Club Name:
High School Racing
[ VPA ]

Race Secretary:

Venue Race Admin

Club Information
Smuggler's Notch Ski Club Head Coach

Address:
SNSC
PO Box
Jeffersonville, VT

Phone: Ryan Sheredy
Fax: 802-760-8382
E-MAIL US

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.



                          SINGLE COURSE RACE  3/4/2019                    Page 1

    Vermont High School Alpine State Championship Women's GIANT SLALOM Race     
                  Hosted at Burke Mountain by Lyndon Institute                  

Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result 
________________________________________________________________________________
1   7          LI    Lena Sauter           52.86 (1)     52.40 (2)   1:45.26 (1) 
2   8          WOOD  Kelly Gebhardt        53.45 (2)     52.06 (1)   1:45.51 (2) 
3   10         STJ   Maggie Anderson       55.14 (5)     53.76 (3)   1:48.90 (3) 
4   1          CVU   Olivia Zubarik        54.88 (4)     54.71 (4)   1:49.59 (4) 
5   15         IND   Annika Sochia         56.25 (6)     56.18 (6)   1:52.43 (5) 
6   3          BFA   Anna Casavant         57.20 (7)     55.71 (5)   1:52.91 (6) 
7   44         WOOD  Chloe Noble           57.88 (11)    57.30 (10)  1:55.18 (7) 
8   59         WOOD  Taylor Blodorn        57.49 (8)     57.72 (13)  1:55.21 (8) 
9   28         WOOD  Alice Sperber         57.80 (10)    57.74 (14)  1:55.54 (9) 
10  12         RUT   Ashleah Adams         59.46 (14)    56.40 (7)   1:55.86 (10)
11  29         CVU   Binney Patton         58.69 (13)    57.54 (11)  1:56.23 (11)
12  43         CVU   Emily Marvin        1:00.26 (21)    57.22 (8)   1:57.48 (12)
13  6          HAR   Gretchen Kogut        53.63 (3)   1:03.99 (45)  1:57.62 (13)
14  24         LI    Vicky Valentine       59.60 (15)    58.45 (18)  1:58.05 (14)
15  40         LI    Jena Fillion        1:00.40 (24)    57.68 (12)  1:58.08 (15)
16  27         BBA   Spencer North         59.93 (17)    58.25 (16)  1:58.18 (16)
17  5          COL   Grace Martin        1:00.19 (20)    58.52 (19)  1:58.71 (17)
18  65         BBA   Mackenzie Peters    1:00.51 (25)    58.25 (16)  1:58.76 (18)
19  34         BFA   Georgia Casavant    1:00.81 (27)    58.00 (15)  1:58.81 (19)
20  20         HAR   Aliza Jernigan      1:00.33 (23)    58.90 (21)  1:59.23 (20)
21  38         STJ   Keating Maurer        59.87 (16)    59.43 (23)  1:59.30 (21)
22  30         BFA   Maia Morton         1:00.32 (22)    59.17 (22)  1:59.49 (22)
23  16         IND   Sydney Minnerly     1:00.11 (19)    59.92 (24)  2:00.03 (23)
24  61         RUT   Luci Horrocks       1:01.41 (29)    58.89 (20)  2:00.30 (24)
25  31         BBA   Julia Dapron        1:00.08 (18)  1:00.58 (28)  2:00.66 (25)
26  9          STO   Keely Levering-Fis  1:00.65 (26)  1:01.02 (31)  2:01.67 (26)
27  21         STJ   Avery Tomcyzk       1:05.00 (47)    57.22 (8)   2:02.22 (27)
28  54         IND   Danielle Cummings   1:02.43 (34)  1:00.12 (26)  2:02.55 (28)
29  26         MMU   Ellie Churchill     1:02.57 (35)  1:00.00 (25)  2:02.57 (29)
30  13         MMU   Sophie O'Neil       1:01.05 (28)  1:01.87 (37)  2:02.92 (30)
31  37         MMU   Gaia Lenox          1:01.54 (30)  1:01.50 (33)  2:03.04 (31)
32  11         RICE  Abi Jacunski        1:02.28 (32)  1:01.51 (34)  2:03.79 (32)
33  58         CVU   Emma McMahan        1:03.07 (38)  1:00.80 (30)  2:03.87 (33)
34  68         BBA   Emily Sullivan      1:02.63 (36)  1:01.30 (32)  2:03.93 (34)
35  52         BBA   Hannah Cyr          1:04.06 (43)  1:00.45 (27)  2:04.51 (35)
36  63         LI    Charlotte Mosedale  1:02.27 (31)  1:02.38 (39)  2:04.65 (36)
37  71         HAR   Kelly Tynan         1:04.01 (40)  1:01.61 (36)  2:05.62 (37)
38  73         WOOD  Maggie Parker       1:05.42 (50)  1:00.69 (29)  2:06.11 (38)
39  55         STJ   Madigan Maurer      1:02.92 (37)  1:03.54 (41)  2:06.46 (39)
40  66         HAR   Laili Iskandarova   1:04.50 (45)  1:02.02 (38)  2:06.52 (40)
41  22         RICE  Emma McKenna        1:03.57 (39)  1:03.61 (43)  2:07.18 (41)
42  42         STO   Sarah Evans         1:04.03 (41)  1:03.48 (40)  2:07.51 (42)
43  19         COL   Lauren Pelletier    1:04.03 (41)  1:03.54 (41)  2:07.57 (43)
44  70         RUT   Camryn Kinsman      1:06.63 (53)  1:01.60 (35)  2:08.23 (44)
45  39         RICE  Avery Paquin        1:04.36 (44)  1:04.27 (47)  2:08.63 (45)
46  53         CVU   Claire Smith        1:05.01 (48)  1:03.99 (45)  2:09.00 (46)
47  50         RUT   Logan Kinsman       1:04.90 (46)  1:04.82 (49)  2:09.72 (47)
48  67         LI    Courteney Simpson   1:06.50 (52)  1:03.92 (44)  2:10.42 (48)

________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/4/2019 4:05:46 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                          SINGLE COURSE RACE  3/4/2019                    Page 2

    Vermont High School Alpine State Championship Women's GIANT SLALOM Race     
                  Hosted at Burke Mountain by Lyndon Institute                  

Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result 
________________________________________________________________________________
49  35         RUT   Kate Gilmond        1:07.34 (55)  1:04.51 (48)  2:11.85 (49)
50  14         SB    Emma Shedleur       1:05.03 (49)  1:07.75 (54)  2:12.78 (50)
51  2          BHS   Lillian Shaw        1:06.32 (51)  1:08.69 (55)  2:15.01 (51)
52  36         COL   Alaina Rolston      1:08.83 (58)  1:06.64 (52)  2:15.47 (52)
53  47         BFA   Sarah Magnan        1:08.16 (57)  1:07.38 (53)  2:15.54 (53)
54  48         RICE  Maddie Houston      1:10.52 (59)  1:06.43 (50)  2:16.95 (54)
55  46         BHS   Anabel Guthrie      1:11.17 (61)  1:06.47 (51)  2:17.64 (55)
56  18         STO   Wren Murphy         1:08.09 (56)  1:09.91 (57)  2:18.00 (56)
57  45         STO   Ashley McHugh       1:10.93 (60)  1:11.12 (58)  2:22.05 (57)
58  56         MMU   Natalie Malmgren    1:11.54 (62)  1:12.42 (60)  2:23.96 (58)
59  62         STJ   Julia Chadderdon    1:12.89 (63)  1:11.30 (59)  2:24.19 (59)
60  49         LI    Colby Zaun            57.97 (12)  1:26.27 (64)  2:24.24 (60)
61  72         BFA   Sydney Heth         1:16.60 (66)  1:09.56 (56)  2:26.16 (61)
62  23         BHS   Grace Kahl          1:13.03 (64)  1:14.34 (62)  2:27.37 (62)
63  60         RICE  Hanne Williams      1:15.77 (65)  1:15.25 (63)  2:31.02 (63)
64  64         BFA   Sam Churchill       1:17.17 (67)  1:14.08 (61)  2:31.25 (64)
65  57         BHS   Rachel Hard         1:30.02 (68)  1:29.18 (65)  2:59.20 (65)
66  41         WOOD  Abigail Masillo       57.77 (9)         DNF                 
67  32         HAR   Alanya Morelli      1:02.37 (33)        DNF                 
68  33         BHS   Lauren Gipson       1:06.70 (54)        DNF                 
69  4          BBA   Annabelle Gray            DNF                               
70  51         HAR   Siena Mazer               DNF                               
71  74         CVU   Ellie Ramirez-Rich        DNF                               
72  25         RUT   Lea Zmurko                DSQ                               

























________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/4/2019 4:05:46 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                          SINGLE COURSE RACE  3/4/2019                    Page 1

     Vermont High School Alpine State Championship Men's GIANT SLALOM Race      
                  Hosted at Burke mountain by Lyndon Institute                  

Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result 
________________________________________________________________________________
1   93         BBA   Blake Greene          51.99 (1)     50.04 (1)   1:42.03 (1) 
2   115        COL   Michael Mansfield-    52.87 (7)     50.46 (2)   1:43.33 (2) 
3   89         HAR   Rex Rubinstein        52.65 (5)     50.78 (3)   1:43.43 (3) 
4   94         WOOD  Peter Borden          52.32 (2)     51.21 (5)   1:43.53 (4) 
5   106        STO   Raimon Bleda-Vilal    52.58 (4)     51.10 (4)   1:43.68 (5) 
6   90         STJ   Tommy Zschau          52.50 (3)     51.88 (8)   1:44.38 (6) 
7   112        STJ   Hugo Hong             54.38 (12)    51.34 (6)   1:45.72 (7) 
8   87         MMU   Jack Hayden           53.56 (8)     52.30 (10)  1:45.86 (8) 
9   88         COL   David Mansfield-Al    52.65 (5)     53.34 (13)  1:45.99 (9) 
10  111        RUT   Brady Kenosh          54.58 (13)    51.60 (7)   1:46.18 (10)
11  91         STO   Flynn Kearney         54.29 (11)    53.03 (11)  1:47.32 (11)
12  136        STJ   Camdyn Meigs          55.33 (15)    52.00 (9)   1:47.33 (12)
13  107        WOOD  Aaron Wilson          54.16 (9)     53.25 (12)  1:47.41 (13)
14  83         CVU   Sean Gilliam          54.25 (10)    53.58 (14)  1:47.83 (14)
15  101        MMU   Ethan Barber          54.73 (14)    53.78 (15)  1:48.51 (15)
16  118        STJ   Cody VanDine          55.43 (16)    54.57 (16)  1:50.00 (16)
17  96         LI    David Kantor          55.53 (17)    54.91 (17)  1:50.44 (17)
18  82         MSJ   Lucas Pencak          55.82 (18)    55.15 (19)  1:50.97 (18)
19  114        RICE  Santiago Vazquez      57.05 (22)    54.96 (18)  1:52.01 (19)
20  144        RUT   Reed Martin           57.21 (24)    55.46 (21)  1:52.67 (20)
21  122        BBA   Noah Coppola          57.11 (23)    55.66 (23)  1:52.77 (21)
22  100        IND   Julian Slesar         57.47 (25)    55.35 (20)  1:52.82 (22)
23  103        MSJ   Ben Pencak            56.84 (21)    56.58 (28)  1:53.42 (23)
24  173        STJ   Adrian Burrington     58.10 (32)    55.62 (22)  1:53.72 (24)
25  81         BHS   Mason Beck            56.70 (20)    57.18 (36)  1:53.88 (25)
26  130        MMU   Hunter Werneke        58.43 (35)    56.06 (24)  1:54.49 (26)
27  97         IND   Aiden Murphy          58.45 (36)    56.10 (25)  1:54.55 (27)
28  148        STO   Anthony Marron        58.63 (37)    56.16 (26)  1:54.79 (28)
29  127        MSJ   Austin Clarke         58.07 (30)    56.97 (32)  1:55.04 (29)
30  155        RUT   Zach Nelson           58.07 (30)    57.02 (34)  1:55.09 (30)
31  116        LI    Harper Ouellette      58.25 (33)    56.91 (31)  1:55.16 (31)
32  126        SB    George Huffman        58.99 (39)    56.61 (29)  1:55.60 (32)
33  150        CVU   Jack Merrill          58.94 (38)    56.79 (30)  1:55.73 (33)
34  137        MSJ   Hitoshi Kondo         57.84 (28)    58.52 (44)  1:56.36 (34)
35  154        STJ   Leo Desrochers        59.73 (45)    57.08 (35)  1:56.81 (35)
36  133        MMU   Noah Gagliardi        59.11 (41)    57.82 (38)  1:56.93 (36)
37  164        STO   Charlie Alexson       59.79 (47)    57.31 (37)  1:57.10 (37)
38  108        har   Aidan Melville        59.44 (43)    57.84 (39)  1:57.28 (38)
39  142        BBA   Bailey Desroberts     59.63 (44)    57.94 (41)  1:57.57 (39)
40  125        STO   Kevin Crawford        59.76 (46)    57.98 (42)  1:57.74 (40)
41  109        THET  Jack Hastings       1:00.12 (49)    57.85 (40)  1:57.97 (41)
42  84         THET  Taitem Linehan        57.93 (29)  1:00.53 (52)  1:58.46 (42)
43  86         RICE  Dalton Fitch          59.35 (42)    59.16 (46)  1:58.51 (43)
44  145        WOOD  Riley Quicker         59.87 (48)    58.86 (45)  1:58.73 (44)
45  117        BHS   Isaac Jenemann      1:00.61 (50)  1:00.44 (50)  2:01.05 (45)
46  119        COL   Dino Ayer           1:01.99 (53)    59.25 (48)  2:01.24 (46)
47  177        CVU   Caleb Nye           1:01.04 (51)  1:00.41 (49)  2:01.45 (47)
48  176        HAR   Sawyer Belongia     1:03.26 (55)    59.24 (47)  2:02.50 (48)

________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/4/2019 4:07:55 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                          SINGLE COURSE RACE  3/4/2019                    Page 2

     Vermont High School Alpine State Championship Men's GIANT SLALOM Race      
                  Hosted at Burke mountain by Lyndon Institute                  

Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result 
________________________________________________________________________________
49  132        HAR   Eli Moskowitz       1:01.04 (51)  1:02.39 (57)  2:03.43 (49)
50  152        WOOD  Aidan McDermott     1:02.93 (54)  1:00.51 (51)  2:03.44 (50)
51  113        SB    Sean Boyer            58.26 (34)  1:05.82 (63)  2:04.08 (51)
52  156        BBA   Ben Desroberts      1:03.28 (56)  1:01.63 (55)  2:04.91 (52)
53  129        WOOD  Carl Gebhardt         57.62 (26)  1:08.56 (68)  2:06.18 (53)
54  172        STO   Finn Murphy         1:05.47 (61)  1:01.65 (56)  2:07.12 (54)
55  169        WOOD  Otto Nisimblat      1:06.07 (62)  1:01.29 (54)  2:07.36 (55)
56  170        BBA   Alvaro Letamendia   1:06.43 (65)  1:01.01 (53)  2:07.44 (56)
57  175        RUT   Ben Wigmore         1:04.22 (58)  1:04.46 (60)  2:08.68 (57)
58  165        MSJ   Avery Thurston      1:06.66 (66)  1:02.61 (58)  2:09.27 (58)
59  105        ESX   Nate Croft          1:06.67 (67)  1:03.76 (59)  2:10.43 (59)
60  140        LI    Carsen McQuade      1:05.25 (60)  1:05.33 (62)  2:10.58 (60)
61  149        MSJ   Ezra Milby          1:06.31 (64)  1:04.69 (61)  2:11.00 (61)
62  143        COL   Michael Harrington  1:06.18 (63)  1:06.29 (65)  2:12.47 (62)
63  147        RICE  Sam Lord            1:07.58 (68)  1:06.13 (64)  2:13.71 (63)
64  110        BHS   Alden Wheeler       1:17.38 (74)    56.98 (33)  2:14.36 (64)
65  123        LI    John Mahnker        1:08.05 (70)  1:06.42 (66)  2:14.47 (65)
66  98         IND   Jack Willard        1:18.96 (77)    56.23 (27)  2:15.19 (66)
67  174        RICE  Luc Truso           1:08.04 (69)  1:07.31 (67)  2:15.35 (67)
68  139        HAR   Eamon Gilhuly       1:22.06 (79)    58.11 (43)  2:20.17 (68)
69  124        THET  Hugh O'Donnell      1:12.08 (72)  1:10.50 (69)  2:22.58 (69)
70  138        THET  Alex Holzer         1:13.78 (73)  1:12.84 (70)  2:26.62 (70)
71  163        COL   Josh Porter         1:11.21 (71)  1:17.57 (72)  2:28.78 (71)
72  157        THET  Ben Acker           1:19.52 (78)  1:16.68 (71)  2:36.20 (72)
73  128        ESX   Brian Nelson        1:24.53 (80)  1:20.11 (73)  2:44.64 (73)
74  99         IND   Elias Cooper          55.87 (19)        DNF                 
75  162        HAR   Ely Kalkstein         57.62 (26)        DNF                 
76  120        CVU   Max Gorman            59.10 (40)        DNF                 
77  160        RICE  Weller Fitch        1:03.67 (57)        DNF                 
78  95         ESX   Drew Engard         1:04.58 (59)        DNF                 
79  141        ESX   Conor McMahon       1:17.68 (75)        DNF                 
80  168        ESX   Dan McMahon         1:17.76 (76)        DNF                 
81  85         SB    Ben Leonard               DNF                               
82  92         RUT   Dylan Roussel             DNF                               
83  102        BBA   Michael Duddy             DNF                               
84  104        CVU   Seth Boffa                DNF                               
85  121        RUT   Brayden Moore             DNF                               
86  131        RICE  Gavin Militello           DNF                               
87  135        CVU   Ethan Lisle               DNF                               
88  146        SB    Patrick Sweeny            DNF                               
89  151        ESX   Zach Centracchio          DNF                               
90  159        MMU   Lance Skillen             DNF                               
91  161        SB    Sawyer Hood               DNF                               






________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/4/2019 4:07:55 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                           MI Team Scoring  3/4/2019                      Page 1

    Vermont High School Alpine State Championship Women's GIANT SLALOM Race     
                  Hosted at Burke Mountain by Lyndon Institute                  

                                Current Class :                                 

Team : WOOD   Total Points : 23.0   Rank : 1st
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
8              Kelly Gebhardt        53.45 (2)    52.06 (1)  1:45.51 (2)    2    *
44             Chloe Noble           57.88 (10    57.30 (9)  1:55.18 (6)    6    *
59             Taylor Blodorn        57.49 (7)    57.72 (12  1:55.21 (7)    7    *
28             Alice Sperber         57.80 (9)    57.74 (13  1:55.54 (8)    8    *
73             Maggie Parker       1:05.42 (47  1:00.69 (26  2:06.11 (35)  35
41             Abigail Masillo       57.77 (8)        DNF                  70

Team : CVU   Total Points : 55.0   Rank : 2nd
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
1              Olivia Zubarik        54.88 (4)    54.71 (4)  1:49.59 (4)    4    *
29             Binney Patton         58.69 (12    57.54 (10  1:56.23 (10)  10    *
43             Emily Marvin        1:00.26 (19    57.22 (7)  1:57.48 (11)  11    *
58             Emma McMahan        1:03.07 (35  1:00.80 (27  2:03.87 (30)  30    *
53             Claire Smith        1:05.01 (45  1:03.99 (42  2:09.00 (43)  43
74             Ellie Ramirez-Rich        DNF                               70

Team : LI   Total Points : 61.0   Rank : 3rd
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
7              Lena Sauter           52.86 (1)    52.40 (2)  1:45.26 (1)    1    *
24             Vicky Valentine       59.60 (14    58.45 (17  1:58.05 (13)  13    *
40             Jena Fillion        1:00.40 (22    57.68 (11  1:58.08 (14)  14    *
63             Charlotte Mosedale  1:02.27 (29  1:02.38 (36  2:04.65 (33)  33    *
67             Courteney Simpson   1:06.50 (49  1:03.92 (41  2:10.42 (45)  45
49             Colby Zaun            57.97 (11  1:26.27 (61  2:24.24 (57)  57

Team : STJ   Total Points : 84.0   Rank : 4th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
10             Maggie Anderson       55.14 (5)    53.76 (3)  1:48.90 (3)    3    *
38             Keating Maurer        59.87 (15    59.43 (22  1:59.30 (20)  20    *
21             Avery Tomcyzk       1:05.00 (44    57.22 (7)  2:02.22 (25)  25    *
55             Madigan Maurer      1:02.92 (34  1:03.54 (38  2:06.46 (36)  36    *
62             Julia Chadderdon    1:12.89 (60  1:11.30 (56  2:24.19 (56)  56

Team : BBA   Total Points : 86.0   Rank : 5th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
27             Spencer North         59.93 (16    58.25 (15  1:58.18 (15)  15    *
65             Mackenzie Peters    1:00.51 (23    58.25 (15  1:58.76 (17)  17    *
31             Julia Dapron        1:00.08 (17  1:00.58 (25  2:00.66 (23)  23    *
68             Emily Sullivan      1:02.63 (33  1:01.30 (29  2:03.93 (31)  31    *
52             Hannah Cyr          1:04.06 (40  1:00.45 (24  2:04.51 (32)  32
4              Annabelle Gray            DNF                               70

________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/4/2019 4:04:34 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           MI Team Scoring  3/4/2019                      Page 2

    Vermont High School Alpine State Championship Women's GIANT SLALOM Race     
                  Hosted at Burke Mountain by Lyndon Institute                  

                                Current Class :                                 

Team : BBA   Total Points : 86.0   Rank : 5th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________

Team : BFA   Total Points : 94.0   Rank : 6th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
3              Anna Casavant         57.20 (6)    55.71 (5)  1:52.91 (5)    5    *
34             Georgia Casavant    1:00.81 (25    58.00 (14  1:58.81 (18)  18    *
30             Maia Morton         1:00.32 (20    59.17 (21  1:59.49 (21)  21    *
47             Sarah Magnan        1:08.16 (54  1:07.38 (50  2:15.54 (50)  50    *
72             Sydney Heth         1:16.60 (63  1:09.56 (53  2:26.16 (58)  58
64             Sam Churchill       1:17.17 (64  1:14.08 (58  2:31.25 (61)  61

Team : HAR   Total Points : 102.0   Rank : 7th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
6              Gretchen Kogut        53.63 (3)  1:03.99 (42  1:57.62 (12)  12    *
20             Aliza Jernigan      1:00.33 (21    58.90 (20  1:59.23 (19)  19    *
71             Kelly Tynan         1:04.01 (37  1:01.61 (33  2:05.62 (34)  34    *
66             Laili Iskandarova   1:04.50 (42  1:02.02 (35  2:06.52 (37)  37    *
32             Alanya Morelli      1:02.37 (31        DNF                  70
51             Siena Mazer               DNF                               70

Team : RUT   Total Points : 116.0   Rank : 8th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
12             Ashleah Adams         59.46 (13    56.40 (6)  1:55.86 (9)    9    *
61             Luci Horrocks       1:01.41 (27    58.89 (19  2:00.30 (22)  22    *
70             Camryn Kinsman      1:06.63 (50  1:01.60 (32  2:08.23 (41)  41    *
50             Logan Kinsman       1:04.90 (43  1:04.82 (46  2:09.72 (44)  44    *
35             Kate Gilmond        1:07.34 (52  1:04.51 (45  2:11.85 (46)  46
25             Lea Zmurko                DSQ                               70

Team : MMU   Total Points : 136.0   Rank : 9th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
26             Ellie Churchill     1:02.57 (32  1:00.00 (23  2:02.57 (26)  26    *
13             Sophie O'Neil       1:01.05 (26  1:01.87 (34  2:02.92 (27)  27    *
37             Gaia Lenox          1:01.54 (28  1:01.50 (30  2:03.04 (28)  28    *
56             Natalie Malmgren    1:11.54 (59  1:12.42 (57  2:23.96 (55)  55    *








________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/4/2019 4:04:34 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           MI Team Scoring  3/4/2019                      Page 3

    Vermont High School Alpine State Championship Women's GIANT SLALOM Race     
                  Hosted at Burke Mountain by Lyndon Institute                  

                                Current Class :                                 

Team : RICE   Total Points : 160.0   Rank : 10th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
11             Abi Jacunski        1:02.28 (30  1:01.51 (31  2:03.79 (29)  29    *
22             Emma McKenna        1:03.57 (36  1:03.61 (40  2:07.18 (38)  38    *
39             Avery Paquin        1:04.36 (41  1:04.27 (44  2:08.63 (42)  42    *
48             Maddie Houston      1:10.52 (56  1:06.43 (47  2:16.95 (51)  51    *
60             Hanne Williams      1:15.77 (62  1:15.25 (60  2:31.02 (60)  60

Team : STO   Total Points : 170.0   Rank : 11th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
9              Keely Levering-Fis  1:00.65 (24  1:01.02 (28  2:01.67 (24)  24    *
42             Sarah Evans         1:04.03 (38  1:03.48 (37  2:07.51 (39)  39    *
18             Wren Murphy         1:08.09 (53  1:09.91 (54  2:18.00 (53)  53    *
45             Ashley McHugh       1:10.93 (57  1:11.12 (55  2:22.05 (54)  54    *

Team : BHS   Total Points : 221.0   Rank : 12th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
2              Lillian Shaw        1:06.32 (48  1:08.69 (52  2:15.01 (48)  48    *
46             Anabel Guthrie      1:11.17 (58  1:06.47 (48  2:17.64 (52)  52    *
23             Grace Kahl          1:13.03 (61  1:14.34 (59  2:27.37 (59)  59    *
57             Rachel Hard         1:30.02 (65  1:29.18 (62  2:59.20 (62)  62    *
33             Lauren Gipson       1:06.70 (51        DNF                  70

Team : COL    Team requirements were not met - no team score
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
5              Grace Martin        1:00.19 (18    58.52 (18  1:58.71 (16)  16
19             Lauren Pelletier    1:04.03 (38  1:03.54 (38  2:07.57 (40)  40
36             Alaina Rolston      1:08.83 (55  1:06.64 (49  2:15.47 (49)  49

Team : SB    Team requirements were not met - no team score
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
14             Emma Shedleur       1:05.03 (46  1:07.75 (51  2:12.78 (47)  47












________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/4/2019 4:04:34 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                           MI Team Scoring  3/4/2019                      Page 1

     Vermont High School Alpine State Championship Men's GIANT SLALOM Race      
                  Hosted at Burke mountain by Lyndon Institute                  

                                Current Class :                                 

Team : STJ   Total Points : 41.0   Rank : 1st
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
90             Tommy Zschau          52.50 (3)    51.88 (8)  1:44.38 (6)    6    *
112            Hugo Hong             54.38 (12    51.34 (6)  1:45.72 (7)    7    *
136            Camdyn Meigs          55.33 (15    52.00 (9)  1:47.33 (12)  12    *
118            Cody VanDine          55.43 (16    54.57 (16  1:50.00 (16)  16    *
173            Adrian Burrington     58.10 (30    55.62 (21  1:53.72 (23)  23
154            Leo Desrochers        59.73 (42    57.08 (32  1:56.81 (33)  33

Team : STO   Total Points : 77.0   Rank : 2nd
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
106            Raimon Bleda-Vilal    52.58 (4)    51.10 (4)  1:43.68 (5)    5    *
91             Flynn Kearney         54.29 (11    53.03 (11  1:47.32 (11)  11    *
148            Anthony Marron        58.63 (34    56.16 (24  1:54.79 (26)  26    *
164            Charlie Alexson       59.79 (44    57.31 (34  1:57.10 (35)  35    *
125            Kevin Crawford        59.76 (43    57.98 (39  1:57.74 (38)  38
172            Finn Murphy         1:05.47 (58  1:01.65 (53  2:07.12 (52)  52

Team : MMU   Total Points : 82.0   Rank : 3rd
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
87             Jack Hayden           53.56 (8)    52.30 (10  1:45.86 (8)    8    *
101            Ethan Barber          54.73 (14    53.78 (15  1:48.51 (15)  15    *
130            Hunter Werneke        58.43 (33    56.06 (23  1:54.49 (25)  25    *
133            Noah Gagliardi        59.11 (38    57.82 (35  1:56.93 (34)  34    *
159            Lance Skillen             DNF                               88

Team : MSJ   Total Points : 99.0   Rank : 4th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
82             Lucas Pencak          55.82 (18    55.15 (19  1:50.97 (18)  18    *
103            Ben Pencak            56.84 (20    56.58 (25  1:53.42 (22)  22    *
127            Austin Clarke         58.07 (28    56.97 (29  1:55.04 (27)  27    *
137            Hitoshi Kondo         57.84 (26    58.52 (41  1:56.36 (32)  32    *
165            Avery Thurston      1:06.66 (63  1:02.61 (55  2:09.27 (56)  56
149            Ezra Milby          1:06.31 (61  1:04.69 (58  2:11.00 (59)  59

Team : WOOD   Total Points : 107.0   Rank : 5th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
94             Peter Borden          52.32 (2)    51.21 (5)  1:43.53 (4)    4    *
107            Aaron Wilson          54.16 (9)    53.25 (12  1:47.41 (13)  13    *
145            Riley Quicker         59.87 (45    58.86 (42  1:58.73 (42)  42    *
152            Aidan McDermott     1:02.93 (51  1:00.51 (48  2:03.44 (48)  48    *
129            Carl Gebhardt         57.62 (24  1:08.56 (65  2:06.18 (51)  51
169            Otto Nisimblat      1:06.07 (59  1:01.29 (51  2:07.36 (53)  53

________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/4/2019 4:01:40 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           MI Team Scoring  3/4/2019                      Page 2

     Vermont High School Alpine State Championship Men's GIANT SLALOM Race      
                  Hosted at Burke mountain by Lyndon Institute                  

                                Current Class :                                 

Team : WOOD   Total Points : 107.0   Rank : 5th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________

Team : BBA   Total Points : 109.0   Rank : 6th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
93             Blake Greene          51.99 (1)    50.04 (1)  1:42.03 (1)    1    *
122            Noah Coppola          57.11 (22    55.66 (22  1:52.77 (21)  21    *
142            Bailey Desroberts     59.63 (41    57.94 (38  1:57.57 (37)  37    *
156            Ben Desroberts      1:03.28 (53  1:01.63 (52  2:04.91 (50)  50    *
170            Alvaro Letamendia   1:06.43 (62  1:01.01 (50  2:07.44 (54)  54
102            Michael Duddy             DNF                               88

Team : RUT   Total Points : 113.0   Rank : 7th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
111            Brady Kenosh          54.58 (13    51.60 (7)  1:46.18 (10)  10    *
144            Reed Martin           57.21 (23    55.46 (20  1:52.67 (20)  20    *
155            Zach Nelson           58.07 (28    57.02 (31  1:55.09 (28)  28    *
175            Ben Wigmore         1:04.22 (55  1:04.46 (57  2:08.68 (55)  55    *
92             Dylan Roussel             DNF                               88
121            Brayden Moore             DNF                               88

Team : COL   Total Points : 115.0   Rank : 8th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
115            Michael Mansfield-    52.87 (7)    50.46 (2)  1:43.33 (2)    2    *
88             David Mansfield-Al    52.65 (5)    53.34 (13  1:45.99 (9)    9    *
119            Dino Ayer           1:01.99 (50    59.25 (45  2:01.24 (44)  44    *
143            Michael Harrington  1:06.18 (60  1:06.29 (62  2:12.47 (60)  60    *
163            Josh Porter         1:11.21 (68  1:17.57 (69  2:28.78 (68)  68

Team : HAR   Total Points : 132.0   Rank : 9th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
89             Rex Rubinstein        52.65 (5)    50.78 (3)  1:43.43 (3)    3    *
108            Aidan Melville        59.44 (40    57.84 (36  1:57.28 (36)  36    *
176            Sawyer Belongia     1:03.26 (52    59.24 (44  2:02.50 (46)  46    *
132            Eli Moskowitz       1:01.04 (48  1:02.39 (54  2:03.43 (47)  47    *
139            Eamon Gilhuly       1:22.06 (75    58.11 (40  2:20.17 (65)  65
162            Ely Kalkstein         57.62 (24        DNF                  88







________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/4/2019 4:01:40 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           MI Team Scoring  3/4/2019                      Page 3

     Vermont High School Alpine State Championship Men's GIANT SLALOM Race      
                  Hosted at Burke mountain by Lyndon Institute                  

                                Current Class :                                 

Team : LI   Total Points : 167.0   Rank : 10th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
96             David Kantor          55.53 (17    54.91 (17  1:50.44 (17)  17    *
116            Harper Ouellette      58.25 (31    56.91 (28  1:55.16 (29)  29    *
140            Carsen McQuade      1:05.25 (57  1:05.33 (59  2:10.58 (58)  58    *
123            John Mahnker        1:08.05 (67  1:06.42 (63  2:14.47 (63)  63    *

Team : CVU   Total Points : 178.0   Rank : 11th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
83             Sean Gilliam          54.25 (10    53.58 (14  1:47.83 (14)  14    *
150            Jack Merrill          58.94 (35    56.79 (27  1:55.73 (31)  31    *
177            Caleb Nye           1:01.04 (48  1:00.41 (46  2:01.45 (45)  45    *
120            Max Gorman            59.10 (37        DNF                  88    *
104            Seth Boffa                DNF                               88
135            Ethan Lisle               DNF                               88

Team : RICE   Total Points : 185.0   Rank : 12th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
114            Santiago Vazquez      57.05 (21    54.96 (18  1:52.01 (19)  19    *
86             Dalton Fitch          59.35 (39    59.16 (43  1:58.51 (41)  41    *
147            Sam Lord            1:07.58 (65  1:06.13 (61  2:13.71 (61)  61    *
174            Luc Truso           1:08.04 (66  1:07.31 (64  2:15.35 (64)  64    *
160            Weller Fitch        1:03.67 (54        DNF                  88
131            Gavin Militello           DNF                               88

Team : THET   Total Points : 212.0   Rank : 13th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
109            Jack Hastings       1:00.12 (46    57.85 (37  1:57.97 (39)  39    *
84             Taitem Linehan        57.93 (27  1:00.53 (49  1:58.46 (40)  40    *
124            Hugh O'Donnell      1:12.08 (69  1:10.50 (66  2:22.58 (66)  66    *
138            Alex Holzer         1:13.78 (70  1:12.84 (67  2:26.62 (67)  67    *
157            Ben Acker           1:19.52 (74  1:16.68 (68  2:36.20 (69)  69

Team : SB   Total Points : 255.0   Rank : 14th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
126            George Huffman        58.99 (36    56.61 (26  1:55.60 (30)  30    *
113            Sean Boyer            58.26 (32  1:05.82 (60  2:04.08 (49)  49    *
85             Ben Leonard               DNF                               88    *
146            Patrick Sweeny            DNF                               88    *
161            Sawyer Hood               DNF                               88




________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/4/2019 4:01:40 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           MI Team Scoring  3/4/2019                      Page 4

     Vermont High School Alpine State Championship Men's GIANT SLALOM Race      
                  Hosted at Burke mountain by Lyndon Institute                  

                                Current Class :                                 

Team : ESX   Total Points : 303.0   Rank : 15th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
105            Nate Croft          1:06.67 (64  1:03.76 (56  2:10.43 (57)  57    *
128            Brian Nelson        1:24.53 (76  1:20.11 (70  2:44.64 (70)  70    *
95             Drew Engard         1:04.58 (56        DNF                  88    *
141            Conor McMahon       1:17.68 (72        DNF                  88    *
168            Dan McMahon         1:17.76 (73        DNF                  88
151            Zach Centracchio          DNF                               88

Team : BHS    Team requirements were not met - no team score
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
81             Mason Beck            56.70 (19    57.18 (33  1:53.88 (24)  24
117            Isaac Jenemann      1:00.61 (47  1:00.44 (47  2:01.05 (43)  43
110            Alden Wheeler       1:17.38 (71    56.98 (30  2:14.36 (62)  62

































________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/4/2019 4:01:40 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~