Club Name:
Cochran's Ski Club
[ COCH ]

Race Secretary:

Wendy Gagliardi

Entry Method:
Scored Races: Register online at adminskiracing.com

NVC Council Races: entries must be provided by an NVC coach.

VARA U14 Shootout: Register online at adminskiracing.com

Send Entries to:
Wendy Gagliardi (Race Secretary)
email: [email protected]
(802) 434-2143

If you are unable to register online, please contact Wendy Gagliardi by phone or email for alternate entry procedure.

Club Information
Cochran's Ski Club
President: Karl Goetze
Program Director: Nicole Dyhrman
Membership Coordinator: Otie Filkorn

Address:
Cochran's Ski Club
P.O. Box 104
Richmond, VT 05477

Phone: Ski Area Phone: 802-434-2479
Fax: N/A
E-MAIL US
VISIT WEBSITE

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.


                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               NVC U-10 GS FEB 10                               

                            USSA RACE CODE No. N1551                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                             FEBRUARY 10, 2013
COCHRAN'S SKI AREA                                                       EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

                    G I A N T   S L A L O M     L A D I E S                     
                           OFFICIAL RESULTS - 1st Run                           

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Lawson, Paul      (USA)      COURSE                  RACE TRAIL
REFEREE          Cherouny, Jean    (USA)      START                        227 M
CHIEF OF RACE    Moffatt, Colin    (USA)      FINISH                       115 M
                                              VERTICAL DROP                112 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.             U909/12/12


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Ewald, Callie     (USA)          Sargent, Ashley   (USA)
FORERUNNERS  -A- Kamli Foaur       (USA)      -A- Piper Beilke      (USA)
             -B- Sam Hayden        (USA)      -B- Cassie Franklin   (USA)
             -C- Jack Hayden       (USA)      -C- Josie Beresford   (USA)
             -D- Sammy Leo         (USA)      -D- Natalie Paquette  (USA)
             -E- Natalie Paquette  (USA)      -E- Kamli Faour       (USA)

GATES/DIR CHANGES   19/(19)                          19/(19)
START TIME       10.00                            12.45
WEATHER: CLEAR                SNOW: HARD                  TEMP. S:-15 C F:-15 C
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

          1    14  Whitney, Mackenzie          U10  BMS/04     44.37
          2    39  Zubarik, Olivia             U10 GMVS/03     45.06
          3    47  Filkorn, Louise             U10 COCH/04     46.19
          4    29  Elsinger, Carly             U10 GMVS/03     46.53
          5    51  Rosenbloom, Ashley          U10 MMSC/03     46.67
          6    11  Timmerman, Alsacia          U10 MMSC/03     46.91
          7     9  Fisher, Keely               U10 MMSC/03     47.10
          8    55  Jacunski, Deena             U10 COCH/03     47.14
          9    19  Brophy, Julia               U10 GMVS/03     47.25
         10    42  Devir, Lindsey              U10 MMSC/04     47.34
         11    77  Socia, Annika               U10  BMA/03     47.62
         12    60  Friedman, Lindley           U10 GMVS/03     47.75
         13    32  Queally, Molly              U10 GMVS/04     47.78
         14    41  Cahill, Lauren              U10  BMA/03     47.85
         15    38  Boes, Noelle                U10 GMVS/04     47.90


10-02-13 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLW713               N1551     GF4 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               NVC U-10 GS FEB 10                               

                            USSA RACE CODE No. N1551                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                             FEBRUARY 10, 2013
COCHRAN'S SKI AREA                                                       EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         16    53  Hatch, Ainsley              U10 GMVS/03     48.02
         17    57  Wagner, Anika               U10 MMSC/03     48.54
         18    58  Fitch-O'Leary, Blythe       U10 COCH/04     48.98
         19    13  Gagliardi, Cara             U10 COCH/04     49.34
         20    18  Van Beever, Ella            U10  BMA/03     49.35
         21     5  Mitchell, Isabella          U10 MMSC/04     49.42
         22    28  Kogut, Gretchen             U10 GMVS/03     49.69
         23     3  Dewey, Maeve                U10 GMVS/04     49.73
         24    16  Maynard, Samantha           U10 GMVS/03     49.78
         25    23  Durant, Adelaide            U10 COCH/04     49.94
         26    25  Foote, Abbey                U10 SNSC/03     50.44
         27    33  Hoder, Julliette            U10 MMSC/04     50.53
         28    17  Ashnault, Elena             U10  BMA/03     50.94
         29    10  Cole, Audrey                U10 GMVS/03     50.98
         30    36  Hagios, Greta               U10 GMVS/03     51.04
         31    46  Moore, Genna                U10 GMVS/03     51.10
         32    21  Sargent, Poppy              U10 MMSC/04     51.17
         33    45  Yardley, Taegen             U10 MMSC/03     51.27
         34    66  Whittaker, Jasmine          U10  BMA/04     51.60
         35    56  Honos, Grace                U10 GMVS/03     51.84
         36    68  Morgan, Sophie              U10 GMVS/03     51.87
         37    52  Grabowski, Kailey           U10 GMVS/04     52.09
         38    67  Branca, Addie               U10 GMVS/03     52.13
         39    43  Delaney, Ryan               U10  BMA/03     52.24
         40    27  Howard, Hazel               U10 SNSC/04     52.76
         41    63  April, Carlie               U10 MMSC/04     52.89
         42    50  Casavant, Georgia           U10 SNSC/04     53.01
         43    22  Barth, Dakota               U10 JPSC/04     53.14
         44    12  Hall, Kate                  U10 GMVS/03     53.81
         45    20  Rollins, Emma               U10 GMVS/03     54.04
         46    61  Celi, Gigi                  U10  BMA/03     54.19
         47    73  York, Molly                 U10 MMSC/04     54.67
         48    70  Morelli, Alanya             U10 MRSC/03     54.70
         49    75  Cavanaugh, Brooke           U10  BMA/03     55.05
         50    54  Carey, Lindsay              U10 MRSC/04     55.24
         51    74  Goldman, Claire             U10 COCH/03     55.26
         52     6  Barbiero, Mia               U10 MRSC/04     55.48
         53    44  Lovell, Lucia               U10 MMSC/04     56.20
         54    69  Hoguet, Ashley              U10 GMVS/04     56.99
         55    30  Celi, Mimi                  U10  BMA/03     57.19
         56    71  Chadderdon, Julia           U10  BMA/03     58.86
         57    76  Mullins, Annabelle          U10 JPSC/04     58.87

10-02-13 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLW713               N1551     GF4 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               NVC U-10 GS FEB 10                               

                            USSA RACE CODE No. N1551                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                             FEBRUARY 10, 2013
COCHRAN'S SKI AREA                                                       EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         58    62  Murphy, Reese               U10  BMA/04     59.11
         59     4  Bagshaw, Gillian            U10  BMA/03     59.49
         60    48  Shippee, Sierra             U10  BMA/03     59.57
         61    37  Preston, Grace              U10 SNSC/04   1:00.16
         62    26  Kart, Sylvia                U10 COCH/03   1:01.48
         63    49  Heller, Grace               U10 GMVS/04   1:02.32
         64    78  McKenna, Emma Cate          U10 COCH/04   1:02.56
         65    59  Heinrich-McMullen, Zoe      U10  BMA/04   1:02.93

  DID NOT START

               65  Willoughby, Eliza           U10 COCH/04
               64  Mcgrath, Kaileigh           U10 GMVS/04
               40  Paquin, Avery               U10 MRSC/03
               35  Griffin, Waverly            U10  BMA/03
               34  Maurer, Keating             U10  BMA/04
               31  Fitzmaurice, Caitlin        U10 MMSC/04
               24  Paterniti, Rory             U10  BMA/04
                8  Maurer, Madigan             U10  BMA/04
                2  Skaane, Ella                U10 MMSC/04
                1  Morris, Hilary              U10 GMVS/04

  DID NOT FINISH

                7  Boyden, Juliette            U10 SNSC/04

  DISQUALIFIED

               72  Durant, Madeline            U10 COCH/04   GATE    9
               15  Mazer, Siena                U10 GMVS/03   GATE   23













10-02-13 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLW713               N1551     GF4 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			


                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               NVC U-10 GS FEB 10                               

                            USSA RACE CODE No. N1551                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                             FEBRUARY 10, 2013
COCHRAN'S SKI AREA                                                       EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

                    G I A N T   S L A L O M     L A D I E S                     
                           OFFICIAL RESULTS - 2nd Run                           

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Lawson, Paul      (USA)      COURSE                  RACE TRAIL
REFEREE          Cherouny, Jean    (USA)      START                        227 M
CHIEF OF RACE    Moffatt, Colin    (USA)      FINISH                       115 M
                                              VERTICAL DROP                112 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.             U909/12/12


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Ewald, Callie     (USA)          Sargent, Ashley   (USA)
FORERUNNERS  -A- Kamli Foaur       (USA)      -A- Piper Beilke      (USA)
             -B- Sam Hayden        (USA)      -B- Cassie Franklin   (USA)
             -C- Jack Hayden       (USA)      -C- Josie Beresford   (USA)
             -D- Sammy Leo         (USA)      -D- Natalie Paquette  (USA)
             -E- Natalie Paquette  (USA)      -E- Kamli Faour       (USA)

GATES/DIR CHANGES   19/(19)                          19/(19)
START TIME       10.00                            12.45
WEATHER: CLEAR                SNOW: HARD                  TEMP. S:-15 C F:-15 C
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

          1    14  Whitney, Mackenzie          U10  BMS/04     46.21
          2    39  Zubarik, Olivia             U10 GMVS/03     46.93
          3    60  Friedman, Lindley           U10 GMVS/03     47.49
          4    29  Elsinger, Carly             U10 GMVS/03     47.64
          5    47  Filkorn, Louise             U10 COCH/04     47.90
          6    55  Jacunski, Deena             U10 COCH/03     48.32
               19  Brophy, Julia               U10 GMVS/03     48.32
          8    57  Wagner, Anika               U10 MMSC/03     48.45
          9     9  Fisher, Keely               U10 MMSC/03     48.58
         10    11  Timmerman, Alsacia          U10 MMSC/03     48.88
         11    42  Devir, Lindsey              U10 MMSC/04     49.22
         12    51  Rosenbloom, Ashley          U10 MMSC/03     49.33
         13    32  Queally, Molly              U10 GMVS/04     49.34
         14    38  Boes, Noelle                U10 GMVS/04     49.64
         15    53  Hatch, Ainsley              U10 GMVS/03     49.66


10-02-13 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLW713               N1551     GF4 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               NVC U-10 GS FEB 10                               

                            USSA RACE CODE No. N1551                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                             FEBRUARY 10, 2013
COCHRAN'S SKI AREA                                                       EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         16    28  Kogut, Gretchen             U10 GMVS/03     49.73
         17    77  Socia, Annika               U10  BMA/03     49.80
         18    10  Cole, Audrey                U10 GMVS/03     50.21
         19    58  Fitch-O'Leary, Blythe       U10 COCH/04     50.29
         20    13  Gagliardi, Cara             U10 COCH/04     50.46
         21    18  Van Beever, Ella            U10  BMA/03     50.87
         22    33  Hoder, Julliette            U10 MMSC/04     50.89
         23    36  Hagios, Greta               U10 GMVS/03     50.93
         24     5  Mitchell, Isabella          U10 MMSC/04     51.38
         25    16  Maynard, Samantha           U10 GMVS/03     51.45
         26    25  Foote, Abbey                U10 SNSC/03     51.59
         27    17  Ashnault, Elena             U10  BMA/03     51.74
         28    21  Sargent, Poppy              U10 MMSC/04     52.09
         29    67  Branca, Addie               U10 GMVS/03     52.69
         30    66  Whittaker, Jasmine          U10  BMA/04     52.87
         31    46  Moore, Genna                U10 GMVS/03     53.33
         32    52  Grabowski, Kailey           U10 GMVS/04     53.42
         33    23  Durant, Adelaide            U10 COCH/04     53.44
         34    41  Cahill, Lauren              U10  BMA/03     53.48
         35    63  April, Carlie               U10 MMSC/04     53.58
         36     3  Dewey, Maeve                U10 GMVS/04     53.68
         37    56  Honos, Grace                U10 GMVS/03     53.70
         38    45  Yardley, Taegen             U10 MMSC/03     53.93
         39    15  Mazer, Siena                U10 GMVS/03     53.97
         40    27  Howard, Hazel               U10 SNSC/04     54.00
         41    22  Barth, Dakota               U10 JPSC/04     54.10
         42    74  Goldman, Claire             U10 COCH/03     54.75
         43    73  York, Molly                 U10 MMSC/04     54.85
         44    50  Casavant, Georgia           U10 SNSC/04     54.96
         45    70  Morelli, Alanya             U10 MRSC/03     55.13
         46    68  Morgan, Sophie              U10 GMVS/03     55.19
         47    61  Celi, Gigi                  U10  BMA/03     55.37
         48    75  Cavanaugh, Brooke           U10  BMA/03     55.44
         49    44  Lovell, Lucia               U10 MMSC/04     55.94
         50    20  Rollins, Emma               U10 GMVS/03     56.14
         51    12  Hall, Kate                  U10 GMVS/03     56.44
         52    54  Carey, Lindsay              U10 MRSC/04     57.38
         53     6  Barbiero, Mia               U10 MRSC/04     57.63
         54    69  Hoguet, Ashley              U10 GMVS/04     57.74
         55    30  Celi, Mimi                  U10  BMA/03     58.99
         56    76  Mullins, Annabelle          U10 JPSC/04     59.32
         57    37  Preston, Grace              U10 SNSC/04     59.88

10-02-13 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLW713               N1551     GF4 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               NVC U-10 GS FEB 10                               

                            USSA RACE CODE No. N1551                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                             FEBRUARY 10, 2013
COCHRAN'S SKI AREA                                                       EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         58    62  Murphy, Reese               U10  BMA/04   1:00.00
         59    71  Chadderdon, Julia           U10  BMA/03   1:00.79
         60     4  Bagshaw, Gillian            U10  BMA/03   1:01.28
         61    26  Kart, Sylvia                U10 COCH/03   1:01.88
         62    48  Shippee, Sierra             U10  BMA/03   1:02.09
         63    78  McKenna, Emma Cate          U10 COCH/04   1:03.54
         64    49  Heller, Grace               U10 GMVS/04   1:04.21
         65     7  Boyden, Juliette            U10 SNSC/04   1:08.56
         66    65  Willoughby, Eliza           U10 COCH/04   1:12.50

  DID NOT START

               64  Mcgrath, Kaileigh           U10 GMVS/04
               43  Delaney, Ryan               U10  BMA/03
               40  Paquin, Avery               U10 MRSC/03
               35  Griffin, Waverly            U10  BMA/03
               34  Maurer, Keating             U10  BMA/04
               31  Fitzmaurice, Caitlin        U10 MMSC/04
               24  Paterniti, Rory             U10  BMA/04
                8  Maurer, Madigan             U10  BMA/04
                2  Skaane, Ella                U10 MMSC/04
                1  Morris, Hilary              U10 GMVS/04

  DID NOT FINISH

  DISQUALIFIED

               72  Durant, Madeline            U10 COCH/04   GATE   13
               59  Heinrich-McMullen, Zoe      U10  BMA/04   GATE   25














10-02-13 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLW713               N1551     GF4 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			


                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               NVC U-10 GS FEB 10                               

                            USSA RACE CODE No. N1552                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                             FEBRUARY 10, 2013
COCHRAN'S SKI AREA                                                       EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

                       G I A N T   S L A L O M     M E N                        
                           OFFICIAL RESULTS - 1st Run                           

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Lawson, Paul      (USA)      COURSE                  RACE TRAIL
REFEREE          Cherouny, Jean    (USA)      START                        227 M
CHIEF OF RACE    Moffatt, Colin    (USA)      FINISH                       115 M
                                              VERTICAL DROP                112 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.             U909/12/12


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Ewald, Callie     (USA)          Sargent, Ashley   (USA)
FORERUNNERS  -A- Kamli Faour       (USA)      -A- Piper Beilke      (USA)
             -B- Sam Hayden        (USA)      -B- Cassie Franklin   (USA)
             -C- Jack Hayden       (USA)      -C- Josie Beresford   (USA)
             -D- Sammy Leo         (USA)      -D- Natalie Paquette  (USA)
             -E- Natalie Paquette  (USA)      -E- Kamil Faour       (USA)

GATES/DIR CHANGES   19/(19)                          19/(19)
START TIME       10.49                            13.30
WEATHER: CLEAR                SNOW: HARD                  TEMP. S:-15 C F:-15 C
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

          1    13  Calcagni, Nick              U10 MMSC/03     42.09
          2    39  Devir, Connor               U10 MMSC/03     43.30
          3    22  Robin, Aidan                U10 MMSC/03     43.67
          4    73  O'Hagan, Triston            U10  BMA/03     44.38
          5    61  Jones, Lawton               U10 COCH/03     44.52
          6    42  Lyden, Daniel               U10 MMSC/03     45.41
          7    30  Dewey, Gavin                U10 GMVS/03     45.53
          8    48  Gulick, Chase               U10 GMVS/03     45.76
          9    15  Davis, Jonathan             U10 GMVS/03     46.62
         10    33  Groom, Luke                 U10 GMVS/03     46.81
         11    34  Gilliam, Sean               U10 GMVS/03     47.27
         12    43  Bartley, William            U10 GMVS/03     47.29
         13     2  Menna, Sameul               U10 JPSC/03     47.63
         14    52  Shafritz, Justin            U10 GMVS/03     47.81
         15    44  Flint, Aidan                U10 GMVS/03     48.02


10-02-13 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLM713               N1552     GM4 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               NVC U-10 GS FEB 10                               

                            USSA RACE CODE No. N1552                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                             FEBRUARY 10, 2013
COCHRAN'S SKI AREA                                                       EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         16    70  Sachs, Cole                 U10 GMVS/04     48.13
         17    63  Schibli, Charlie            U10 GMVS/04     48.47
               35  Gifford, Jabes              U10 COCH/03     48.47
         19    75  Cabot, Benjamin             U10 MMSC/03     48.49
         20    40  Kearney, Jack               U10 MMSC/04     48.55
         21    58  Byrne, Bradley              U10 GMVS/04     48.82
         22    21  McKee, Peyton               U10  BMA/03     49.39
         23     5  Hoyt, Mitchell              U10 GMVS/03     49.99
         24    79  Grimaldi, Jordan            U10 MRSC/03     50.52
         25    45  Chipman, Brody              U10 COCH/03     50.54
         26    65  Chudzik, Alex               U10 MMSC/03     50.88
         27    23  Marron, Anthony             U10 MMSC/04     51.02
         28    71  Steinberg, Max              U10 MMSC/04     51.15
         29    76  Krauss, Benjamin            U10 COCH/03     51.16
         30    74  Curran, Cody                U10 GMVS/04     51.22
         31    19  Fischer, Dimitri            U10  BMA/03     51.42
         32    51  Hatch, Gabriel              U10  BMA/03     51.47
         33    57  Laforce, Justin             U10 JPSC/03     51.52
         34    32  Audette, Devin              U10 BVRC/03     51.82
         35    62  Zschau, Thomas              U10  BMA/03     51.83
         36    59  Patton, William             U10 GMVS/04     52.16
         37    24  McCray, Carter              U10 GMVS/03     52.18
         38    77  Bryan, Adrian               U10 MMSC/03     52.38
         39    50  Rutz, Jack                  U10 MRSC/03     52.49
         40    16  Kantor, David               U10  IND/04     52.50
         41    54  Strobeck, Andrew            U10 MMSC/03     52.51
         42    37  Holtenman, Anders           U10 MMSC/04     53.29
         43     6  Slade, Henry                U10 MRSC/03     53.35
         44    25  Wilcox, Lucas               U10 GMVS/03     53.46
         45    60  Ulian, Aidan                U10 GMVS/04     53.71
         46    78  Bagshaw, Ethan              U10  BMA/03     54.05
         47    20  Richards, Emory             U10 JPSC/03     54.41
         48    12  Willard, Jack               U10 SNSC/03     54.52
         49    31  Bowen, Macklin              U10 MMSC/03     55.36
         50    38  Henry, Ruslan               U10 GMVS/04     55.64
         51    66  Landy, Jackson              U10 GMVS/04     55.66
         52    53  Lisle, Ethan                U10 GMVS/03     56.32
         53    14  Harrison, Christopher       U10 COCH/03     56.70
         54    26  Malary, Jackson             U10 GMVS/04     57.08
         55    80  Kessler, Nathan             U10 SNSC/04     57.83
         56     8  Rubinstein, Roscoe          U10 GMVS/04     57.98
         57     3  Taylor, Reed                U10 MMSC/04     59.17

10-02-13 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLM713               N1552     GM4 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               NVC U-10 GS FEB 10                               

                            USSA RACE CODE No. N1552                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                             FEBRUARY 10, 2013
COCHRAN'S SKI AREA                                                       EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         58    28  McMahan, Evan               U10 SNSC/04     59.48
         59    68  Chadderdon, Luke            U10  BMA/03   1:00.88
         60    81  Daigle, Evan                U10 MMSC/04   1:02.02
         61    55  Clark, Cameron              U10  BMA/04   1:02.90
         62    29  Deslauriers, Lincoln        U10 COCH/04   1:03.07
         63    83  Schulz, Remy                U10 COCH/03   1:07.75
         64    17  Fitch-O'Leary, Weller       U10 COCH/03   1:11.06
         65    82  Labonte, Tucker             U10 COCH/03   1:11.38

  DID NOT START

               72  O'Brien, Cooper             U12 MRSC/02
               69  Bernstein, Carter           U10 GMVS/04
               67  Bjork, Lars                 U10 MRSC/04
               64  Graham, Ewan                U10  BMA/03
               56  Monnich, Luke               U10 GMVS/03
               49  Morris, Charles             U10 GMVS/03
               47  Gallagher, Cormac           U10 GMVS/03
               46  Wysockey-johnson, Soren     U10 COCH/04
               41  Anderson, Camden            U10 MMSC/03
               36  Bektas, Aaron               U10 GMVS/03
               27  Barber, Ethan               U10 SNSC/03
               18  Gadbois, Eli                U10 GMVS/04
               11  Graham, Thane               U10  BMA/03
               10  Carroll, Dylan              U10 GMVS/03
                9  McCleary, Charlie           U10 MMSC/03
                7  Rowles, Dillon              U10 GMVS/04
                4  Postal, Robert              U10 GMVS/04
                1  O'Neill, Brendan            U10  BMA/04

  DID NOT FINISH

  DISQUALIFIED










10-02-13 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLM713               N1552     GM4 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			


                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               NVC U-10 GS FEB 10                               

                            USSA RACE CODE No. N1552                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                             FEBRUARY 10, 2013
COCHRAN'S SKI AREA                                                       EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

                       G I A N T   S L A L O M     M E N                        
                           OFFICIAL RESULTS - 2nd Run                           

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Lawson, Paul      (USA)      COURSE                  RACE TRAIL
REFEREE          Cherouny, Jean    (USA)      START                        227 M
CHIEF OF RACE    Moffatt, Colin    (USA)      FINISH                       115 M
                                              VERTICAL DROP                112 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.             U909/12/12


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Ewald, Callie     (USA)          Sargent, Ashley   (USA)
FORERUNNERS  -A- Kamli Faour       (USA)      -A- Piper Beilke      (USA)
             -B- Sam Hayden        (USA)      -B- Cassie Franklin   (USA)
             -C- Jack Hayden       (USA)      -C- Josie Beresford   (USA)
             -D- Sammy Leo         (USA)      -D- Natalie Paquette  (USA)
             -E- Natalie Paquette  (USA)      -E- Kamil Faour       (USA)

GATES/DIR CHANGES   19/(19)                          19/(19)
START TIME       10.49                            13.30
WEATHER: CLEAR                SNOW: HARD                  TEMP. S:-15 C F:-15 C
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

          1    13  Calcagni, Nick              U10 MMSC/03     43.22
          2    39  Devir, Connor               U10 MMSC/03     44.43
          3    22  Robin, Aidan                U10 MMSC/03     44.78
          4    73  O'Hagan, Triston            U10  BMA/03     44.90
          5    61  Jones, Lawton               U10 COCH/03     45.66
               42  Lyden, Daniel               U10 MMSC/03     45.66
          7    30  Dewey, Gavin                U10 GMVS/03     45.86
          8    34  Gilliam, Sean               U10 GMVS/03     46.73
          9    48  Gulick, Chase               U10 GMVS/03     46.91
         10    15  Davis, Jonathan             U10 GMVS/03     47.00
         11    33  Groom, Luke                 U10 GMVS/03     47.19
         12    52  Shafritz, Justin            U10 GMVS/03     47.95
         13    43  Bartley, William            U10 GMVS/03     48.14
         14    70  Sachs, Cole                 U10 GMVS/04     48.45
         15    44  Flint, Aidan                U10 GMVS/03     48.66


10-02-13 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLM713               N1552     GM4 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               NVC U-10 GS FEB 10                               

                            USSA RACE CODE No. N1552                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                             FEBRUARY 10, 2013
COCHRAN'S SKI AREA                                                       EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         16    75  Cabot, Benjamin             U10 MMSC/03     49.36
         17    63  Schibli, Charlie            U10 GMVS/04     49.66
         18     2  Menna, Sameul               U10 JPSC/03     49.73
         19    65  Chudzik, Alex               U10 MMSC/03     49.91
         20    35  Gifford, Jabes              U10 COCH/03     50.10
         21    77  Bryan, Adrian               U10 MMSC/03     50.76
         22    23  Marron, Anthony             U10 MMSC/04     51.12
         23    21  McKee, Peyton               U10  BMA/03     51.27
         24    54  Strobeck, Andrew            U10 MMSC/03     51.57
         25    79  Grimaldi, Jordan            U10 MRSC/03     51.60
         26    57  Laforce, Justin             U10 JPSC/03     51.61
         27    32  Audette, Devin              U10 BVRC/03     51.63
         28    71  Steinberg, Max              U10 MMSC/04     51.65
         29    45  Chipman, Brody              U10 COCH/03     51.81
         30    16  Kantor, David               U10  IND/04     52.01
         31    76  Krauss, Benjamin            U10 COCH/03     52.23
         32    58  Byrne, Bradley              U10 GMVS/04     52.54
         33    51  Hatch, Gabriel              U10  BMA/03     52.90
         34    25  Wilcox, Lucas               U10 GMVS/03     52.92
         35    19  Fischer, Dimitri            U10  BMA/03     53.06
         36    59  Patton, William             U10 GMVS/04     53.09
         37    50  Rutz, Jack                  U10 MRSC/03     53.10
         38    62  Zschau, Thomas              U10  BMA/03     53.29
         39    37  Holtenman, Anders           U10 MMSC/04     53.35
         40    24  McCray, Carter              U10 GMVS/03     54.05
         41    66  Landy, Jackson              U10 GMVS/04     54.06
         42    78  Bagshaw, Ethan              U10  BMA/03     54.31
         43    74  Curran, Cody                U10 GMVS/04     54.44
         44     6  Slade, Henry                U10 MRSC/03     54.75
         45    31  Bowen, Macklin              U10 MMSC/03     54.78
         46     5  Hoyt, Mitchell              U10 GMVS/03     54.91
         47    20  Richards, Emory             U10 JPSC/03     55.35
         48    60  Ulian, Aidan                U10 GMVS/04     55.54
         49    53  Lisle, Ethan                U10 GMVS/03     55.63
         50    38  Henry, Ruslan               U10 GMVS/04     55.95
         51    14  Harrison, Christopher       U10 COCH/03     56.09
         52    40  Kearney, Jack               U10 MMSC/04     56.11
         53    26  Malary, Jackson             U10 GMVS/04     56.74
         54    28  McMahan, Evan               U10 SNSC/04     57.16
         55    12  Willard, Jack               U10 SNSC/03     57.37
         56    80  Kessler, Nathan             U10 SNSC/04     58.72
         57    68  Chadderdon, Luke            U10  BMA/03     58.86

10-02-13 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLM713               N1552     GM4 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               NVC U-10 GS FEB 10                               

                            USSA RACE CODE No. N1552                            
COCHRAN'S SKI CLUB                                             FEBRUARY 10, 2013
COCHRAN'S SKI AREA                                                       EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

         PL   BIB  COMPETITOR-----------------------------     FINAL
               Nr  SURNAME+NAME                CLS CLUB/YY      TIME

         58    81  Daigle, Evan                U10 MMSC/04     59.12
         59     8  Rubinstein, Roscoe          U10 GMVS/04   1:00.54
         60    29  Deslauriers, Lincoln        U10 COCH/04   1:00.95
         61     3  Taylor, Reed                U10 MMSC/04   1:01.02
         62    55  Clark, Cameron              U10  BMA/04   1:02.67
         63    83  Schulz, Remy                U10 COCH/03   1:03.81
         64    17  Fitch-O'Leary, Weller       U10 COCH/03   1:10.51

  DID NOT START

               72  O'Brien, Cooper             U12 MRSC/02
               69  Bernstein, Carter           U10 GMVS/04
               67  Bjork, Lars                 U10 MRSC/04
               64  Graham, Ewan                U10  BMA/03
               56  Monnich, Luke               U10 GMVS/03
               49  Morris, Charles             U10 GMVS/03
               47  Gallagher, Cormac           U10 GMVS/03
               46  Wysockey-johnson, Soren     U10 COCH/04
               41  Anderson, Camden            U10 MMSC/03
               36  Bektas, Aaron               U10 GMVS/03
               27  Barber, Ethan               U10 SNSC/03
               18  Gadbois, Eli                U10 GMVS/04
               11  Graham, Thane               U10  BMA/03
               10  Carroll, Dylan              U10 GMVS/03
                9  McCleary, Charlie           U10 MMSC/03
                7  Rowles, Dillon              U10 GMVS/04
                4  Postal, Robert              U10 GMVS/04
                1  O'Neill, Brendan            U10  BMA/04

  DID NOT FINISH

  DISQUALIFIED

               82  Labonte, Tucker             U10 COCH/03   GATE   14









10-02-13 / COCHRAN'S SKI AREA       LIST: NLM713               N1552     GM4 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~