Club Name:
Okemo Mountain Competitions Center
[ OKEMO ]

Race Secretary:

Kim Nania

Entry Method:
Mail
Email
AdminSkiRacing.com
- Please no phone, or fax entries -

Send Entries to:
Mail:
Okemo Mountain Resort
Attn: Competitions Center
77 Okemo Ridge Rd.
Ludlow, VT 05149

Club Information
Director of Competitions:
Peter Cornish
pcornish@okemo.com

Competitions Administrator:
Kim Nania and Rebecca Zidik
knania@okemo.com and rzidik@okemo.com

Address:
77 Okemo Ridge Road
Ludlow, VT 05149

Phone: 802-228-1483
E-MAIL US
VISIT WEBSITE

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0640                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

                         S U P E R - G     L A D I E S                          
                               UNOFFICIAL RESULTS                               

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Browne,Michael       (USA)   COURSE                       CHIEF
REFEREE          Farrell, Jim         (USA)   START                        960 M
ASSISTANT REF    Aldridge, Wesley     (USA)   FINISH                       482 M
CHIEF OF RACE    Cornish, Peter       (USA)   VERTICAL DROP                478 M
                                              LENGTH                         0 M
                                              HOMOLOG.Nr.             1189/12/15


COURSE SETTER    Stuart, Marc         (USA)
FORERUNNERS  -A-                              -B- 
             -C-                              -D- 
             -E-                              -F- 
             -G-                              -H- 
             -I-                              -J- 

GATES/DIR CHANGES    39/(35)
START TIME       10:15
WEATHER: OVERCAST             SNOW: HARD                  TEMP. S:-12 C F: -9 C
-----------------------    UNOFFICIAL PENALTY  285.88    -----------------------
                                                                        F=1080
   PL   ST  USSA     COMPETITOR-----------------------------     FINAL    RACE
        Nr  Nr       SURNAME+NAME                CLS CLUB/YR      TIME  POINTS

    1   25 E6393575  Patton, Claire              U16 BBTS/02   1:21.51    0.00
    2   11 E6420341  Ordway, Alexis              U16 GACP/02   1:21.85    4.50
    3    1 E6300690  Thomas, Lauren              U16   HV/02   1:22.22    9.41
    4   15 E6365245  Brayton, Summer             U16 BBTS/02   1:22.54   13.65
    5   13 E6298236  Fisher, Beth                U16NYSEF/01   1:22.62   14.71
    6    7 E6350205  Lucas, Brianna              U16 WPRC/01   1:22.88   18.15
    7   49 E6281550  Sargent, Sophie             U16  BMA/02   1:23.00   19.74
    8   22 E6496171  Press, Sophia               U16  MSA/02   1:24.08   34.05
    9   39 E6334594  McKay, Maddie               U16  MWV/01   1:24.09   34.18
   10   14 E6412731  Mirabile, Jillian           U16  OKE/01   1:24.48   39.35
   11   28 E6317704  Caron, Rebecca              U16 BBTS/01   1:24.62   41.21
   12   12 E6199988  Schiffman, Eva              U16  FSA/02   1:24.68   42.00
   13   18 E6321474  Lieblein, Maddy             U16 GACP/02   1:25.08   47.30
   14   20 E6418439  Cayer, Ava                  U16  CVA/02   1:25.25   49.55
   15   24 E6402763  Filosa, Emma                U16 BBTS/02   1:26.06   60.29


13-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0640     ZF7 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0640                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

   PL   ST  USSA     COMPETITOR-----------------------------     FINAL    RACE
        Nr  Nr       SURNAME+NAME                CLS CLUB/YR      TIME  POINTS

   16    4 E6423822  Girard-Cutaio, Lauren       U16 EMSC/01   1:26.42   65.06
   17   48 X6584322  Poisson, Rosalie            U16NYSEF/02   1:26.53   66.51
   18    3 E6270076  Pingree, Courtney           U16  MWV/02   1:26.69   68.63
   19   10 E6396204  Mohan, Caroline             U16  OKE/01   1:26.77   69.69
   20   36 E6415502  Degraw, Elizabeth           U16  KMS/02   1:26.90   71.42
   21   43 E6487272  Mull, Taylor                U16 GACP/02   1:27.13   74.46
   22   32 E6338642  Cappelli, Sierra            U16   HV/02   1:27.57   80.29
   23   30 E6483298  Ivkovic, Mina               U16NYSEF/02   1:27.73   82.41
   24   21 E6180418  Johnston, Rebecca           U16 BBTS/01   1:28.21   88.77
   25   53 E6523900  Watson, Maya                U16   BE/01   1:28.26   89.44
   26   55 E6370602  Delabruere, Gracie          U16 JPSC/01   1:28.71   95.40
   27   23 E6532381  McDermott, Anna             U16 EMSC/02   1:28.97   98.84
   28   17 E6353247  Dewey, Eliza                U16WTSEF/01   1:29.18  101.63
   29    8 E6359556  Eisenbud, Jada              U16  1HV/01   1:29.28  102.95
   30   44 E6477009  Johnson, Molly              U16 GACP/02   1:29.54  106.40
   31   34 E6447641  Bramson, Nina               U16  SMS/01   1:29.89  111.03
   32   50 E6398547  Frederick, Ellie            U16  SUN/02   1:31.62  133.96
   33   37 E6557838  Hatfield, Mia               U16  CVA/02   1:31.72  135.28
   34   26 E6288268  Knight, Taylor              U16Butte/02   1:31.77  135.94
   35   27 E6309660  Crute, Zoe                  U16 LMRT/02   1:33.55  159.53
   36   51 E6224202  Zwally, Anya                U16 LMRT/01   1:34.99  178.61
   37   31 E6378995  Dade, Katharine             U16 GACP/01   1:35.32  182.98
   38   29 E6430885  Novozhilova, Polina         U16  SSC/01   1:36.21  194.77
   39    5 E6533549  Geouque, Emiley             U16     /02   1:36.31  196.10
   40    9 E6260113  Russo, Sofia                U16  SSC/01   1:36.55  199.28
   41   19 E6321953  Shenk, Victoria             U16   MP/02   1:38.37  223.39
   42   38 E6347104  Garriepy, Jessica           U16Bland/01   1:40.64  253.47
   43   42 E6260212  Cohen, Abigail              U16  TCG/02   1:44.59  305.81

    NOT PERMITTED TO START

    DID NOT START
        57 E6360510  Lewis, Sophia               U16     /02
        56 E6280622  Namnoum, Elise              U16     /01
        54 E6501066  Champagne, Hailey           U16  FSC/01
        52 E6435301  Howard, Kira                U16   WI/02
        46 E6399603  Hagios, Olivia              U16 GMVS/01
        45 E6329348  Greene, Charlotte           U16Mount/01
        41 E6170138  Alphas, Stella              U16  FSC/01
        40 E6284608  Diamond, Naomi              U16 COCH/02
        33 E6341239  Calman, Taylor              U16Butte/02
        16 E6254336  Graham, Celeste             U16  BMA/01

13-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0640     ZF7 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0640                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

   PL   ST  USSA     COMPETITOR-----------------------------     FINAL    RACE
        Nr  Nr       SURNAME+NAME                CLS CLUB/YR      TIME  POINTS

    DID NOT START

         6 E6504533  Roberts, Alexis             U16Berks/02
         2 E6405664  Cerminaro, Antoinette       U16 GACP/01

    DID NOT FINISH
        47 E6278146  Mccoy, Maggie               U16 WPRC/01
        35 E6550960  Stote, Jillian              U16  SSC/01

    DISQUALIFIED

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Browne,Michael       (USA)





























13-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0640     ZF7 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0640                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------
                         S U P E R - G     L A D I E S                          
                            USSA PENALTY CALCULATION                            

 THE BEST 10 AT FINISH:

  RACE    BIB    CODE   COMPETITOR                     USSA   BEST 5      RACE
 RESULT   NR.           SURNAME+NAME                 POINTS             POINTS

     1     25 E6393575  Patton, Claire               309.79   309.79      0.00
     2     11 E6420341  Ordway, Alexis               234.75   234.75      4.50
     3      1 E6300690  Thomas, Lauren               339.78   339.78      9.41
     4     15 E6365245  Brayton, Summer              326.67   326.67     13.65
     5     13 E6298236  Fisher, Beth                 285.84   285.84     14.71
     6      7 E6350205  Lucas, Brianna               575.15
     7     49 E6281550  Sargent, Sophie              416.84
     8     22 E6496171  Press, Sophia                385.38
     9     39 E6334594  McKay, Maddie                461.00
    10     14 E6412731  Mirabile, Jillian            417.60

 THE BEST 5 AT START:

     2     11 E6420341  Ordway, Alexis               234.75
    13     18 E6321474  Lieblein, Maddy              274.22
     5     13 E6298236  Fisher, Beth                 285.84
    14     20 E6418439  Cayer, Ava                   299.62
     1     25 E6393575  Patton, Claire               309.79

TOTALS                                              --------
(B) USSA POINTS OF BEST 5 AT START                  1404.22  --------
(A) USSA POINTS OF BEST 5 TO FINISH IN TOP 10                1496.83   --------
(C)  RACE POINTS OF CORRESPONDING COMPETITORS                            42.27

CALCULATED PENALTY 1496.83 +1404.22 -  42.27 : 10  =                    285.878
                      (A)      (B)      (C)

ROUNDED                                                                 285.88

PENALTY APPLIED:                                                        285.88

                                     _______________________
                                     Browne,Michael       (USA)

13-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0640     ZF9 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0641                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

                            S U P E R - G     M E N                             
                               UNOFFICIAL RESULTS                               

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Browne,Michael       (USA)   COURSE                       CHIEF
REFEREE          Farrell, Jim         (USA)   START                        960 M
ASSISTANT REF    Aldridge, Wesley     (USA)   FINISH                       482 M
CHIEF OF RACE    Cornish, Peter       (USA)   VERTICAL DROP                478 M
                                              LENGTH                         0 M
                                              HOMOLOG.Nr.             1189/12/15


COURSE SETTER    Stuart, Marc         (USA)
FORERUNNERS  -A-                              -B- 
             -C-                              -D- 
             -E-                              -F- 
             -G-                              -H- 
             -I-                              -J- 

GATES/DIR CHANGES    39/(35)
START TIME       12:00
WEATHER: OVERCAST             SNOW: HARD                  TEMP. S:-12 C F: -9 C
-----------------------    UNOFFICIAL PENALTY  234.57    -----------------------
                                                                        F=1080
   PL   ST  USSA     COMPETITOR-----------------------------     FINAL    RACE
        Nr  Nr       SURNAME+NAME                CLS CLUB/YR      TIME  POINTS

    1   29 E6473347  Borden, Peter               U16 PICO/01   1:18.64    0.00
    2   13 E6218356  Mcnabb, Alex                U16 MMSC/02   1:18.81    2.33
    3   50 E6454002  Solaz, Carson               U16  SMS/01   1:19.48   11.54
    4   67 E6467884  Coffin, Charlie             U16  MSA/02   1:19.74   15.11
    5   33 E6269648  Sarachek, Achille           U16 BBTS/02   1:19.90   17.30
    6   44 E6368649  Hoffman, Wyatt              U16  KMS/02   1:19.99   18.54
    7   10 E6379758  Apple, Morgan               U16 GMVS/02   1:20.00   18.68
    8    9 E6375818  Christie, Angus             U16  CVA/02   1:20.84   30.21
    9   14 E6347821  Kuczynski, Jacob            U16  MWV/01   1:21.01   32.55
   10   24 E6369436  Holtenman, Johan            U16 MMSC/02   1:21.10   33.78
   11   26 E6340277  Bertram, Will               U16 BBTS/02   1:21.20   35.16
   12   60 E6452705  McDonough, Kevin            U16  GSC/02   1:21.38   37.63
   13   63 E6288558  West, Dylan                 U16   KP/01   1:21.53   39.69
   14   16 E6254692  Emerson, John               U16Catam/01   1:21.60   40.65
   15    2 X6335509  Hotermans, Nicolas          U16 BBTS/02   1:21.81   43.54


13-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0641     ZM7 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0641                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

   PL   ST  USSA     COMPETITOR-----------------------------     FINAL    RACE
        Nr  Nr       SURNAME+NAME                CLS CLUB/YR      TIME  POINTS

   16    1 E6343233  Noyes, Albert               U16  CVA/02   1:22.50   53.01
   17   46 E6376341  Godomsky, Joseph            U16 GACP/02   1:22.58   54.11
   18   40 E6276469  Meyer, Christian            U16   BU/01   1:22.86   57.96
   19   15 E6275656  Forsgren, Lars              U16 GACP/01   1:23.02   60.15
   20   62 E6335140  Roseberry, Charles          U16Jimin/02   1:23.08   60.98
   21    6 E6529764  Bevacqua, Giovanni          U16  SSC/01   1:23.17   62.21
   22   43 E6340378  Adey, Benjamin              U16 GACP/02   1:23.24   63.17
        31 E6425146  Blinken, Jared              U16   HU/01   1:23.24   63.17
   24   21 E6272027  Diianni, Luca               U16 WPRC/02   1:23.37   64.96
   25    8 X6367650  Johnson, Lucas              U16   HO/02   1:23.46   66.20
   26   20 E6410281  Foster, Isaac               U16Berks/01   1:23.58   67.84
   27   53 E6357414  Glavin, Connor              U16   KP/02   1:23.98   73.34
   28   27 E6358378  Morris, Thomas              U16  CVA/02   1:24.67   82.81
   29   25 E6330776  Fossland, Warner            U16Mohaw/01   1:24.73   83.64
   30   32 E6221407  Baker, Michael              U16 JFRT/01   1:24.75   83.91
   31    3 E6271650  Solly, Maxxon               U16   HO/01   1:24.98   87.07
   32   23 E6245921  Brogan, Kyle                U16Bousq/01   1:25.08   88.44
   33   61 E6310691  Carpenter, Brady            U16 EMSC/01   1:25.12   88.99
   34    7 E6396988  Schatz, Walker              U16     /01   1:25.19   89.95
   35   37 E6300049  Masciadrelli, Jack          U16Bland/01   1:25.38   92.56
   36   64 E6293077  Lenz, Theodore              U16   BM/02   1:25.48   93.94
   37   17 E6519772  MacDonald, Jacob            U16 GACP/01   1:26.17  103.41
   38   59 E6646011  Avery, Sergey               U16 GACP/01   1:26.27  104.79
   39    4 E6187611  Knollmann, Florian          U16WTSEF/01   1:26.52  108.22
   40   52 E6276976  Fogarty, Andrew             U16NYSEF/02   1:26.58  109.04
   41   42 E6345202  Keller, Benjamin            U16  CVA/02   1:26.73  111.10
   42   28 E6371212  Bewlay, Pierce              U16 NWAC/02   1:26.82  112.34
   43   12 E6360693  Greloch, Weston             U16 BMRA/02   1:27.38  120.03
   44   38 E6278396  Boukhriss, Omar             U16 LMRT/01   1:27.58  122.78
   45   49 E6260170  Hazen, Nate                 U16Berks/01   1:27.62  123.33
   46   57 E6273043  O'Brien, Sean               U16 GACP/01   1:28.51  135.55
   47   39 E6277017  Fogarty, Peter              U16NYSEF/02   1:28.86  140.36
   48   54 E6213367  Yost, Tyler                 U16 SRRC/02   1:29.11  143.79
   49   41 E6569576  Van Der Zwan, Owen          U16 BMRA/01   1:29.64  151.07
   50   56 E6351505  Gonder, Aiden               U16 SRRC/02   1:31.40  175.24
   51   36 E6395546  Wierer, Jake                U16   MP/02   1:33.96  210.40
   52   58 E6533973  Chang, Peter                U16  SSC/02   1:36.78  249.13
   53   45 E6363786  Litmans, Ethan              U16     /01   1:38.68  275.22





13-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0641     ZM7 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0641                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

   PL   ST  USSA     COMPETITOR-----------------------------     FINAL    RACE
        Nr  Nr       SURNAME+NAME                CLS CLUB/YR      TIME  POINTS

    NOT PERMITTED TO START

    DID NOT START
        68 E6388303  Hagood, Alex                U16 GACP/01
        66 E6296478  Norris, Beau                U16 BMRC/02
        65 E6237687  Slesar, Julian              U16 COCH/01
        51 E6418966  Barnard, Max                U16   HU/02
        48 X6733732  Langmuir, Calum             U16  BMA/02
        47 E6245795  Harrell, Andrew             U16 PROC/01
        30 E6332313  Corso, Brendan              U16HUNTE/01
        19 E6379842  Hunnicutt, Logan            U16  SSC/01
        18 E6341889  Burkhardt, L.B.             U16 GPSC/02

    DID NOT FINISH
        55 E6358547  Mahoney, James              U16Berks/01
        35 E6231761  Akstin, Michael             U16 2001/01
        34 E6424192  Feingold, Sean              U16  OMS/01
        22 E6309319  Szuba, Nick                 U16 GACP/01
        11 E6402736  Devey, Luke                 U16Thund/01
         5 E6353142  Luttmer, Frans              U16  FSA/01

    DISQUALIFIED

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Browne,Michael       (USA)

















13-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0641     ZM7 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0641                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------
                            S U P E R - G     M E N                             
                            USSA PENALTY CALCULATION                            

 THE BEST 10 AT FINISH:

  RACE    BIB    CODE   COMPETITOR                     USSA   BEST 5      RACE
 RESULT   NR.           SURNAME+NAME                 POINTS             POINTS

     1    109 E6473347  Borden, Peter                999.99
     2     93 E6218356  Mcnabb, Alex                 248.46   248.46      2.33
     3    130 E6454002  Solaz, Carson                257.74   257.74     11.54
     4    147 E6467884  Coffin, Charlie              236.64   236.64     15.11
     5    113 E6269648  Sarachek, Achille            249.94   249.94     17.30
     6    124 E6368649  Hoffman, Wyatt               267.09
     7     90 E6379758  Apple, Morgan                353.26
     8     89 E6375818  Christie, Angus              240.34   240.34     30.21
     9     94 E6347821  Kuczynski, Jacob             285.59
    10    104 E6369436  Holtenman, Johan             274.79

 THE BEST 5 AT START:

    15     82 X6335509  Hotermans, Nicolas           231.11
    37     97 E6519772  MacDonald, Jacob             236.53
     4    147 E6467884  Coffin, Charlie              236.64
     8     89 E6375818  Christie, Angus              240.34
    19     95 E6275656  Forsgren, Lars               244.44

TOTALS                                              --------
(B) USSA POINTS OF BEST 5 AT START                  1189.06  --------
(A) USSA POINTS OF BEST 5 TO FINISH IN TOP 10                1233.12   --------
(C)  RACE POINTS OF CORRESPONDING COMPETITORS                            76.49

CALCULATED PENALTY 1233.12 +1189.06 -  76.49 : 10  =                    234.569
                      (A)      (B)      (C)

ROUNDED                                                                 234.57

PENALTY APPLIED:                                                        234.57

                                     _______________________
                                     Browne,Michael       (USA)

13-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0641     ZM9 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~