Club Name:
Okemo Mountain Competitions Center
[ OKEMO ]

Race Secretary:

Kim Nania

Entry Method:
Mail
Email
AdminSkiRacing.com
- Please no phone, or fax entries -

Send Entries to:
Mail:
Okemo Mountain Resort
Attn: Competitions Center
77 Okemo Ridge Rd.
Ludlow, VT 05149

Club Information
Director of Competitions:
Peter Cornish
pcornish@okemo.com

Competitions Administrator:
Kim Nania and Rebecca Zidik
knania@okemo.com and rzidik@okemo.com

Address:
77 Okemo Ridge Road
Ludlow, VT 05149

Phone: 802-228-1483
E-MAIL US
VISIT WEBSITE

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS GS                                  

                            USSA RACE CODE No. U0747                            
                                                                  MARCH 12, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

                       G I A N T   S L A L O M     M E N                        
                               UNOFFICIAL RESULTS                               

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Browne,Michael       (USA)   COURSE                       CHIEF
REFEREE          Roberts, Frank       (USA)   START                        960 M
CHIEF OF RACE    Cornish, Peter       (USA)   FINISH                       560 M
                                              VERTICAL DROP                400 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.             9638/10/10


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Tyler, John          (USA)       Walker, Jeffrey      (USA)
FORERUNNERS  -A- Connor Visnic        (USA)   -A- Connor, Visnic       (USA)
             -B- John Kelleher        (USA)   -B- John Kelleher        (USA)
             -C- Drew Visnic          (USA)   -C- Drew Visnic          (USA)
             -D- Brennan Hynes        (USA)   -D- Brennan Hynes        (USA)
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   44/(42)                          51/(49)
START TIME       10:45                            13:50
WEATHER: SUNNY                SNOW: HARD                  TEMP. S:-15 C F:-12 C
-----------------------    UNOFFICIAL PENALTY  125.31    -----------------------
                                                                          F=980
 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

  1  53 E6368649 Hoffman, Wyatt           KMS/02 1:09.01 1:10.72 2:19.73    0.00
  2  78 E6467884 Coffin, Charlie          MSA/02 1:10.17 1:10.11 2:20.28    3.86
  3  33 E6269648 Sarachek, Achille       BBTS/02 1:10.12 1:10.32 2:20.44    4.98
  4  15 X6335509 Hotermans, Nicolas      BBTS/02 1:11.48 1:11.18 2:22.66   20.55
  5  64 E6272006 Sveen, John             BBTS/01 1:11.74 1:10.96 2:22.70   20.83
  6   8 E6218356 Mcnabb, Alex            MMSC/02 1:12.59 1:10.57 2:23.16   24.06
  7  28 E6369436 Holtenman, Johan        MMSC/02 1:13.03 1:10.32 2:23.35   25.39
  8   9 E6379758 Apple, Morgan           GMVS/02 1:13.48 1:09.88 2:23.36   25.46
  9  17 E6275656 Forsgren, Lars          GACP/01 1:11.87 1:12.44 2:24.31   32.12
 10  80 E6288558 West, Dylan               KP/01 1:12.38 1:12.08 2:24.46   33.17
 11  12 E6375818 Christie, Angus          CVA/02 1:12.85 1:11.65 2:24.50   33.45
 12  34 E6473347 Borden, Peter           PICO/01 1:11.92 1:12.67 2:24.59   34.09
 13  37 E6340277 Bertram, Will           BBTS/02 1:12.76 1:11.89 2:24.65   34.51
 14   5 E6347821 Kuczynski, Jacob         MWV/01 1:12.29 1:12.41 2:24.70   34.86
 15  60 E6357414 Glavin, Connor            KP/02 1:12.19 1:12.98 2:25.17   38.15


12-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0747     GM7 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS GS                                  

                            USSA RACE CODE No. U0747                            
                                                                  MARCH 12, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 16   6 E6271650 Solly, Maxxon             HO/01 1:12.19 1:14.22 2:26.41   46.85
 17  20 E6332336 Corso, Connor          HUNTE/01 1:12.78 1:13.66 2:26.44   47.06
 18  24 E6330776 Fossland, Warner       Mohaw/01 1:14.20 1:12.62 2:26.82   49.73
 19  52 E6276469 Meyer, Christian          BU/01 1:13.83 1:13.89 2:27.72   56.04
 20   1 E6343233 Noyes, Albert            CVA/02 1:13.90 1:13.93 2:27.83   56.81
 21  48 E6340378 Adey, Benjamin          GACP/02 1:14.31 1:14.08 2:28.39   60.74
 22  19 E6360693 Greloch, Weston         BMRA/02 1:14.24 1:14.53 2:28.77   63.40
 23  16 E6302494 Schoudel, Jay          Berks/01 1:14.40 1:14.62 2:29.02   65.16
 24  14 E6254692 Emerson, John          Catam/01 1:15.44 1:13.66 2:29.10   65.72
 25  75 E6335140 Roseberry, Charles     Jimin/02 1:14.93 1:14.58 2:29.51   68.59
 26  27 E6358378 Morris, Thomas           CVA/02 1:14.58 1:15.09 2:29.67   69.71
 27  25 E6410281 Foster, Isaac          Berks/01 1:15.18 1:14.54 2:29.72   70.07
 28  30 E6425146 Blinken, Jared            HU/01 1:15.41 1:14.83 2:30.24   73.71
 29  13 X6367650 Johnson, Lucas            HO/02 1:15.18 1:15.23 2:30.41   74.90
 30  58 E6654586 Bell, Isaac               KH/01 1:14.86 1:15.80 2:30.66   76.66
 31  31 E6272027 Diianni, Luca           WPRC/02 1:15.18 1:16.19 2:31.37   81.64
 32  26 E6332313 Corso, Brendan         HUNTE/01 1:15.58 1:16.23 2:31.81   84.72
 33  11 E6402736 Devey, Luke            Thund/01 1:15.63 1:16.31 2:31.94   85.64
 34  73 E6237687 Slesar, Julian              /01 1:12.54 1:19.44 2:31.98   85.92
 35  62 E6276976 Fogarty, Andrew        NYSEF/02 1:16.43 1:15.68 2:32.11   86.83
 36  54 E6277017 Fogarty, Peter         NYSEF/02 1:16.00 1:16.16 2:32.16   87.18
 37  32 E6519772 MacDonald, Jacob        GACP/01 1:15.70 1:16.64 2:32.34   88.44
 38  63 E6646011 Avery, Sergey           GACP/01 1:16.49 1:15.98 2:32.47   89.35
 39  70 E6293077 Lenz, Theodore            BM/02 1:15.37 1:17.15 2:32.52   89.70
 40  49 E6231761 Akstin, Michael         2001/01 1:16.00 1:16.56 2:32.56   89.98
 41  41 E6245795 Harrell, Andrew         PROC/01 1:19.33 1:13.28 2:32.61   90.33
 42  45 E6278396 Boukhriss, Omar         LMRT/01 1:15.98 1:16.79 2:32.77   91.46
 43   2 E6187611 Knollmann, Florian     WTSEF/01 1:18.03 1:15.58 2:33.61   97.35
 44   4 E6516737 Chuang, Brennan          SSC/02 1:16.02 1:17.81 2:33.83   98.89
 45  23 E6221407 Baker, Michael          JFRT/01 1:17.00 1:18.18 2:35.18  108.36
 46  74 E6378570 McKee, Robert           KHSC/01 1:18.12 1:17.37 2:35.49  110.53
 47  61 E6213367 Yost, Tyler             SRRC/02 1:17.70 1:18.05 2:35.75  112.36
 48  43 E6346437 Fish, Anders           Wachu/01 1:17.44 1:18.50 2:35.94  113.69
 49  55 E6358547 Mahoney, James         Berks/01 1:17.21 1:18.88 2:36.09  114.74
 50  36 E6379842 Hunnicutt, Logan         SSC/01 1:16.96 1:19.46 2:36.42  117.06
 51  65 E6351505 Gonder, Aiden           SRRC/02 1:18.75 1:17.83 2:36.58  118.18
 52  50 E6569576 Van Der Zwan, Owen      BMRA/01 1:17.42 1:19.83 2:37.25  122.88
 53  77 E6388303 Hagood, Alex            GACP/01 1:18.16 1:19.18 2:37.34  123.51
 54  68 E6418966 Barnard, Max              HU/02 1:19.02 1:18.47 2:37.49  124.56
 55   7 E6396988 Schatz, Walker              /01 1:18.23 1:19.31 2:37.54  124.91
 56  51 E6471372 Lennon, William         NWAC/01 1:20.97 1:19.65 2:40.62  146.51
 57  35 E6341889 Burkhardt, L.B.         GPSC/02 1:20.52 1:21.11 2:41.63  153.60

12-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0747     GM7 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS GS                                  

                            USSA RACE CODE No. U0747                            
                                                                  MARCH 12, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 58  38 E6343819 Williams, Tristan           /01 1:22.95 1:22.80 2:45.75  182.49
 59  44 E6363786 Litmans, Ethan              /01 1:23.63 1:22.45 2:46.08  184.81
 60  66 E6533973 Chang, Peter             SSC/02 1:22.36 1:24.47 2:46.83  190.07
 61  79 E6426126 Bastianello, Julian      SSC/01 1:26.02 1:26.06 2:52.08  226.89

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN
     18 E6239355 Boes, Tyler             GMVS/02

DID NOT FINISH 1st RUN
     59 E6260170 Hazen, Nate            Berks/01
     57 E6454002 Solaz, Carson            SMS/01
     56 X6733732 Langmuir, Calum          BMA/02
     42 E6395546 Wierer, Jake              MP/02
     21 E6245921 Brogan, Kyle           Bousq/01

DISQUALIFIED 1st RUN
     22 E6371212 Bewlay, Pierce          NWAC/02   Gate    0

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN

DID NOT FINISH 2nd RUN
     76 E6452705 McDonough, Kevin         GSC/02
     72 E6296478 Norris, Beau            BMRC/02
     71 E6310691 Carpenter, Brady        EMSC/01
     69 E6446923 Lundberg, Robert       Jimin/02
     47 E6300049 Masciadrelli, Jack     Bland/01
     46 E6376341 Godomsky, Joseph        GACP/02
     40 E6345202 Keller, Benjamin         CVA/02
     39 E6424192 Feingold, Sean           OMS/01
     29 E6309319 Szuba, Nick             GACP/01
     10 E6529764 Bevacqua, Giovanni       SSC/01
      3 E6353142 Luttmer, Frans           FSA/01

DISQUALIFIED 2nd RUN
     67 E6273043 O'Brien, Sean           GACP/01   Gate    0




12-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0747     GM7 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS GS                                  

                            USSA RACE CODE No. U0747                            
                                                                  MARCH 12, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS


                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Browne,Michael       (USA)







































12-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0747     GM7 / 4
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS GS                                  

                            USSA RACE CODE No. U0747                            
                                                                  MARCH 12, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------
                       G I A N T   S L A L O M     M E N                        
                            USSA PENALTY CALCULATION                            

 THE BEST 10 AT FINISH:

  RACE    BIB    CODE   COMPETITOR                     USSA   BEST 5      RACE
 RESULT   NR.           SURNAME+NAME                 POINTS             POINTS

     1    133 E6368649  Hoffman, Wyatt               135.60   135.60      0.00
     2    158 E6467884  Coffin, Charlie              153.14   153.14      3.86
     3    113 E6269648  Sarachek, Achille            155.40
     4     95 X6335509  Hotermans, Nicolas           118.99   118.99     20.55
     5    144 E6272006  Sveen, John                  158.85
     6     88 E6218356  Mcnabb, Alex                 152.32   152.32     24.06
     7    108 E6369436  Holtenman, Johan             176.72
     8     89 E6379758  Apple, Morgan                154.08   154.08     25.46
     9     97 E6275656  Forsgren, Lars               173.63
    10    160 E6288558  West, Dylan                  180.81

 THE BEST 5 AT START:

  DNF2     83 E6353142  Luttmer, Frans               109.97
     4     95 X6335509  Hotermans, Nicolas           118.99
    41    121 E6245795  Harrell, Andrew              126.91
    14     85 E6347821  Kuczynski, Jacob             128.03
    15    140 E6357414  Glavin, Connor               128.95

TOTALS                                              --------
(B) USSA POINTS OF BEST 5 AT START                   612.85  --------
(A) USSA POINTS OF BEST 5 TO FINISH IN TOP 10                 714.13   --------
(C)  RACE POINTS OF CORRESPONDING COMPETITORS                            73.93

CALCULATED PENALTY  714.13 + 612.85 -  73.93 : 10  =                    125.305
                      (A)      (B)      (C)

ROUNDED                                                                 125.31

PENALTY APPLIED:                                                        125.31

                                     _______________________
                                     Browne,Michael       (USA)

12-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0747     GM9 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS GS                                  

                            USSA RACE CODE No. U0746                            
                                                                  MARCH 12, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

                    G I A N T   S L A L O M     L A D I E S                     
                               UNOFFICIAL RESULTS                               

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Browne,Michael       (USA)   COURSE                       CHIEF
REFEREE          Roberts, Frank       (USA)   START                        960 M
CHIEF OF RACE    Cornish, Peter       (USA)   FINISH                       560 M
                                              VERTICAL DROP                400 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.             9638/10/10


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Walker, Jeffrey      (USA)       Tyler, John          (USA)
FORERUNNERS  -A- Connor Visnic        (USA)   -A- Connor, Visnic       (USA)
             -B- John Kelleher        (USA)   -B- John Kelleher        (USA)
             -C- Drew Visnic          (USA)   -C- Drew Visnic          (USA)
             -D- Brennan Hynes        (USA)   -D- Brennan Hynes        (USA)
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   44/(42)                          51/(49)
START TIME        9:30                            12:45
WEATHER: SUNNY                SNOW: HARD                  TEMP. S:-15 C F:-12 C
-----------------------    UNOFFICIAL PENALTY  132.43    -----------------------
                                                                          F=980
 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

  1  20 E6393575 Patton, Claire          BBTS/02 1:11.49 1:11.24 2:22.73    0.00
  2   6 E6412731 Mirabile, Jillian        OKE/01 1:11.45 1:12.63 2:24.08    9.27
  3   8 E6365245 Brayton, Summer         BBTS/02 1:12.38 1:12.98 2:25.36   18.06
  4  21 E6496171 Press, Sophia            MSA/02 1:12.50 1:13.33 2:25.83   21.28
  5  60 E6281550 Sargent, Sophie          BMA/02 1:13.76 1:12.73 2:26.49   25.82
  6  43 E6317704 Caron, Rebecca          BBTS/01 1:14.19 1:12.86 2:27.05   29.66
  7   1 E6270076 Pingree, Courtney        MWV/02 1:13.82 1:13.50 2:27.32   31.52
  8  18 E6350205 Lucas, Brianna          WPRC/01 1:14.17 1:13.96 2:28.13   37.08
  9  14 E6300690 Thomas, Lauren            HV/02 1:13.98 1:15.19 2:29.17   44.22
 10  39 E6415502 Degraw, Elizabeth        KMS/02 1:15.63 1:13.63 2:29.26   44.84
 11  50 E6334594 McKay, Maddie            MWV/01 1:15.60 1:13.77 2:29.37   45.59
 12  55 E6170138 Alphas, Stella           FSC/01 1:15.53 1:14.00 2:29.53   46.69
 13  28 E6180418 Johnston, Rebecca       BBTS/01 1:16.42 1:13.53 2:29.95   49.57
 14  19 E6298236 Fisher, Beth           NYSEF/01 1:15.44 1:14.76 2:30.20   51.29
 15  64 E6370602 Delabruere, Gracie      JPSC/01 1:16.06 1:14.19 2:30.25   51.63


12-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0746     GF7 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS GS                                  

                            USSA RACE CODE No. U0746                            
                                                                  MARCH 12, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 16  15 E6396204 Mohan, Caroline          OKE/01 1:15.04 1:15.56 2:30.60   54.04
 17  31 E6418439 Cayer, Ava               CVA/02 1:14.63 1:16.56 2:31.19   58.09
     23 E6321474 Lieblein, Maddy         GACP/02 1:14.71 1:16.48 2:31.19   58.09
 19  13 E6405664 Cerminaro, Antoinette   GACP/01 1:15.27 1:15.94 2:31.21   58.22
 20  35 E6402763 Filosa, Emma            BBTS/02 1:16.51 1:15.27 2:31.78   62.14
 21  36 E6483298 Ivkovic, Mina          NYSEF/02 1:16.72 1:15.13 2:31.85   62.62
 22  30 E6345884 Muxworthy, Sophie       BMRC/01 1:16.92 1:15.20 2:32.12   64.47
 23  54 E6420004 Steinberg, Mia            WI/02 1:17.69 1:14.54 2:32.23   65.23
 24  68 E6501066 Champagne, Hailey        FSC/01 1:17.50 1:14.75 2:32.25   65.37
 25  48 E6399603 Hagios, Olivia          GMVS/01 1:17.27 1:15.62 2:32.89   69.76
 26  45 E6288268 Knight, Taylor         Butte/02 1:17.28 1:16.28 2:33.56   74.36
 27  32 X6582875 Masliwec, Kate            HO/02 1:16.17 1:17.46 2:33.63   74.84
 28  41 E6338642 Cappelli, Sierra          HV/02 1:17.23 1:16.94 2:34.17   78.55
 29  67 E6398547 Frederick, Ellie         SUN/02 1:17.72 1:16.47 2:34.19   78.69
 30  42 E6447641 Bramson, Nina            SMS/01 1:18.20 1:16.31 2:34.51   80.88
 31  27 E6532381 McDermott, Anna         EMSC/02 1:18.17 1:16.44 2:34.61   81.57
 32   9 E6260113 Russo, Sofia             SSC/01 1:18.47 1:16.90 2:35.37   86.79
 33  12 E6288274 Oh, Karen              Wachu/02 1:18.96 1:17.32 2:36.28   93.04
 34   7 E6260717 Escobar, Sarah            MP/02 1:18.25 1:18.46 2:36.71   95.99
 35  57 E6487272 Mull, Taylor            GACP/02 1:20.32 1:16.55 2:36.87   97.09
 36   3 E6504533 Roberts, Alexis        Berks/02 1:18.38 1:19.33 2:37.71  102.85
 37  62 E6435301 Howard, Kira              WI/02 1:18.98 1:19.26 2:38.24  106.49
 38  38 E6341239 Calman, Taylor         Butte/02 1:19.76 1:19.48 2:39.24  113.36
 39  40 E6557838 Hatfield, Mia            CVA/02 1:20.00 1:20.78 2:40.78  123.93
 40  63 E6280622 Namnoum, Elise         Mount/01 1:20.22 1:20.88 2:41.10  126.13
 41  69 E6376409 Reid, Lauren             CVA/01 1:21.08 1:20.04 2:41.12  126.27
 42  25 E6446899 Desio, Kaitlyn         Wachu/02 1:19.81 1:21.51 2:41.32  127.64
 43  65 E6523900 Watson, Maya              BE/01 1:20.60 1:20.83 2:41.43  128.40
 44  22 E6446936 Lundberg, Meredith     Jimin/02 1:19.86 1:22.47 2:42.33  134.58
 45  33 E6526157 Huang, Sofia                /02 1:20.25 1:22.44 2:42.69  137.05
 46  37 E6378995 Dade, Katharine         GACP/01 1:21.49 1:21.71 2:43.20  140.55
 47  16 E6387678 Thompson, Devon        Berks/01 1:20.58 1:22.71 2:43.29  141.17
 48  47 E6309660 Crute, Zoe              LMRT/02 1:22.78 1:21.61 2:44.39  148.72
 49  58 E6329348 Greene, Charlotte      Mount/01 1:23.72 1:22.62 2:46.34  162.11
 50  66 E6224202 Zwally, Anya            LMRT/01 1:23.41 1:23.02 2:46.43  162.73
 51  26 E6328405 D'Agostino, Sophia        MP/01 1:23.67 1:25.83 2:49.50  183.81
 52  44 E6430885 Novozhilova, Polina      SSC/01 1:23.99 1:26.56 2:50.55  191.02
 53  70 E6447123 Morosova, Sasha           MP/02 1:26.81 1:26.73 2:53.54  211.54
 54  49 E6347104 Garriepy, Jessica      Bland/01 1:25.11 1:28.71 2:53.82  213.47
 55  56 E6260212 Cohen, Abigail           TCG/02 1:28.52 1:27.82 2:56.34  230.77



12-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0746     GF7 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS GS                                  

                            USSA RACE CODE No. U0746                            
                                                                  MARCH 12, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN
     34 E6254336 Graham, Celeste          BMA/01
     17 E6359556 Eisenbud, Jada           1HV/01
      5 X6358329 Brogden, Honor           KMS/01

DID NOT FINISH 1st RUN
     61 E6360510 Lewis, Sophia          Butte/02
     46 E6550960 Stote, Jillian           SSC/01
     24 E6321953 Shenk, Victoria           MP/02
     11 E6199988 Schiffman, Eva           FSA/02
     10 E6533549 Geouque, Emiley             /02
      4 E6420341 Ordway, Alexis          GACP/02
      2 E6423822 Girard-Cutaio, Lauren   EMSC/01

DISQUALIFIED 1st RUN
     59 E6284608 Diamond, Naomi          COCH/02   Gate    0
     53 E6278146 Mccoy, Maggie           WPRC/01   Gate    0

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN

DID NOT FINISH 2nd RUN
     51 X6584322 Poisson, Rosalie       NYSEF/02
     29 E6353247 Dewey, Eliza           WTSEF/01

DISQUALIFIED 2nd RUN
     52 E6477009 Johnson, Molly          GACP/02   Gate    0

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Browne,Michael       (USA)









12-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0746     GF7 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS GS                                  

                            USSA RACE CODE No. U0746                            
                                                                  MARCH 12, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------
                    G I A N T   S L A L O M     L A D I E S                     
                            USSA PENALTY CALCULATION                            

 THE BEST 10 AT FINISH:

  RACE    BIB    CODE   COMPETITOR                     USSA   BEST 5      RACE
 RESULT   NR.           SURNAME+NAME                 POINTS             POINTS

     1     20 E6393575  Patton, Claire               119.16   119.16      0.00
     2      6 E6412731  Mirabile, Jillian            168.59
     3      8 E6365245  Brayton, Summer              161.79   161.79     18.06
     4     21 E6496171  Press, Sophia                202.40
     5     60 E6281550  Sargent, Sophie              166.19
     6     43 E6317704  Caron, Rebecca               154.17   154.17     29.66
     7      1 E6270076  Pingree, Courtney            149.37   149.37     31.52
     8     18 E6350205  Lucas, Brianna               209.07
     9     14 E6300690  Thomas, Lauren               152.62   152.62     44.22
    10     39 E6415502  Degraw, Elizabeth            259.93

 THE BEST 5 AT START:

     1     20 E6393575  Patton, Claire               119.16
    12     55 E6170138  Alphas, Stella               140.80
  DNF1     11 E6199988  Schiffman, Eva               148.68
     7      1 E6270076  Pingree, Courtney            149.37
     9     14 E6300690  Thomas, Lauren               152.62

TOTALS                                              --------
(B) USSA POINTS OF BEST 5 AT START                   710.63  --------
(A) USSA POINTS OF BEST 5 TO FINISH IN TOP 10                 737.11   --------
(C)  RACE POINTS OF CORRESPONDING COMPETITORS                           123.46

CALCULATED PENALTY  737.11 + 710.63 - 123.46 : 10  =                    132.428
                      (A)      (B)      (C)

ROUNDED                                                                 132.43

PENALTY APPLIED:                                                        132.43

                                     _______________________
                                     Browne,Michael       (USA)

12-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0746     GF9 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~