Club Name:
Bromley Outing Club
[ BOC ]

Race Secretary:

Toni Harkins

Entry Method:
SVC Council races: SVC list and payment on www.adminskiracing.com or at registation. U21, U19, U16 scored: payment on www.adminskiracing.com; email to [email protected]

Send Entries to:
Scored races: www.adminskiracing.com or to
[email protected] (Toni Harkins)

Address:
PO Box 775, Manchester Center, VT 05255

Phone: 802-824-6498
E-MAIL US
VISIT WEBSITE

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.


                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                             SUN MOUNTAIN SHOWDOWN                              

                            NAT RACE CODE No. N1172                             
BROMLEY OUTING CLUB                                                MARCH 7, 2020
BROMLEY                                                                  EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

                           S L A L O M     W O M E N                            
                                OFFICIAL RESULTS                                

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Bailey, Jack         (USA)   COURSE                 EAST MEADOW
REFEREE          Brookes, Sonny       (USA)   START                        809 M
CHIEF OF RACE    Healy, Michael       (USA)   FINISH                       688 M
                                              VERTICAL DROP                121 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.            U2494/11/19


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Kramer, Susan        (USA)       Cronin, Michael      (USA)
FORERUNNERS  -A- Healy, Reagan                -A- Healy, Reagan
             -B- Monks, Jackson               -B- Monks, Jackson
             -C-                              -C- 
             -D-                              -D- 
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   42/(41)                          40/(39)
START TIME        9:30                            12:45
WEATHER: SUNNY                SNOW: FIRM                  TEMP. S:  0 C F:  0 C
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

  1  37 E6792424 Talens, Lisanne          KMS/08   40.02   40.41 1:20.43
  2  73 E6633123 Reed, Hadley             KMS/08   41.86   40.48 1:22.34
  3  56 E6609906 Benyik, Victoria         MSA/08   43.40   41.86 1:25.26
  4  17 E6648334 Watson, Ella            SWSC/07   43.22   43.76 1:26.98
  5  26 E6710207 Christopher, Riley       BOC/08   43.73   44.39 1:28.12
  6  77 E6633735 Borgia, Pernilla        WILL/09   45.89   42.34 1:28.23
  7  24 E6753366 Van Arsdale, Stella      BOC/08   43.67   44.81 1:28.48
  8  14 E6725983 Cubell, Piper           SWSC/08   43.47   45.64 1:29.11
  9  54 E6791180 Lux, Alyssa              OMS/08   43.83   45.39 1:29.22
 10  66 E6706516 Keane, Piper           OKEMO/09   44.93   44.38 1:29.31
 11  65 E6727785 Blount, Cami           OKEMO/08   44.66   45.52 1:30.18
 12  40 E6654477 Cho, Samantha            MSA/08   45.83   44.81 1:30.64
 13   2 E6605401 Shipman, Persia          SMS/07   44.09   47.21 1:31.30
 14  28 E6619850 O'Meara, Gabriella      MSTC/07   45.98   46.29 1:32.27
 15  81 E6747604 Reilly, Erin            SWSC/08   48.15   45.91 1:34.06


07-03-20 / BROMLEY                  LIST: NLW1520              N1172     SF8 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                             SUN MOUNTAIN SHOWDOWN                              

                            NAT RACE CODE No. N1172                             
BROMLEY OUTING CLUB                                                MARCH 7, 2020
BROMLEY                                                                  EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

     20 E6611404 Dougherty, Elizabeth     KMS/08   46.17   47.89 1:34.06
 17  11 E6765247 Burrow, Charlotte        BOC/06   45.37   48.80 1:34.17
 18  44 E6722627 Brown, Olivia            MSA/08   46.75   48.12 1:34.87
 19  61 E6792090 Dennes, Morgan          SWSC/09   48.32   47.11 1:35.43
 20  12 E6555545 Gilliam, Bailey         SWSC/06   46.71   48.79 1:35.50
 21  49 E6583755 Turner, Margaret        SWSC/06   50.51   46.42 1:36.93
 22  59 E6881341 Pellegrino, Gianna      SWSC/09   47.95   49.62 1:37.57
 23  84 E6737970 Toole, Fiona            MSTC/07   49.68   48.10 1:37.78
 24   3 E6722753 Dempsey, Katherine      SWSC/08   49.51   48.51 1:38.02
 25 160 E6739787 Sevin, Anne             SWSC/06   50.37   47.98 1:38.35
 26  80 E6572366 Croft, Molly             MSA/06   52.56   46.93 1:39.49
 27  69 E6731935 Bickford, Sophie        SWSC/06   52.15   48.55 1:40.70
 28  33 E6799396 Byers, Clare            SWSC/09   51.65   50.84 1:42.49
 29  46 E6611644 Kieffer, Lucille        SWSC/07   51.98   51.49 1:43.47
 30  34 E6836600 Quigley, Victoria        BOC/07   51.25   52.30 1:43.55
 31  41 E6769991 Barnat, Ellen           MMAC/08   53.31   50.80 1:44.11
 32  53 E6910520 Kane, Abigail           MSTC/08   53.62   50.98 1:44.60
 33  36 E6793687 Baron, Miriam           SWSC/09   52.27   52.67 1:44.94
 34   9 E6826456 Rivas, Fiona           OKEMO/08   51.91   53.09 1:45.00
 35  76 E6654283 Makkas, Grace           MSTC/07   55.40   50.60 1:46.00
 36  18 E6993764 Howard, Catherine       MSTC/08   54.35   52.27 1:46.62
 37  23 E6797310 Carretero, Katherine   OKEMO/08   51.78   54.88 1:46.66
 38  55 E6985300 Cocheo, Samantha         BOC/05   54.88   51.93 1:46.81
 39  27 E6780795 Weiss, Alexis           MMAC/08   53.88   53.53 1:47.41
 40  39 E6681738 Bachta, Ava             WILL/09   59.28   48.39 1:47.67
 41  13 E6577427 Bell, Sophie            SWSC/06   53.05   55.36 1:48.41
 42  25 E6791519 Gilpin-Falk, Hanna       OMS/08   53.81   55.32 1:49.13
 43  47 E6728250 Davison-Gauss, Olivia   WILL/09   55.87   53.64 1:49.51
 44  62 E6874864 Martinez, Isabella       BOC/09   54.69   55.00 1:49.69
 45  71 E6646560 Lombard, Sydney         MSTC/07   56.70   53.38 1:50.08
 46  68 E6789996 Feldman, Allegra        SWSC/09   56.72   54.11 1:50.83
 47   1 E6864424 Smolenack, Rylee        SWSC/09   53.84   57.24 1:51.08
 48   4 E6951280 Jean, Mia               SWSC/08   55.95   57.55 1:53.50
 49  70 E6977521 Curtis, Lyla            WILL/08   58.90   55.70 1:54.60
 50  19 E6901917 Yang, Rina              SWSC/09   58.53   57.92 1:56.45
 51  52 E6640404 Bickford, Catherine     SWSC/08   56.49 1:00.05 1:56.54
 52  64 E6992211 Bargas, Amelia          SWSC/08 1:01.61   55.28 1:56.89
 53  32 E6802311 Kline, Halliwell        MSTC/09   59.45   57.64 1:57.09
 54  16 E6921999 Ogilvie, Kaylin        OKEMO/09   56.73 1:00.74 1:57.47
 55  21 E6885417 Dische, Julia           SWSC/08   57.83   59.98 1:57.81
 56   7 E6908430 Hile, Honor              BOC/06 1:00.98 1:02.33 2:03.31
 57  45 E6980390 McCaughey, Maren       OKEMO/09 1:08.93   59.18 2:08.11

07-03-20 / BROMLEY                  LIST: NLW1520              N1172     SF8 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                             SUN MOUNTAIN SHOWDOWN                              

                            NAT RACE CODE No. N1172                             
BROMLEY OUTING CLUB                                                MARCH 7, 2020
BROMLEY                                                                  EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

 58  72 E6728245 Davison-Gauss, Sofia    WILL/07 1:05.36 1:04.92 2:10.28
 59  38 E6982885 McGee, Cassidy          SWSC/08 1:09.86 1:06.76 2:16.62

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN
      8 E6837427 Brawer, Charlotte       MSTC/06
      5 E6826662 Biggins, Margaret       MMAC/08

DID NOT FINISH 1st RUN
     82 E6836772 DeChristopher, Eliza    SWSC/09
     74 E6761640 Sawatzky, Emma           BOC/07
     50 E6753327 Haight, Violet           BOC/08
     48 E6576410 Mato, Lila               FSC/06
     31 E6730418 Hadden, Isabel           BOC/08
     29 E6791959 Poole, Lucy              BOC/08
      6 E6867883 Burrow, Olivia           BOC/08

DISQUALIFIED 1st RUN
     83 E6815609 Steinberg, Zoey         MSTC/08   Gate   37
     79 E6815852 Martell, Kaidyn         MSTC/08   Gate   36
     75 E6982617 Levitas, Georgia        WILL/08   Gate   12
     67 E6975050 Lochridge, Kate         MSTC/08   Gate   12
     51 E6955871 Barrachin, Linnea       SWSC/07   Gate   41
     43 E6910886 Keogh, Amelia           MSTC/06   Gate   41
     30 E6882645 Boyle, Katherine       OKEMO/07   Gate   36
     22 E6891679 Miosek, Madilyn          BOC/05   Gate   36
     10 E6855547 Zmetra, Sydney           MSA/07   Gate   22

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN

DID NOT FINISH 2nd RUN
     42 E6897644 Monks, Madison          MSTC/07

DISQUALIFIED 2nd RUN
     78 E6707436 Fairhurst, Thea         SWSC/08   Gate   40
     63 E6823961 Craig, Lucy              BOC/06   Gate    1
     57 E6987610 Seney, Molly            MSTC/09   Gate    1
     35 E6815800 Spencer, Lila           MSTC/07   Gate    1
     15 E6970612 Hager, Avery             BOC/05   Gate   12

07-03-20 / BROMLEY                  LIST: NLW1520              N1172     SF8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                             SUN MOUNTAIN SHOWDOWN                              

                            NAT RACE CODE No. N1172                             
BROMLEY OUTING CLUB                                                MARCH 7, 2020
BROMLEY                                                                  EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME


                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Bailey, Jack         (USA)







































07-03-20 / BROMLEY                  LIST: NLW1520              N1172     SF8 / 4
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			


                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                             SUN MOUNTAIN SHOWDOWN                              

                            NAT RACE CODE No. N1171                             
BROMLEY OUTING CLUB                                                MARCH 7, 2020
BROMLEY                                                                  EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

                             S L A L O M     M E N                              
                                OFFICIAL RESULTS                                

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Bailey, Jack         (USA)   COURSE                 EAST MEADOW
REFEREE          Hickey, Brendan      (USA)   START                        809 M
CHIEF OF RACE    Healy, Michael       (USA)   FINISH                       688 M
                                              VERTICAL DROP                121 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.            U2494/11/19


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Smith, Erik          (USA)       Hadley, Gregory      (USA)
FORERUNNERS  -A- Kirby, James                 -A- Stephan, Liam
             -B- Stephan, Liam                -B- Kirby, James
             -C- Monks, Jackson               -C- Monks, Jackson
             -D-                              -D- 
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   43/(42)                          44/(43)
START TIME        9:30                            12:45
WEATHER: SUNNY                SNOW: FIRM                  TEMP. S:  0 C F:  0 C
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

  1 152 E6668311 Karr, Harry              MSA/08   43.38   46.24 1:29.62
  2 154 E6549305 Aravides, Nicholas      SWSC/06   43.67   46.78 1:30.45
  3 139 E6679449 Halley, Levi              S6/07   45.57   48.14 1:33.71
  4 142 E6975035 Lochridge, Liam         MSTC/06   46.30   47.83 1:34.13
  5 141 E6625276 Bush, Benjamin           MSA/07   45.96   48.30 1:34.26
  6 102 E6626795 Rotermund, Sam           BOC/07   45.18   49.55 1:34.73
  7 124 E6807758 Tatko, Sam             OKEMO/07   46.05   48.91 1:34.96
  8 109 E6614750 Phaneuf, Trevor          BOC/08   45.67   49.82 1:35.49
  9 116 E6757634 Poodiack, Dillon         OMS/07   48.04   48.27 1:36.31
 10  97 E6660829 Sweetland, Benjamin      MSA/06   45.68   52.18 1:37.86
 11 149 E6992966 Vincent, Samuel        OKEMO/09   49.06   49.21 1:38.27
 12 118 E6974029 Gustavson, John        OKEMO/06   47.75   51.38 1:39.13
 13 156 E6575539 Portny, Hugh            SWSC/08   47.87   51.51 1:39.38
 14 107 E6548424 Nelson, Blake            OMS/07   46.46   54.60 1:41.06
 15 155 E6476611 Gray, Justin            SWSC/06   49.45   51.64 1:41.09


07-03-20 / BROMLEY                  LIST: NLM1520              N1171     SM8 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                             SUN MOUNTAIN SHOWDOWN                              

                            NAT RACE CODE No. N1171                             
BROMLEY OUTING CLUB                                                MARCH 7, 2020
BROMLEY                                                                  EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

 16 111 E6716105 Gilliam, Sam            SWSC/08   48.47   52.65 1:41.12
 17 115 E6792661 Finnerty, Cavan          BOC/08   48.52   52.75 1:41.27
    105 E6977447 Boerem, Devon            MSA/06   48.10   53.17 1:41.27
 19  96 E6675904 Crawford, Malcolm        WSR/06   46.86   54.77 1:41.63
 20 108 E6655773 Tenenbaum, Liam         MSTC/06   49.56   53.96 1:43.52
 21  98 E6612528 Gilfond, James           MSA/08   43.72   59.99 1:43.71
 22 103 E6873892 Greenberg, Myles         MSA/09   49.83   54.18 1:44.01
 23 128 E6738016 Stein, Asher            MSTC/07   51.39   53.50 1:44.89
 24  90 E6935126 Waters, Evan           OKEMO/07   49.82   55.08 1:44.90
 25 114 E6623005 Kling, Fitz             SWSC/08   50.30   55.07 1:45.37
 26 147 E6789660 Elworth, Henry          SWSC/08   53.28   54.33 1:47.61
 27 146 E6826987 Bancroft, Teddy          BOC/07   52.03   56.18 1:48.21
 28  92 E6612788 Greenberg, Roarke       SWSC/09   50.85   58.10 1:48.95
 29 106 E6935479 Streck, Matthew        OKEMO/08   51.67   57.56 1:49.23
 30  91 E6910901 Keogh, John             MSTC/09   51.41   58.43 1:49.84
 31 125 E6823283 Rosen, Brenner          SWSC/09   53.97   56.53 1:50.50
 32 120 E6756064 Buchika, Skyler        OKEMO/07   53.59   56.92 1:50.51
 33 135 E6954859 Waters, Ryen           OKEMO/09   55.58   57.44 1:53.02
 34 119 E6840227 Weissleder, Joshua       BOC/08   55.22   58.28 1:53.50
 35 121 E6881696 Dickerson, Liam          MSA/09   55.13   58.64 1:53.77
 36 133 E6673765 Martini, Clement        SWSC/08   55.07   59.67 1:54.74
 37 148 E6869483 Hecht, Liev             MSTC/09   56.76   58.24 1:55.00
 38 110 E6750823 Fejos, Jake              MSA/08   47.88 1:07.99 1:55.87
 39 131 E6951274 Jean, Kyle              SWSC/06   57.24 1:00.18 1:57.42
 40 100 E6800345 Passaretta, Lorenzo     SWSC/09   57.51 1:01.31 1:58.82
 41 138 E6982362 Sluka, Joseph           MMAC/07   58.22 1:01.80 2:00.02
 42 158 E6994296 Bergamo, Griffin        MMAC/08 1:00.45 1:01.00 2:01.45
 43 101 E6801266 Gambuzza, Ryan          SWSC/09 1:00.35 1:03.73 2:04.08
 44 143 E6826700 Hammond, Carter          MSA/09 1:14.32   50.20 2:04.52
 45  93 E6805258 Cavalier, William       MSTC/07 1:05.67 1:10.67 2:16.34

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN
    157 E6618090 Conrod, Lucas           SWSC/07
    151 E6762040 Elworth, James          SWSC/06
    145 E6760632 Buchichio, Cooper        OMS/08
    144 E6811868 Pellegrini, Benjamin    SWSC/08
    136 E6737942 Macdonnell, Teddy       SWSC/08
    129 E6801912 Frankel, Ean            SWSC/08
    123 E6592454 Hake, Christopher       SWSC/08
    113 E6954332 Junger, Parker          MSTC/08

07-03-20 / BROMLEY                  LIST: NLM1520              N1171     SM8 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                             SUN MOUNTAIN SHOWDOWN                              

                            NAT RACE CODE No. N1171                             
BROMLEY OUTING CLUB                                                MARCH 7, 2020
BROMLEY                                                                  EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

DID NOT FINISH 1st RUN
    140 E6817284 Leonard, Jake            MSA/09
    137 E6738513 Hecht, Eadon            MSTC/07
    126 E6915457 Torre, Quinn           OKEMO/06
    112 E6729187 Cafferty, Dylan        MMSCA/09
     95 E6759404 Schwartz, Bennett        MSA/09
     94 E6640579 Spielman, Cooper        MSTC/06

DISQUALIFIED 1st RUN
    159 E6870916 Wolfe, Matthew          MSTC/07   Gate    0
    150 E6964807 Stone, Tyler           OKEMO/08   Gate   42
    134 E6731036 Black, Nate             SWSC/08   Gate   41
    132 E6952719 Sutton, Hugo           OKEMO/06   Gate   42
    127 E6987606 Seney, Matthew          MSTC/07   Gate   42
    122 E6894465 Bertolami, Elliot       MSTC/09   Gate   42
    117 E6838487 Hammett, Aydin           MSA/09   Gate   33
     99 E6807723 Williston, Quinn       OKEMO/06   Gate   42

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN

DID NOT FINISH 2nd RUN
    153 E6874775 Spencer, Graham         MSTC/09
    130 E6730405 Hadden, Hamilton         BOC/09
    104 E6839871 Daley, Buck              BOC/09

DISQUALIFIED 2nd RUN

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Bailey, Jack         (USA)











07-03-20 / BROMLEY                  LIST: NLM1520              N1171     SM8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~