U10  BMA/04
               31  Reohr, Octavia              U10  BMA/04
               28  Moore, Juliet               U10  BMA/05
               21  Nijensohn, Mariana          U10 MMSC/05
               18  Fischer, Peggy              U10  BMA/05
               15  White, Lilliana             U10 MRSC/05
               14  Wolaver, Grace              U8  COCH/06
                9  Parrish, Sarah              U10  BMA/05
                6  Szymanowski, Nina           U10 GMVS/04

  DID NOT FINISH

               24  Mitchell, Lauren            U10 MMSC/04



09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLW814               N1083     GF4 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1083                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

  DISQUALIFIED

               87  Moore, Camryn               U10 JPSC/05   GATE   12
               25  Sargent, Poppy              U10 MMSC/04   GATE   11







































09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLW814               N1083     GF4 / 4
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1084                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

                       G I A N T   S L A L O M     M E N                        
                           OFFICIAL RESULTS - 1st Run                           

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Pelletier, Gilbert   (USA)   COURSE                  RACE TRAIL
REFEREE          Germano, Lauren      (USA)   START                        227 M
CHIEF OF RACE    Moffatt, Colin       (USA)   FINISH                       115 M
                                              VERTICAL DROP                112 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.             U909/12/12


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Moffatt, Colin       (USA)       Sargent, Ashley      (USA)
FORERUNNERS  -A- Ryan Znamierowski    (USA)   -A- Ryan Znamierowski    (USA)
             -B- Abby Kantor          (USA)   -B- Abby Kantor          (USA)
             -C- Parker Downing       (USA)   -C- Parker Downing       (USA)
             -D-                              -D- Nicholas Hollenbeck  (USA)
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   25/(25)                          28/(28)
START TIME       10.00                            12.30
WEATHER: SUNNY                SNOW: PACKED POWDER         TEMP. S: -9 C F: -9 C
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

          1    45  Apple, Cailin               U10 MMSC/05     46.73
          2    19  Cook, Evan                  U10 GMVS/04     48.57
          3    66  Schibli, Charlie            U10 GMVS/04     49.20
          4    14  Sachs, Cole                 U10 GMVS/04     49.41
          5    81  Kearney, Jack               U10 MMSC/04     50.03
          6    92  Robin, Kyle                 U10 MMSC/05     50.22
               56  Weston, Jack                U10 GMVS/05     50.22
          8    13  Patton, William             U10 GMVS/04     50.27
          9     6  Stojanovic, Petar           U10 MMSC/05     50.55
         10    67  Curran, Cody                U10 GMVS/04     50.94
         11    86  Hoder, Maximilien           U10 MMSC/05     51.02
         12    16  Kantor, David               U10  IND/04     51.15
         13    95  Byrne, Bradley              U10 GMVS/04     51.21
         14    87  Rosenbloom, James           U10 MMSC/05     51.26
         15    75  Gadbois, Eli                U10 GMVS/04     51.41


09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLM814               N1084     GM4 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1084                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         16     9  Pelletier, Elliot           U10  BMA/04     51.60
         17    35  Holtenman, Anders           U10 MMSC/04     51.84
         18    24  Alekson, Benjamin           U10 MMSC/05     51.87
         19    21  Gilliam, Peter              U10 GMVS/05     51.94
         20    41  Wheeler, Curtis             U10  BMA/05     52.17
         21    26  Malary, Jackson             U10 GMVS/04     52.41
         22    99  Rowles, Dillon              U10 GMVS/04     53.09
         23    34  Marhefka, Jp                U10 MMSC/05     53.17
         24   105  Sargent, Harper             U8  MMSC/06     53.28
         25   109  Jones, Trey                 U10 COCH/04     53.59
               69  Bartley, Samuel             U10 GMVS/05     53.59
         27    50  Rubinstein, Josey           U8  GMVS/06     54.02
         28    18  Zubarik, Stephen            U8  GMVS/06     54.07
         29    68  Diamond, Ari                U10 COCH/05     54.14
         30    60  Kessler, Nathan             U10 COCH/04     54.16
         31    20  Stojanovic, Stefan          U10 MMSC/04     54.21
         32    17  Willoughby, Russell         U10 COCH/05     54.37
         33    22  Steinberg, Samson           U8  MMSC/06     54.56
         34    47  Mullins, Coen               U8  JPSC/06     54.58
         35    10  Parsons, Marc               U10 JPSC/04     54.59
         36    49  Michaud, Georges            U10 JPSC/05     54.63
         37    65  Brophy, Nate                U10 GMVS/05     55.14
         38    79  Filkorn, Charles            U8  COCH/06     55.15
         39   100  Zimmerman, Ian              U8  MMSC/06     55.17
         40    85  O'Neill, Brendan            U10  BMA/04     55.23
         41    38  Kerbaugh, John              U10 COCH/05     55.52
         42    25  McMahan, Evan               U10 COCH/04     55.53
         43    63  Krupka, Alex                U8  GMVS/06     55.96
         44    46  Jones, Owen                 U8  COCH/06     56.28
         45    77  Devir, John                 U8  MMSC/06     56.42
         46    88  Schibli, Nicholas           U8  GMVS/06     56.76
         47    53  Landy, Jackson              U10 GMVS/04     56.95
         48    61  Bernstein, Carter           U10 GMVS/04     57.02
         49    43  Smyers, Brewster            U10 GMVS/05     57.09
         50    51  Sweeny, Patrick             U10 MMSC/04     57.27
         51   104  Taylor, Reed                U10 MMSC/04     57.68
               54  Laforce, Trevor             U10 JPSC/05     57.68
         53     1  Branca, Jack                U10 GMVS/05     57.83
         54    59  Wysockey-Johnson, Soren     U10 COCH/04     57.84
         55     2  Pastore, Wyatt              U8   BMA/06     58.18
         56    80  Hamilton, Reid              U10  BMA/04     58.32
         57    48  Barkan, Oliver              U10 MMSC/04     58.83

09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLM814               N1084     GM4 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1084                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         58    39  Clark, Cameron              U10  BMA/04     59.55
         59    52  Sachs, James                U8  GMVS/06     59.56
         60    42  Kalichstein, Solomon        U8  GMVS/06     59.61
         61   103  Matckie, Carson             U10 MMSC/05     59.70
         62    31  Carr, Alexander             U8  JPSC/06     59.75
         63    90  Wagner, Beck                U10 MMSC/05     59.85
         64     4  Marchini, Christopher       U10 MMSC/05   1:00.22
         65    57  Chipman, Kyan               U10 COCH/05   1:00.74
         66    23  Walker, Aedan               U10 SNSC/05   1:01.20
         67    71  Marvin, Kyle                U10 SNSC/05   1:01.30
         68    91  Delaney, Dylan              U10  BMA/05   1:01.62
         69    98  Poulin, Ryder               U10 JPSC/05   1:03.23
         70   110  Gardner, Ben                U8  MMSC/06   1:03.42
         71    73  Walters, Griffin            U8  GMVS/06   1:03.80
         72    15  Smyers, Whitman             U8  GMVS/06   1:03.85
         73    97  McCray, Brandon             U10 GMVS/05   1:04.29
         74    94  Camp, William               U10 COCH/05   1:04.67
         75    33  Sorkin, Henry               U10 SNSC/04   1:04.73
         76    72  Wilson, Logan               U10 MRSC/05   1:05.51
         77    83  Eagle, Jay                  U8  JPSC/06   1:05.60
         78   102  Maynard, Charles            U8  GMVS/06   1:06.92
         79    76  Jewell, Rex                 U10 GMVS/05   1:07.40
         80   107  Neumann, Leo                U10 COCH/04   1:09.37
         81    62  Knight, Eamon               U8  GMVS/06   1:10.55
         82    44  Griffin, Henry              U10  BMA/05   1:12.66

  DID NOT START

              106  Hyde, Michael               U10  BMA/04
               96  Strobeck, Jake              U10 MMSC/05
               84  Peters, Foster              U8  JPSC/10
               82  Snyder, Tanner              U8  GMVS/06
               78  Henry, Ruslan               U10 GMVS/04
               74  Daigle, Evan                U10 MMSC/04
               70  O'Neill, William            U8   BMA/06
               64  Daliere, Gage               U10 MMSC/04
               58  Marron, Anthony             U10 MMSC/04
               40  Carroll, Dylan              U12 GMVS/03
               37  Murphy, Logan               U10  BMA/05
               36  Hyde, Jack                  U8   BMA/06
               30  von Bauer, Sacha            U12 JPSC/03
               29  Maynard, Henry              U8  MMSC/06

09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLM814               N1084     GM4 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1084                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

DID NOT START

               28  Jensen, Alex                U10  BMA/05
               27  Jensen, Jack                U8   BMA/06
               12  Day, Rudd                   U8  GMVS/06
               11  Rubinstein, Roscoe          U10 GMVS/04
                8  Delabruere, Luke            U8  JPSC/06
                5  Alfheim, Webster            U10 JPSC/05
                3  Shanahan, Nicholas          U10  BMA/05

  DID NOT FINISH

               89  Thomson, Brock              U10  BMA/05

  DISQUALIFIED

               55  McCleary, Charlie           U12 MMSC/03   GATE   23
               32  Steinberg, Max              U10 MMSC/04   GATE   23
                7  Meagher, Jack               U10 MRSC/04   GATE   23
























09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLM814               N1084     GM4 / 4
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1084                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

                       G I A N T   S L A L O M     M E N                        
                           OFFICIAL RESULTS - 2nd Run                           

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Pelletier, Gilbert   (USA)   COURSE                  RACE TRAIL
REFEREE          Germano, Lauren      (USA)   START                        227 M
CHIEF OF RACE    Moffatt, Colin       (USA)   FINISH                       115 M
                                              VERTICAL DROP                112 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.             U909/12/12


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Moffatt, Colin       (USA)       Sargent, Ashley      (USA)
FORERUNNERS  -A- Ryan Znamierowski    (USA)   -A- Ryan Znamierowski    (USA)
             -B- Abby Kantor          (USA)   -B- Abby Kantor          (USA)
             -C- Parker Downing       (USA)   -C- Parker Downing       (USA)
             -D-                              -D- Nicholas Hollenbeck  (USA)
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   25/(25)                          28/(28)
START TIME       10.00                            12.30
WEATHER: SUNNY                SNOW: PACKED POWDER         TEMP. S: -9 C F: -9 C
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

          1    45  Apple, Cailin               U10 MMSC/05     45.81
          2    13  Patton, William             U10 GMVS/04     48.14
          3    19  Cook, Evan                  U10 GMVS/04     48.16
          4    14  Sachs, Cole                 U10 GMVS/04     48.25
          5    95  Byrne, Bradley              U10 GMVS/04     48.57
          6    66  Schibli, Charlie            U10 GMVS/04     48.63
          7    32  Steinberg, Max              U10 MMSC/04     48.75
          8    41  Wheeler, Curtis             U10  BMA/05     48.94
          9    86  Hoder, Maximilien           U10 MMSC/05     49.31
         10    67  Curran, Cody                U10 GMVS/04     49.60
         11   105  Sargent, Harper             U8  MMSC/06     49.76
         12    24  Alekson, Benjamin           U10 MMSC/05     49.78
         13    99  Rowles, Dillon              U10 GMVS/04     49.85
         14    35  Holtenman, Anders           U10 MMSC/04     50.10
         15    75  Gadbois, Eli                U10 GMVS/04     50.11


09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLM814               N1084     GM4 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1084                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         16    56  Weston, Jack                U10 GMVS/05     50.27
                9  Pelletier, Elliot           U10  BMA/04     50.27
         18    16  Kantor, David               U10  IND/04     50.28
         19    76  Jewell, Rex                 U10 GMVS/05     50.50
         20    55  McCleary, Charlie           U12 MMSC/03     50.55
         21    81  Kearney, Jack               U10 MMSC/04     50.95
         22    26  Malary, Jackson             U10 GMVS/04     51.19
         23    34  Marhefka, Jp                U10 MMSC/05     51.61
         24    60  Kessler, Nathan             U10 COCH/04     52.01
         25    89  Thomson, Brock              U10  BMA/05     52.05
         26   109  Jones, Trey                 U10 COCH/04     52.17
         27    61  Bernstein, Carter           U10 GMVS/04     52.54
         28    18  Zubarik, Stephen            U8  GMVS/06     52.55
         29    53  Landy, Jackson              U10 GMVS/04     52.61
         30     6  Stojanovic, Petar           U10 MMSC/05     52.81
         31    77  Devir, John                 U8  MMSC/06     52.83
         32   100  Zimmerman, Ian              U8  MMSC/06     53.09
         33    21  Gilliam, Peter              U10 GMVS/05     53.15
         34    38  Kerbaugh, John              U10 COCH/05     53.19
         35    49  Michaud, Georges            U10 JPSC/05     53.26
         36    85  O'Neill, Brendan            U10  BMA/04     53.33
         37    25  McMahan, Evan               U10 COCH/04     53.60
         38    17  Willoughby, Russell         U10 COCH/05     53.82
         39    65  Brophy, Nate                U10 GMVS/05     53.85
         40   104  Taylor, Reed                U10 MMSC/04     53.87
         41    69  Bartley, Samuel             U10 GMVS/05     54.20
         42    79  Filkorn, Charles            U8  COCH/06     54.44
         43    43  Smyers, Brewster            U10 GMVS/05     54.51
         44    88  Schibli, Nicholas           U8  GMVS/06     54.74
         45    10  Parsons, Marc               U10 JPSC/04     54.78
         46    68  Diamond, Ari                U10 COCH/05     55.02
         47    63  Krupka, Alex                U8  GMVS/06     55.17
         48    51  Sweeny, Patrick             U10 MMSC/04     55.21
         49     2  Pastore, Wyatt              U8   BMA/06     55.31
         50    20  Stojanovic, Stefan          U10 MMSC/04     55.34
         51    48  Barkan, Oliver              U10 MMSC/04     55.50
         52    46  Jones, Owen                 U8  COCH/06     55.61
         53    54  Laforce, Trevor             U10 JPSC/05     55.97
         54    52  Sachs, James                U8  GMVS/06     56.30
         55   103  Matckie, Carson             U10 MMSC/05     56.53
         56    91  Delaney, Dylan              U10  BMA/05     57.08
         57    31  Carr, Alexander             U8  JPSC/06     57.17

09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLM814               N1084     GM4 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1084                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         58     1  Branca, Jack                U10 GMVS/05     57.23
         59    39  Clark, Cameron              U10  BMA/04     57.34
         60    80  Hamilton, Reid              U10  BMA/04     57.51
         61     4  Marchini, Christopher       U10 MMSC/05     57.71
         62    42  Kalichstein, Solomon        U8  GMVS/06     58.04
         63     7  Meagher, Jack               U10 MRSC/04     58.33
         64    98  Poulin, Ryder               U10 JPSC/05     58.91
         65    71  Marvin, Kyle                U10 SNSC/05     59.02
         66    90  Wagner, Beck                U10 MMSC/05     59.23
         67    47  Mullins, Coen               U8  JPSC/06     59.26
         68    73  Walters, Griffin            U8  GMVS/06     59.85
         69   110  Gardner, Ben                U8  MMSC/06   1:00.60
         70    23  Walker, Aedan               U10 SNSC/05   1:00.76
         71    97  McCray, Brandon             U10 GMVS/05   1:01.14
         72    62  Knight, Eamon               U8  GMVS/06   1:01.43
         73    94  Camp, William               U10 COCH/05   1:01.86
         74    15  Smyers, Whitman             U8  GMVS/06   1:03.24
         75    33  Sorkin, Henry               U10 SNSC/04   1:03.34
         76    72  Wilson, Logan               U10 MRSC/05   1:04.07
         77    87  Rosenbloom, James           U10 MMSC/05   1:04.78
         78    44  Griffin, Henry              U10  BMA/05   1:05.59
         79   102  Maynard, Charles            U8  GMVS/06   1:06.62
         80    59  Wysockey-Johnson, Soren     U10 COCH/04   1:11.47
         81   107  Neumann, Leo                U10 COCH/04   1:14.83

  DID NOT START

              106  Hyde, Michael               U10  BMA/04
               96  Strobeck, Jake              U10 MMSC/05
               84  Peters, Foster              U8  JPSC/10
               82  Snyder, Tanner              U8  GMVS/06
               78  Henry, Ruslan               U10 GMVS/04
               74  Daigle, Evan                U10 MMSC/04
               70  O'Neill, William            U8   BMA/06
               64  Daliere, Gage               U10 MMSC/04
               58  Marron, Anthony             U10 MMSC/04
               40  Carroll, Dylan              U12 GMVS/03
               37  Murphy, Logan               U10  BMA/05
               36  Hyde, Jack                  U8   BMA/06
               30  von Bauer, Sacha            U12 JPSC/03
               29  Maynard, Henry              U8  MMSC/06
               28  Jensen, Alex                U10  BMA/05

09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLM814               N1084     GM4 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                   NVC U10 GS                                   

                            USSA RACE CODE No. N1084                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                              FEBRUARY 9, 2014
COCHRAN'S SKI AREA                                              EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

DID NOT START

               27  Jensen, Jack                U8   BMA/06
               12  Day, Rudd                   U8  GMVS/06
               11  Rubinstein, Roscoe          U10 GMVS/04
                8  Delabruere, Luke            U8  JPSC/06
                5  Alfheim, Webster            U10 JPSC/05
                3  Shanahan, Nicholas          U10  BMA/05

  DID NOT FINISH

               92  Robin, Kyle                 U10 MMSC/05
               50  Rubinstein, Josey           U8  GMVS/06

  DISQUALIFIED

               83  Eagle, Jay                  U8  JPSC/06   GATE   11
               57  Chipman, Kyan               U10 COCH/05   GATE   11
               22  Steinberg, Samson           U8  MMSC/06   GATE    1
























09-02-14 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLM814               N1084     GM4 / 4
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~