Club Name:
Okemo Mountain Competitions Center
[ OKEMO ]

Race Secretary:

Kim Nania

Entry Method:
Mail
Email
AdminSkiRacing.com
- Please no phone, or fax entries -

Send Entries to:
Mail:
Okemo Mountain Resort
Attn: Competitions Center
77 Okemo Ridge Rd.
Ludlow, VT 05149

Club Information
Director of Competitions:
Peter Cornish
pcornish@okemo.com

Competitions Administrator:
Kim Nania and Rebecca Zidik
knania@okemo.com and rzidik@okemo.com

Address:
77 Okemo Ridge Road
Ludlow, VT 05149

Phone: 802-228-1483
E-MAIL US
VISIT WEBSITE

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS SG2                                 

                            USSA RACE CODE No. U0750                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

                         S U P E R - G     L A D I E S                          
                               UNOFFICIAL RESULTS                               

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD                                            COURSE                       CHIEF
REFEREE                                       START                        960 M
ASSISTANT REF                                 FINISH                       482 M
CHIEF OF RACE                                 VERTICAL DROP                478 M
                                              LENGTH                         0 M
                                              HOMOLOG.Nr.             1189/12/15


COURSE SETTER    
FORERUNNERS  -A-                              -B- 
             -C-                              -D- 
             -E-                              -F- 
             -G-                              -H- 
             -I-                              -J- 

GATES/DIR CHANGES      /()
START TIME       5:00
WEATHER:                      SNOW:                       TEMP. S:  0 C F:  0 C
-----------------------    UNOFFICIAL PENALTY  286.84    -----------------------
                                                                        F=1080
   PL   ST  USSA     COMPETITOR-----------------------------     FINAL    RACE
        Nr  Nr       SURNAME+NAME                CLS CLUB/YR      TIME  POINTS

    1    6 E6300690  Thomas, Lauren              U16   HV/02   1:21.03    0.00
    2    5 E6298236  Fisher, Beth                U16NYSEF/01   1:21.09    0.80
    3    2 E6420341  Ordway, Alexis              U16 GACP/02   1:21.17    1.87
    4   49 E6281550  Sargent, Sophie             U16  BMA/02   1:21.20    2.27
    5   15 E6412731  Mirabile, Jillian           U16  OKE/01   1:21.63    8.00
    6   42 E6334594  McKay, Maddie               U16  MWV/01   1:21.87   11.20
    7    9 E6365245  Brayton, Summer             U16 BBTS/02   1:22.10   14.26
    8   25 E6393575  Patton, Claire              U16 BBTS/02   1:22.21   15.73
    9   35 E6415502  Degraw, Elizabeth           U16  KMS/02   1:22.32   17.19
   10   23 E6496171  Press, Sophia               U16  MSA/02   1:22.37   17.86
   11   37 E6317704  Caron, Rebecca              U16 BBTS/01   1:22.79   23.46
   12   14 E6199988  Schiffman, Eva              U16  FSA/02   1:23.09   27.46
   13   13 E6350205  Lucas, Brianna              U16 WPRC/01   1:23.31   30.39
   14   10 E6270076  Pingree, Courtney           U16  MWV/02   1:23.63   34.65
   15   43 X6584322  Poisson, Rosalie            U16NYSEF/02   1:23.86   37.72


13-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0750     ZF7 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS SG2                                 

                            USSA RACE CODE No. U0750                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

   PL   ST  USSA     COMPETITOR-----------------------------     FINAL    RACE
        Nr  Nr       SURNAME+NAME                CLS CLUB/YR      TIME  POINTS

   16   11 E6423822  Girard-Cutaio, Lauren       U16 EMSC/01   1:24.24   42.78
   17   16 E6402763  Filosa, Emma                U16 BBTS/02   1:24.42   45.18
   18    8 E6396204  Mohan, Caroline             U16  OKE/01   1:24.45   45.58
   19   24 E6321474  Lieblein, Maddy             U16 GACP/02   1:24.63   47.98
   20   18 E6418439  Cayer, Ava                  U16  CVA/02   1:25.28   56.65
   21   29 E6338642  Cappelli, Sierra            U16   HV/02   1:25.40   58.25
   22   17 E6532381  McDermott, Anna             U16 EMSC/02   1:25.67   61.84
   23   44 E6477009  Johnson, Molly              U16 GACP/02   1:26.23   69.31
   24   26 E6483298  Ivkovic, Mina               U16NYSEF/02   1:26.33   70.64
   25   21 E6180418  Johnston, Rebecca           U16 BBTS/01   1:26.48   72.64
   26   22 E6353247  Dewey, Eliza                U16WTSEF/01   1:27.07   80.50
   27    4 E6359556  Eisenbud, Jada              U16  1HV/01   1:27.69   88.77
   28   31 E6288268  Knight, Taylor              U16Butte/02   1:27.70   88.90
   29   55 E6398547  Frederick, Ellie            U16  SUN/02   1:27.82   90.50
   30   30 E6447641  Bramson, Nina               U16  SMS/01   1:27.86   91.03
   31    1 E6260113  Russo, Sofia                U16  SSC/01   1:27.93   91.97
   32   36 E6557838  Hatfield, Mia               U16  CVA/02   1:28.38   97.96
   33   52 E6370602  Delabruere, Gracie          U16 JPSC/01   1:28.49   99.43
   34   51 E6523900  Watson, Maya                U16   BE/01   1:28.80  103.56
   35    7 E6533549  Geouque, Emiley             U16     /02   1:31.42  138.48
   36   27 E6378995  Dade, Katharine             U16 GACP/01   1:31.94  145.41
   37   19 E6321953  Shenk, Victoria             U16   MP/02   1:32.17  148.48
   38   33 E6430885  Novozhilova, Polina         U16  SSC/01   1:33.25  162.87
   39   34 E6309660  Crute, Zoe                  U16 LMRT/02   1:33.34  164.07
   40   38 E6278146  Mccoy, Maggie               U16 WPRC/01   1:33.70  168.87
   41   54 E6224202  Zwally, Anya                U16 LMRT/01   1:34.08  173.94
   42   46 E6347104  Garriepy, Jessica           U16Bland/01   1:36.12  201.13
   43   41 E6260212  Cohen, Abigail              U16  TCG/02   1:44.18  308.55

    NOT PERMITTED TO START

    DID NOT START
        57 E6280622  Namnoum, Elise              U16     /01
        56 E6360510  Lewis, Sophia               U16     /02
        53 E6435301  Howard, Kira                U16   WI/02
        50 E6501066  Champagne, Hailey           U16  FSC/01
        48 E6284608  Diamond, Naomi              U16 COCH/02
        45 E6399603  Hagios, Olivia              U16 GMVS/01
        40 E6329348  Greene, Charlotte           U16Mount/01
        39 E6170138  Alphas, Stella              U16  FSC/01
        32 E6341239  Calman, Taylor              U16Butte/02
        28 E6550960  Stote, Jillian              U16  SSC/01

13-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0750     ZF7 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS SG2                                 

                            USSA RACE CODE No. U0750                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

   PL   ST  USSA     COMPETITOR-----------------------------     FINAL    RACE
        Nr  Nr       SURNAME+NAME                CLS CLUB/YR      TIME  POINTS

    DID NOT START

        20 E6254336  Graham, Celeste             U16  BMA/01
        12 E6504533  Roberts, Alexis             U16Berks/02
         3 E6405664  Cerminaro, Antoinette       U16 GACP/01

    DID NOT FINISH
        47 E6487272  Mull, Taylor                U16 GACP/02

    DISQUALIFIED

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                                          





























13-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0750     ZF7 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS SG2                                 

                            USSA RACE CODE No. U0750                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------
                         S U P E R - G     L A D I E S                          
                            USSA PENALTY CALCULATION                            

 THE BEST 10 AT FINISH:

  RACE    BIB    CODE   COMPETITOR                     USSA   BEST 5      RACE
 RESULT   NR.           SURNAME+NAME                 POINTS             POINTS

     1      1 E6300690  Thomas, Lauren               339.78   339.78      0.00
     2     13 E6298236  Fisher, Beth                 285.84   285.84      0.80
     3     11 E6420341  Ordway, Alexis               234.75   234.75      1.87
     4     49 E6281550  Sargent, Sophie              416.84
     5     14 E6412731  Mirabile, Jillian            417.60
     6     39 E6334594  McKay, Maddie                461.00
     7     15 E6365245  Brayton, Summer              326.67   326.67     14.26
     8     25 E6393575  Patton, Claire               309.79   309.79     15.73
     9     36 E6415502  Degraw, Elizabeth            999.99
    10     22 E6496171  Press, Sophia                385.38

 THE BEST 5 AT START:

     3     11 E6420341  Ordway, Alexis               234.75
    19     18 E6321474  Lieblein, Maddy              274.22
     2     13 E6298236  Fisher, Beth                 285.84
    20     20 E6418439  Cayer, Ava                   299.62
     8     25 E6393575  Patton, Claire               309.79

TOTALS                                              --------
(B) USSA POINTS OF BEST 5 AT START                  1404.22  --------
(A) USSA POINTS OF BEST 5 TO FINISH IN TOP 10                1496.83   --------
(C)  RACE POINTS OF CORRESPONDING COMPETITORS                            32.66

CALCULATED PENALTY 1496.83 +1404.22 -  32.66 : 10  =                    286.839
                      (A)      (B)      (C)

ROUNDED                                                                 286.84

PENALTY APPLIED:                                                        286.84

                                     _______________________
                                                               

13-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0750     ZF9 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS SG2                                 

                            USSA RACE CODE No. U0751                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

                            S U P E R - G     M E N                             
                               UNOFFICIAL RESULTS                               

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD                                            COURSE                       CHIEF
REFEREE                                       START                        960 M
ASSISTANT REF                                 FINISH                       482 M
CHIEF OF RACE                                 VERTICAL DROP                478 M
                                              LENGTH                         0 M
                                              HOMOLOG.Nr.             1189/12/15


COURSE SETTER    
FORERUNNERS  -A-                              -B- 
             -C-                              -D- 
             -E-                              -F- 
             -G-                              -H- 
             -I-                              -J- 

GATES/DIR CHANGES      /()
START TIME       5:00
WEATHER:                      SNOW:                       TEMP. S:  0 C F:  0 C
-----------------------    UNOFFICIAL PENALTY  238.14    -----------------------
                                                                        F=1080
   PL   ST  USSA     COMPETITOR-----------------------------     FINAL    RACE
        Nr  Nr       SURNAME+NAME                CLS CLUB/YR      TIME  POINTS

    1   33 E6473347  Borden, Peter               U16 PICO/01   1:16.25    0.00
    2   65 E6467884  Coffin, Charlie             U16  MSA/02   1:17.18   13.17
    3   29 E6269648  Sarachek, Achille           U16 BBTS/02   1:17.31   15.01
    4    2 E6379758  Apple, Morgan               U16 GMVS/02   1:17.42   16.57
    5   49 E6454002  Solaz, Carson               U16  SMS/01   1:17.53   18.13
    6   12 E6218356  Mcnabb, Alex                U16 MMSC/02   1:17.72   20.82
    7    1 E6353142  Luttmer, Frans              U16  FSA/01   1:17.88   23.09
    8   37 E6424192  Feingold, Sean              U16  OMS/01   1:19.02   39.23
    9    3 E6254692  Emerson, John               U16Catam/01   1:19.41   44.76
   10   63 E6452705  McDonough, Kevin            U16  GSC/02   1:19.46   45.47
   11   46 E6368649  Hoffman, Wyatt              U16  KMS/02   1:19.59   47.31
   12   26 E6369436  Holtenman, Johan            U16 MMSC/02   1:19.90   51.70
   13   68 E6288558  West, Dylan                 U16   KP/01   1:20.25   56.66
   14   10 E6347821  Kuczynski, Jacob            U16  MWV/01   1:20.27   56.94
   15   38 E6340378  Adey, Benjamin              U16 GACP/02   1:20.29   57.22


13-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0751     ZM7 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS SG2                                 

                            USSA RACE CODE No. U0751                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

   PL   ST  USSA     COMPETITOR-----------------------------     FINAL    RACE
        Nr  Nr       SURNAME+NAME                CLS CLUB/YR      TIME  POINTS

   16   13 X6335509  Hotermans, Nicolas          U16 BBTS/02   1:20.30   57.36
   17    6 E6343233  Noyes, Albert               U16  CVA/02   1:20.40   58.78
   18   57 E6357414  Glavin, Connor              U16   KP/02   1:20.67   62.60
   19   40 E6376341  Godomsky, Joseph            U16 GACP/02   1:20.72   63.31
   20   35 E6276469  Meyer, Christian            U16   BU/01   1:20.78   64.16
   21   61 E6335140  Roseberry, Charles          U16Jimin/02   1:20.86   65.30
   22   23 E6272027  Diianni, Luca               U16 WPRC/02   1:20.88   65.58
   23   22 E6340277  Bertram, Will               U16 BBTS/02   1:21.22   70.39
   24   31 E6221407  Baker, Michael              U16 JFRT/01   1:21.34   72.09
   25   47 E6300049  Masciadrelli, Jack          U16Bland/01   1:21.43   73.37
   26   11 E6529764  Bevacqua, Giovanni          U16  SSC/01   1:21.71   77.34
   27    8 X6367650  Johnson, Lucas              U16   HO/02   1:21.72   77.48
   28   62 E6293077  Lenz, Theodore              U16   BM/02   1:21.77   78.18
   29   67 E6310691  Carpenter, Brady            U16 EMSC/01   1:21.95   80.73
   30   18 E6410281  Foster, Isaac               U16Berks/01   1:22.03   81.87
   31   28 E6519772  MacDonald, Jacob            U16 GACP/01   1:22.19   84.13
   32    7 E6271650  Solly, Maxxon               U16   HO/01   1:22.23   84.70
   33   21 E6425146  Blinken, Jared              U16   HU/01   1:22.65   90.65
   34    9 E6187611  Knollmann, Florian          U16WTSEF/01   1:22.67   90.93
   35   16 E6360693  Greloch, Weston             U16 BMRA/02   1:22.83   93.20
   36   50 E6276976  Fogarty, Andrew             U16NYSEF/02   1:23.15   97.73
   37   20 E6245921  Brogan, Kyle                U16Bousq/01   1:23.20   98.44
   38    4 E6396988  Schatz, Walker              U16     /01   1:23.39  101.13
   39   27 E6358378  Morris, Thomas              U16  CVA/02   1:23.76  106.37
   40   24 E6309319  Szuba, Nick                 U16 GACP/01   1:23.79  106.80
   41   14 E6402736  Devey, Luke                 U16Thund/01   1:24.16  112.04
   42   42 E6345202  Keller, Benjamin            U16  CVA/02   1:24.21  112.74
   43   43 E6278396  Boukhriss, Omar             U16 LMRT/01   1:24.36  114.87
   44   54 E6646011  Avery, Sergey               U16 GACP/01   1:24.86  121.95
   45   52 E6273043  O'Brien, Sean               U16 GACP/01   1:24.98  123.65
   46   58 E6351505  Gonder, Aiden               U16 SRRC/02   1:25.85  135.97
   47   45 E6277017  Fogarty, Peter              U16NYSEF/02   1:26.03  138.52
   48   59 E6260170  Hazen, Nate                 U16Berks/01   1:26.27  141.92
   49   56 E6213367  Yost, Tyler                 U16 SRRC/02   1:27.05  152.97
   50   36 E6231761  Akstin, Michael             U16 2001/01   1:27.81  163.74
   51   48 E6358547  Mahoney, James              U16Berks/01   1:27.95  165.72
   52   41 E6569576  Van Der Zwan, Owen          U16 BMRA/01   1:28.41  172.23
   53   34 E6363786  Litmans, Ethan              U16     /01   1:29.07  181.58
   54   44 E6395546  Wierer, Jake                U16   MP/02   1:29.37  185.83
   55   51 E6533973  Chang, Peter                U16  SSC/02   1:32.77  233.99



13-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0751     ZM7 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS SG2                                 

                            USSA RACE CODE No. U0751                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

   PL   ST  USSA     COMPETITOR-----------------------------     FINAL    RACE
        Nr  Nr       SURNAME+NAME                CLS CLUB/YR      TIME  POINTS

    NOT PERMITTED TO START

    DID NOT START
        66 E6296478  Norris, Beau                U16 BMRC/02
        64 E6388303  Hagood, Alex                U16 GACP/01
        60 E6237687  Slesar, Julian              U16 COCH/01
        55 E6418966  Barnard, Max                U16   HU/02
        53 X6733732  Langmuir, Calum             U16  BMA/02
        39 E6245795  Harrell, Andrew             U16 PROC/01
        32 E6341889  Burkhardt, L.B.             U16 GPSC/02
        30 E6332313  Corso, Brendan              U16HUNTE/01
        25 E6379842  Hunnicutt, Logan            U16  SSC/01
        19 E6371212  Bewlay, Pierce              U16 NWAC/02
        17 E6330776  Fossland, Warner            U16Mohaw/01

    DID NOT FINISH
        15 E6375818  Christie, Angus             U16  CVA/02
         5 E6275656  Forsgren, Lars              U16 GACP/01

    DISQUALIFIED

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                                          



















13-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0751     ZM7 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                                 U16 FINALS SG2                                 

                            USSA RACE CODE No. U0751                            
                                                                  MARCH 13, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------
                            S U P E R - G     M E N                             
                            USSA PENALTY CALCULATION                            

 THE BEST 10 AT FINISH:

  RACE    BIB    CODE   COMPETITOR                     USSA   BEST 5      RACE
 RESULT   NR.           SURNAME+NAME                 POINTS             POINTS

     1    109 E6473347  Borden, Peter                999.99
     2    147 E6467884  Coffin, Charlie              236.64   236.64     13.17
     3    113 E6269648  Sarachek, Achille            249.94   249.94     15.01
     4     90 E6379758  Apple, Morgan                353.26
     5    130 E6454002  Solaz, Carson                257.74   257.74     18.13
     6     93 E6218356  Mcnabb, Alex                 248.46   248.46     20.82
     7     85 E6353142  Luttmer, Frans               289.79   289.79     23.09
     8    114 E6424192  Feingold, Sean               299.98
     9     96 E6254692  Emerson, John                999.99
    10    140 E6452705  McDonough, Kevin             325.72

 THE BEST 5 AT START:

    16     82 X6335509  Hotermans, Nicolas           231.11
    31     97 E6519772  MacDonald, Jacob             236.53
     2    147 E6467884  Coffin, Charlie              236.64
  DNF1     89 E6375818  Christie, Angus              240.34
  DNF1     95 E6275656  Forsgren, Lars               244.44

TOTALS                                              --------
(B) USSA POINTS OF BEST 5 AT START                  1189.06  --------
(A) USSA POINTS OF BEST 5 TO FINISH IN TOP 10                1282.57   --------
(C)  RACE POINTS OF CORRESPONDING COMPETITORS                            90.22

CALCULATED PENALTY 1282.57 +1189.06 -  90.22 : 10  =                    238.141
                      (A)      (B)      (C)

ROUNDED                                                                 238.14

PENALTY APPLIED:                                                        238.14

                                     _______________________
                                                               

13-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0751     ZM9 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~