Club Name:
Okemo Mountain Competitions Center
[ OKEMO ]

Race Secretary:

Kim Nania

Entry Method:
Mail
Email
AdminSkiRacing.com
- Please no phone, or fax entries -

Send Entries to:
Mail:
Okemo Mountain Resort
Attn: Competitions Center
77 Okemo Ridge Rd.
Ludlow, VT 05149

Club Information
Director of Competitions:
Peter Cornish
pcornish@okemo.com

Competitions Administrator:
Kim Nania and Rebecca Zidik
knania@okemo.com and rzidik@okemo.com

Address:
77 Okemo Ridge Road
Ludlow, VT 05149

Phone: 802-228-1483
E-MAIL US
VISIT WEBSITE

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0744                            
                                                                   MARCH 9, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

                             S L A L O M     M E N                              
                               UNOFFICIAL RESULTS                               

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Browne, Michael      (USA)   COURSE                    WARDANCE
REFEREE          Boone, Philip        (USA)   START                        722 M
CHIEF OF RACE    Cornish, Peter       (USA)   FINISH                       573 M
                                              VERTICAL DROP                149 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.            11890/12/15


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Tingle, Patrick      (USA)       Riet, Rudi           (USA)
FORERUNNERS  -A-                              -A- Connor, Visnic       (USA)
             -B-                              -B- 
             -C-                              -C- 
             -D-                              -D- 
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   56/(54)                          56/(54)
START TIME       10:30                            13:45
WEATHER: OVERCAST             SNOW: HARD                  TEMP. S:-18 C F:-15 C
-----------------------    UNOFFICIAL PENALTY  142.73    -----------------------
                                                                          F=720
 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

  1  32 E6269648 Sarachek, Achille       BBTS/02   49.61   47.36 1:36.97    0.00
  2  69 E6237687 Slesar, Julian          COCH/01   50.96   47.34 1:38.30    9.88
  3  43 E6424192 Feingold, Sean           OMS/01   50.64   48.40 1:39.04   15.37
  4  16 X6335509 Hotermans, Nicolas      BBTS/02   50.74   48.46 1:39.20   16.56
  5  35 E6340277 Bertram, Will           BBTS/02   50.82   48.99 1:39.81   21.09
  6  50 E6368649 Hoffman, Wyatt           KMS/02   51.44   48.44 1:39.88   21.61
  7  72 E6467884 Coffin, Charlie          MSA/02   52.59   47.58 1:40.17   23.76
  8  15 E6343233 Noyes, Albert            CVA/02   51.99   48.48 1:40.47   25.99
  9  64 X6733732 Langmuir, Calum          BMA/02   51.42   49.62 1:41.04   30.22
     55 E6454002 Solaz, Carson            SMS/01   51.48   49.56 1:41.04   30.22
 11  37 E6369436 Holtenman, Johan        MMSC/02   51.80   49.58 1:41.38   32.74
 12  52 E6231761 Akstin, Michael         2001/01   53.68   48.43 1:42.11   38.16
 13  38 E6332313 Corso, Brendan         HUNTE/01   52.89   49.24 1:42.13   38.31
 14  13 E6254692 Emerson, John          Catam/01   51.07   51.08 1:42.15   38.46
 15  33 E6330776 Fossland, Warner       Mohaw/01   53.34   49.33 1:42.67   42.32


09-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0744     SM7 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0744                            
                                                                   MARCH 9, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 16  29 E6410281 Foster, Isaac          Berks/01   53.39   49.84 1:43.23   46.48
 17  19 E6375818 Christie, Angus          CVA/02   53.81   49.74 1:43.55   48.86
 18   8 E6275656 Forsgren, Lars          GACP/01   54.08   49.52 1:43.60   49.23
 19  65 E6357414 Glavin, Connor            KP/02   52.90   50.97 1:43.87   51.23
 20   1 E6360693 Greloch, Weston         BMRA/02   53.46   50.88 1:44.34   54.72
 21  53 E6345202 Keller, Benjamin         CVA/02   54.90   50.14 1:45.04   59.92
 22  36 E6358378 Morris, Thomas           CVA/02   54.15   51.00 1:45.15   60.74
 23  48 E6569576 Van Der Zwan, Owen      BMRA/01   54.68   51.13 1:45.81   65.64
 24  11 E6218356 Mcnabb, Alex            MMSC/02   51.92   54.88 1:46.80   72.99
 25  47 E6300049 Masciadrelli, Jack     Bland/01   55.36   51.66 1:47.02   74.62
 26  24 E6245921 Brogan, Kyle           Bousq/01   55.14   52.05 1:47.19   75.88
 27  78 E6310691 Carpenter, Brady        EMSC/01   55.82   51.39 1:47.21   76.03
 28  58 E6351505 Gonder, Aiden           SRRC/02   55.17   53.28 1:48.45   85.24
 29  57 E6646011 Avery, Sergey           GACP/01   55.64   52.89 1:48.53   85.83
 30  25 E6272027 Diianni, Luca           WPRC/02   55.54   53.02 1:48.56   86.06
 31  44 E6278396 Boukhriss, Omar         LMRT/01   56.54   52.38 1:48.92   88.73
 32  42 E6276469 Meyer, Christian          BU/01   55.93   53.05 1:48.98   89.17
 33  63 E6260170 Hazen, Nate            Berks/01   57.29   53.00 1:50.29   98.90
 34  77 E6288558 West, Dylan               KP/01   52.13   59.46 1:51.59  108.55
 35  41 E6346437 Fish, Anders           Wachu/01   57.77   54.46 1:52.23  113.31
 36  22 E6371212 Bewlay, Pierce          NWAC/02   57.11   55.51 1:52.62  116.20
 37  62 E6276976 Fogarty, Andrew        NYSEF/02   57.89   55.25 1:53.14  120.06
 38   9 E6402736 Devey, Luke            Thund/01   52.45 1:01.20 1:53.65  123.85
 39  54 E6277017 Fogarty, Peter         NYSEF/02   58.49   55.93 1:54.42  129.57
 40  71 E6335140 Roseberry, Charles     Jimin/02   59.21   55.93 1:55.14  134.91
 41  59 E6273043 O'Brien, Sean           GACP/01 1:00.77   54.57 1:55.34  136.40
 42   3 E6187611 Knollmann, Florian     WTSEF/01 1:03.12   52.74 1:55.86  140.26
 43  21 E6221407 Baker, Michael          JFRT/01   59.14   57.18 1:56.32  143.67
 44  67 E6213367 Yost, Tyler             SRRC/02 1:01.75   56.25 1:58.00  156.15
 45  18 E6302494 Schoudel, Jay          Berks/01 1:04.03   54.18 1:58.21  157.71
 46  26 E6343819 Williams, Tristan           /01 1:01.25   57.74 1:58.99  163.50
 47  31 E6425146 Blinken, Jared            HU/01 1:01.73   57.55 1:59.28  165.65
 48  60 E6418966 Barnard, Max              HU/02 1:02.33   57.22 1:59.55  167.66
 49  28 E6341889 Burkhardt, L.B.         GPSC/02 1:10.98   53.23 2:04.21  202.26
 50  70 E6293077 Lenz, Theodore            BM/02   58.17 1:11.43 2:09.60  242.28
 51  61 E6533973 Chang, Peter             SSC/02 1:04.33 1:16.29 2:20.62  324.10
 52  46 E6471372 Lennon, William         NWAC/01 1:24.48 1:04.06 2:28.54  382.91

NOT PERMITTED TO START 1st RUN




09-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0744     SM7 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0744                            
                                                                   MARCH 9, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

DID NOT START 1st RUN
     14 E6353142 Luttmer, Frans           FSA/01
      5 E6239355 Boes, Tyler             GMVS/02

DID NOT FINISH 1st RUN
     76 E6296478 Norris, Beau            BMRC/02
     75 E6388303 Hagood, Alex            GACP/01
     74 E6426126 Bastianello, Julian      SSC/01
     73 E6452705 McDonough, Kevin         GSC/02
     68 E6272006 Sveen, John             BBTS/01
     39 E6376341 Godomsky, Joseph        GACP/02
     34 E6309319 Szuba, Nick             GACP/01
     10 E6332336 Corso, Connor          HUNTE/01
      6 E6516737 Chuang, Brennan          SSC/02
      4 E6271650 Solly, Maxxon             HO/01

DISQUALIFIED 1st RUN
     66 E6654586 Bell, Isaac               KH/01   Gate    0
     51 E6363786 Litmans, Ethan              /01   Gate    0
     23 E6473347 Borden, Peter           PICO/01   Gate    0

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN

DID NOT FINISH 2nd RUN
     79 E6378570 McKee, Robert           KHSC/01
     56 E6358547 Mahoney, James         Berks/01
     49 E6395546 Wierer, Jake              MP/02
     45 E6340378 Adey, Benjamin          GACP/02
     40 E6245795 Harrell, Andrew         PROC/01
     30 E6379842 Hunnicutt, Logan         SSC/01
     20 E6379758 Apple, Morgan           GMVS/02
     17 E6396988 Schatz, Walker              /01
      2 E6347821 Kuczynski, Jacob         MWV/01

DISQUALIFIED 2nd RUN
     80 E6446923 Lundberg, Robert       Jimin/02   Gate    0
     27 E6519772 MacDonald, Jacob        GACP/01   Gate    0
     12 E6529764 Bevacqua, Giovanni       SSC/01   Gate    0
      7 X6367650 Johnson, Lucas            HO/02   Gate    0


09-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0744     SM7 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0744                            
                                                                   MARCH 9, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS


                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Browne, Michael      (USA)







































09-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0744     SM7 / 4
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0744                            
                                                                   MARCH 9, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------
                             S L A L O M     M E N                              
                            USSA PENALTY CALCULATION                            

 THE BEST 10 AT FINISH:

  RACE    BIB    CODE   COMPETITOR                     USSA   BEST 5      RACE
 RESULT   NR.           SURNAME+NAME                 POINTS             POINTS

     1    112 E6269648  Sarachek, Achille            181.68
     2    149 E6237687  Slesar, Julian               145.90   145.90      9.88
     3    123 E6424192  Feingold, Sean               170.98   170.98     15.37
     4     96 X6335509  Hotermans, Nicolas           158.30   158.30     16.56
     5    115 E6340277  Bertram, Will                148.68   148.68     21.09
     6    130 E6368649  Hoffman, Wyatt               181.59
     7    152 E6467884  Coffin, Charlie              206.20
     8     95 E6343233  Noyes, Albert                203.77
     9    144 X6733732  Langmuir, Calum              173.84   173.84     30.22
          135 E6454002  Solaz, Carson                179.28

 THE BEST 5 AT START:

  DSQ1    103 E6473347  Borden, Peter                134.02
    24     91 E6218356  Mcnabb, Alex                 142.46
     2    149 E6237687  Slesar, Julian               145.90
     5    115 E6340277  Bertram, Will                148.68
  DNF2     82 E6347821  Kuczynski, Jacob             151.61

TOTALS                                              --------
(B) USSA POINTS OF BEST 5 AT START                   722.67  --------
(A) USSA POINTS OF BEST 5 TO FINISH IN TOP 10                 797.70   --------
(C)  RACE POINTS OF CORRESPONDING COMPETITORS                            93.12

CALCULATED PENALTY  797.70 + 722.67 -  93.12 : 10  =                    142.725
                      (A)      (B)      (C)

ROUNDED                                                                 142.73

PENALTY APPLIED:                                                        142.73

                                     _______________________
                                     Browne, Michael      (USA)

09-03-17 /                          LIST: NLM1117              U0744     SM9 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0745                            
                                                                   MARCH 9, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

                          S L A L O M     L A D I E S                           
                               UNOFFICIAL RESULTS                               

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Browne, Michael      (USA)   COURSE                    WARDANCE
REFEREE          Middleton, Guy       (USA)   START                        722 M
CHIEF OF RACE    Cornish, Peter       (USA)   FINISH                       573 M
                                              VERTICAL DROP                149 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.            11890/12/15


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Reynolds, David      (USA)       Knight, Greg         (USA)
FORERUNNERS  -A-                              -A- Connor, Visnic       (USA)
             -B-                              -B- 
             -C-                              -C- 
             -D-                              -D- 
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   55/(53)                          55/(53)
START TIME        9:30                            12:30
WEATHER: OVERCAST             SNOW: HARD                  TEMP. S:-18 C F:-15 C
-----------------------    UNOFFICIAL PENALTY  133.96    -----------------------
                                                                          F=720
 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

  1   4 E6365245 Brayton, Summer         BBTS/02   48.01   51.45 1:39.46    0.00
  2  24 E6393575 Patton, Claire          BBTS/02   48.99   51.48 1:40.47    7.31
  3   5 E6412731 Mirabile, Jillian        OKE/01   48.28   52.42 1:40.70    8.98
  4   9 E6420341 Ordway, Alexis          GACP/02   48.89   52.73 1:41.62   15.64
  5  51 E6170138 Alphas, Stella           FSC/01   49.62   52.08 1:41.70   16.22
  6  38 E6447641 Bramson, Nina            SMS/01   50.09   51.70 1:41.79   16.87
  7  47 E6415502 Degraw, Elizabeth        KMS/02   49.50   52.36 1:41.86   17.37
  8  34 E6345884 Muxworthy, Sophie       BMRC/01   50.30   52.38 1:42.68   23.31
  9   1 E6350205 Lucas, Brianna          WPRC/01   49.32   53.92 1:43.24   27.36
 10  11 E6270076 Pingree, Courtney        MWV/02   50.29   53.17 1:43.46   28.96
 11  68 E6398547 Frederick, Ellie         SUN/02   50.82   53.11 1:43.93   32.36
 12  17 E6199988 Schiffman, Eva           FSA/02   50.71   53.62 1:44.33   35.25
 13  22 E6321474 Lieblein, Maddy         GACP/02   51.12   53.63 1:44.75   38.29
 14  28 E6402763 Filosa, Emma            BBTS/02   51.70   53.48 1:45.18   41.41
 15  23 E6418439 Cayer, Ava               CVA/02   52.38   53.16 1:45.54   44.01


09-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0745     SF7 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0745                            
                                                                   MARCH 9, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 16  55 E6334594 McKay, Maddie            MWV/01   52.12   53.71 1:45.83   46.11
 17  35 E6353247 Dewey, Eliza           WTSEF/01   52.02   53.88 1:45.90   46.62
 18  29 E6180418 Johnston, Rebecca       BBTS/01   51.47   54.64 1:46.11   48.14
 19  14 E6405664 Cerminaro, Antoinette   GACP/01   51.83   55.02 1:46.85   53.50
 20  62 E6281550 Sargent, Sophie          BMA/02   53.46   54.23 1:47.69   59.58
 21  53 E6420004 Steinberg, Mia            WI/02   53.44   54.58 1:48.02   61.97
 22  44 E6483298 Ivkovic, Mina          NYSEF/02   53.10   55.52 1:48.62   66.31
 23  50 E6399603 Hagios, Olivia          GMVS/01   54.19   54.48 1:48.67   66.67
 24  15 E6300690 Thomas, Lauren            HV/02   53.58   55.15 1:48.73   67.11
 25  13 E6504533 Roberts, Alexis        Berks/02   53.12   55.68 1:48.80   67.61
 26  16 E6288274 Oh, Karen              Wachu/02   53.67   55.32 1:48.99   68.99
 27  58 E6278146 Mccoy, Maggie           WPRC/01   53.64   55.44 1:49.08   69.64
 28  26 X6582875 Masliwec, Kate            HO/02   53.63   55.77 1:49.40   71.96
 29  40 E6338642 Cappelli, Sierra          HV/02   54.41   55.90 1:50.31   78.54
 30  48 E6487272 Mull, Taylor            GACP/02   54.18   57.41 1:51.59   87.81
 31  66 E6501066 Champagne, Hailey        FSC/01   53.68   58.24 1:51.92   90.20
 32  25 E6532381 McDermott, Anna         EMSC/02   54.42   57.76 1:52.18   92.08
 33  45 E6557838 Hatfield, Mia            CVA/02   55.01   57.28 1:52.29   92.88
 34  56 X6584322 Poisson, Rosalie       NYSEF/02   55.51   57.88 1:53.39  100.84
 35  36 E6288268 Knight, Taylor         Butte/02   54.72   59.57 1:54.29  107.36
 36   2 E6387678 Thompson, Devon        Berks/01   55.92   59.47 1:55.39  115.32
 37  21 E6446899 Desio, Kaitlyn         Wachu/02   56.71   58.91 1:55.62  116.98
 38  32 E6446936 Lundberg, Meredith     Jimin/02   56.40   59.35 1:55.75  117.92
 39  70 E6224202 Zwally, Anya            LMRT/01   56.94   59.01 1:55.95  119.37
 40  65 E6376409 Reid, Lauren             CVA/01   56.88   59.12 1:56.00  119.73
 41  63 E6370602 Delabruere, Gracie      JPSC/01   56.58   59.73 1:56.31  121.98
 42  64 E6280622 Namnoum, Elise         Mount/01   58.05   58.67 1:56.72  124.95
 43  19 E6260113 Russo, Sofia             SSC/01   56.37 1:01.55 1:57.92  133.63
 44   3 E6260717 Escobar, Sarah            MP/02   56.20 1:02.64 1:58.84  140.29
 45  31 E6496171 Press, Sophia            MSA/02 1:07.83   51.58 1:59.41  144.42
 46  42 E6309660 Crute, Zoe              LMRT/02 1:00.44 1:00.00 2:00.44  151.88
 47   8 E6298236 Fisher, Beth           NYSEF/01   57.68 1:02.89 2:00.57  152.82
 48  46 E6317704 Caron, Rebecca          BBTS/01 1:08.39   53.25 2:01.64  160.56
 49  37 E6378995 Dade, Katharine         GACP/01 1:03.52 1:00.14 2:03.66  175.19
 50  49 E6347104 Garriepy, Jessica      Bland/01 1:00.56 1:03.41 2:03.97  177.43
 51  27 E6526157 Huang, Sofia                /02 1:01.52 1:03.14 2:04.66  182.43
 52  61 E6523900 Watson, Maya              BE/01 1:00.76 1:03.99 2:04.75  183.08
 53  57 E6329348 Greene, Charlotte      Mount/01 1:05.18 1:04.17 2:09.35  216.38
 54  69 E6447123 Morosova, Sasha           MP/02 1:03.41 1:06.78 2:10.19  222.46
 55  39 E6430885 Novozhilova, Polina      SSC/01 1:06.83 1:05.57 2:12.40  238.46
 56  30 E6328405 D'Agostino, Sophia        MP/01 1:03.57 1:09.78 2:13.35  245.33
 57  41 E6550960 Stote, Jillian           SSC/01 1:05.84 1:10.19 2:16.03  264.73

09-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0745     SF7 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0745                            
                                                                   MARCH 9, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 58  54 E6477009 Johnson, Molly          GACP/02 1:22.28 1:03.44 2:25.72  334.88
 59  52 E6284608 Diamond, Naomi          COCH/02 1:06.27 1:19.98 2:26.25  338.72
 60  18 E6396204 Mohan, Caroline          OKE/01 1:09.90 1:17.22 2:27.12  345.02
 61  59 E6260212 Cohen, Abigail           TCG/02 1:07.62 1:19.98 2:27.60  348.49

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN
     33 E6254336 Graham, Celeste          BMA/01
     12 X6358329 Brogden, Honor           KMS/01
     10 E6359556 Eisenbud, Jada           1HV/01

DID NOT FINISH 1st RUN
     67 E6360510 Lewis, Sophia          Butte/02
     43 E6341239 Calman, Taylor         Butte/02
      7 E6533549 Geouque, Emiley             /02

DISQUALIFIED 1st RUN
      6 E6423822 Girard-Cutaio, Lauren   EMSC/01   Gate    0

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN

DID NOT FINISH 2nd RUN
     20 E6321953 Shenk, Victoria           MP/02

DISQUALIFIED 2nd RUN
     60 E6435301 Howard, Kira              WI/02   Gate    0

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Browne, Michael      (USA)










09-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0745     SF7 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               U16 FINALS MASTER                                

                            USSA RACE CODE No. U0745                            
                                                                   MARCH 9, 2017
                                                                         Eastern
--------------------------------------------------------------------------------
                          S L A L O M     L A D I E S                           
                            USSA PENALTY CALCULATION                            

 THE BEST 10 AT FINISH:

  RACE    BIB    CODE   COMPETITOR                     USSA   BEST 5      RACE
 RESULT   NR.           SURNAME+NAME                 POINTS             POINTS

     1      4 E6365245  Brayton, Summer              146.45   146.45      0.00
     2     24 E6393575  Patton, Claire               156.45
     3      5 E6412731  Mirabile, Jillian            145.56   145.56      8.98
     4      9 E6420341  Ordway, Alexis               158.19
     5     51 E6170138  Alphas, Stella               140.22   140.22     16.22
     6     38 E6447641  Bramson, Nina                193.73
     7     47 E6415502  Degraw, Elizabeth            137.86   137.86     17.37
     8     34 E6345884  Muxworthy, Sophie            204.11
     9      1 E6350205  Lucas, Brianna               228.24
    10     11 E6270076  Pingree, Courtney            137.49   137.49     28.96

 THE BEST 5 AT START:

    10     11 E6270076  Pingree, Courtney            137.49
     7     47 E6415502  Degraw, Elizabeth            137.86
     5     51 E6170138  Alphas, Stella               140.22
    48     46 E6317704  Caron, Rebecca               142.43
     3      5 E6412731  Mirabile, Jillian            145.56

TOTALS                                              --------
(B) USSA POINTS OF BEST 5 AT START                   703.56  --------
(A) USSA POINTS OF BEST 5 TO FINISH IN TOP 10                 707.58   --------
(C)  RACE POINTS OF CORRESPONDING COMPETITORS                            71.53

CALCULATED PENALTY  707.58 + 703.56 -  71.53 : 10  =                    133.961
                      (A)      (B)      (C)

ROUNDED                                                                 133.96

PENALTY APPLIED:                                                        133.96

                                     _______________________
                                     Browne, Michael      (USA)

09-03-17 /                          LIST: NLW1117              U0745     SF9 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~