Club Name:
Bromley Outing Club
[ BOC ]

Race Secretary:

Toni Harkins

Entry Method:
SVC Council races: SVC list and payment on www.adminskiracing.com or at registation. U21, U19, U16 scored: payment on www.adminskiracing.com; email to [email protected]

Send Entries to:
Scored races: www.adminskiracing.com or to
[email protected] (Toni Harkins)

Address:
PO Box 775, Manchester Center, VT 05255

Phone: 802-824-6498
E-MAIL US
VISIT WEBSITE

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.


                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                            SVC U12 STUBBLIE SLALOM                             

                            NAT RACE CODE No. N1164                             
BROMLEY OUTING CLUB                                             FEBRUARY 2, 2020
BROMLEY                                                                  EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

                           S L A L O M     W O M E N                            
                                OFFICIAL RESULTS                                

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Spigner, Dan         (USA)   COURSE                 EAST MEADOW
REFEREE          Deverry, Harriet     (USA)   START                        756 M
CHIEF OF RACE    Healy, Michael       (USA)   FINISH                       688 M
                                              VERTICAL DROP                 68 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.            U2494/11/19


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Smith, Erik          (USA)       Wyckoff, Brian       (USA)
FORERUNNERS  -A- MCBRIDE, AIDEN               -A- LENT, IAN
             -B- LENT, IAN                    -B- GINSBURG, DAVID
             -C- Beladino, Paxton             -C- DUDDY, MICHAEL
             -D- Higginbotham, Claire         -D- Higginbotham, Claire
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   27/(25)                          28/(26)
START TIME        9:30                            11:45
WEATHER: OVERCAST             SNOW: SOFT                  TEMP. S:  0 C F:  0 C
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

  1   4 E6633735 Borgia, Pernilla        WILL/09   24.99   24.77   49.76
  2  26 E6710240 Faucher, Emily          SWSC/09   26.06   26.03   52.09
  3   3 E6710207 Christopher, Riley       BOC/08   26.32   26.10   52.42
  4  69 E6753366 Van Arsdale, Stella      BOC/08   26.76   26.64   53.40
  5  17 E6575501 Duarte, Anna            SWSC/08   26.93   26.83   53.76
  6  15 E6792090 Dennes, Morgan          SWSC/09   26.60   27.48   54.08
  7  38 E6722627 Brown, Olivia            MSA/08   27.70   28.03   55.73
  8  32 X6727965 Holscher, Rosario       SWSC/09   28.11   28.09   56.20
  9   9 E6725983 Cubell, Piper           SWSC/08   28.10   28.20   56.30
 10  47 E6747604 Reilly, Erin            SWSC/08   29.35   28.48   57.83
 11  12 E6836772 DeChristopher, Eliza    SWSC/09   29.10   29.18   58.28
 12  20 E6730418 Hadden, Isabel           BOC/08   29.40   29.66   59.06
 13  34 E6838684 Maddock, Sophia         SWSC/09   29.72   29.36   59.08
 14  25 E6760970 McFerran, Chloe          BOC/09   29.56   29.77   59.33
 15  30 E6661199 O'Connor, Catherine     MSTC/08   29.56   30.21   59.77


02-02-20 / BROMLEY                  LIST: NLW1020              N1164     SF8 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                            SVC U12 STUBBLIE SLALOM                             

                            NAT RACE CODE No. N1164                             
BROMLEY OUTING CLUB                                             FEBRUARY 2, 2020
BROMLEY                                                                  EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

 16  13 E6791255 Myott, Amanda           MSTC/09   29.55   30.34   59.89
 17  18 E6802745 Geoghan, Katherine Anne MSTC/09   29.60   30.48 1:00.08
 18  63 E6681738 Bachta, Ava             WILL/09   31.28   29.19 1:00.47
 19  74 E6799396 Byers, Clare            SWSC/09   31.33   29.47 1:00.80
 20  36 E6753327 Haight, Violet           BOC/08   30.23   30.60 1:00.83
 21  61 E6769991 Barnat, Ellen           MMAC/08   31.14   29.70 1:00.84
 22  44 E6881341 Pellegrino, Gianna      SWSC/09   30.84   30.45 1:01.29
 23  52 E6766373 Schneider, Ashlynn      SWSC/08   31.12   30.86 1:01.98
 24  37 E6728250 Davison-Gauss, Olivia   WILL/09   31.25   31.67 1:02.92
 25  62 E6867883 Burrow, Olivia           BOC/08   32.51   31.14 1:03.65
 26   8 E6874864 Martinez, Isabella       BOC/09   31.52   32.25 1:03.77
 27  70 E6793687 Baron, Miriam           SWSC/09   33.08   32.40 1:05.48
 28  10 E6910520 Kane, Abigail           MSTC/08   32.45   33.16 1:05.61
 29  21 E6977521 Curtis, Lyla            WILL/08   29.76   36.59 1:06.35
 30  11 E6834014 Walker, Grace            BOC/09   33.11   33.85 1:06.96
 31  56 E6864424 Smolenack, Rylee        SWSC/09   33.69   33.30 1:06.99
 32  28 E6543847 Evarts, Margaux          BOC/09   33.46   33.85 1:07.31
 33  29 E6789996 Feldman, Allegra        SWSC/09   33.35   34.39 1:07.74
 34  59 E6901917 Yang, Rina              SWSC/09   35.09   33.87 1:08.96
 35  72 E6640404 Bickford, Catherine     SWSC/08   35.39   33.84 1:09.23
 36  43 E6973223 Degregorio, Lillian     MSTC/08   35.36   34.37 1:09.73
 37  16 E6885417 Dische, Julia           SWSC/08   34.18   36.25 1:10.43
 38  48 E6623148 Richards, Blair         SWSC/08   34.94   36.38 1:11.32
 39  33 E6951280 Jean, Mia               SWSC/08   35.92   35.81 1:11.73
 40  53 E6840846 Schaevitz, Sydney       MSTC/09   36.04   36.10 1:12.14
 41  67 E6992211 Bargas, Amelia          SWSC/08   36.24   36.30 1:12.54
 42  54 E6842129 Thompson, Reeves         BOC/09   37.60   35.71 1:13.31
 43   2 E6780795 Weiss, Alexis           MMAC/08   36.17   37.76 1:13.93
 44  73 E6831594 Burke, Cathleen         SWSC/09   37.02   37.07 1:14.09
 45  58 E6768576 Villavicencio, Maria    SWSC/09   37.97   36.61 1:14.58
 46   6 E6831464 Cho, Yeonwoo            SWSC/09   37.37   37.39 1:14.76
 47  39 E6982885 McGee, Cassidy          SWSC/08   38.96   37.58 1:16.54
 48  45 E6803068 Pfeil, Eliza            SWSC/09   40.67   39.90 1:20.57
 49  57 E6987610 Seney, Molly            MSTC/09   47.56   47.36 1:34.92

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN
     71 E6723515 Mathis, Ruby            MSTC/08
     66 E6823110 Howells, Katherine       BOC/09
     64 E6643442 Grover, Faran            MSA/07
     60 E6815609 Steinberg, Zoey         MSTC/08

02-02-20 / BROMLEY                  LIST: NLW1020              N1164     SF8 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                            SVC U12 STUBBLIE SLALOM                             

                            NAT RACE CODE No. N1164                             
BROMLEY OUTING CLUB                                             FEBRUARY 2, 2020
BROMLEY                                                                  EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

DID NOT START 1st RUN

     51 E6982617 Levitas, Georgia        WILL/08
     49 E6993511 Epstein, Ellie          MSTC/09
     46 E6760913 Priest, Julia           SWSC/09
     42 E6687315 Moses, Heike            SWSC/08
     35 E6616653 Van Der Weijden, MadeleinMST/09
     31 E6716921 Furman, Alexandra       SWSC/08
     24 E6802311 Kline, Halliwell        MSTC/09
     22 E6654477 Cho, Samantha            MSA/08
     19 E6826662 Biggins, Margaret       MMAC/08
      1 E6817623 Bo, Clementine          MSTC/09

DID NOT FINISH 1st RUN
     65 E6975050 Lochridge, Kate         MSTC/08
     55 E6965672 Shaw, Isla              WILL/09

DISQUALIFIED 1st RUN
     50 E6829130 Healy, Reagan            BOC/09   Gate    0
     40 E6798141 Cameron, Sadie          MSTC/09   Gate    0
      7 E6909869 Brandao, Gisele         MSTC/09   Gate    0
      5 E6609906 Benyik, Victoria         MSA/08   Gate    0

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN

DID NOT FINISH 2nd RUN
     23 E6707436 Fairhurst, Thea         SWSC/08
     14 E6722753 Dempsey, Katherine      SWSC/08

DISQUALIFIED 2nd RUN
     68 E6815852 Martell, Kaidyn         MSTC/08   Gate    0
     41 E6791959 Poole, Lucy              BOC/08   Gate    0
     27 E6993764 Howard, Catherine       MSTC/08   Gate    0

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Spigner, Dan         (USA)




02-02-20 / BROMLEY                  LIST: NLW1020              N1164     SF8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			


                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                             SVC U12 STUBBIE SLALOM                             

                            NAT RACE CODE No. N1163                             
BROMLEY OUTING CLUB                                             FEBRUARY 2, 2020
BROMLEY                                                                  EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

                             S L A L O M     M E N                              
                                OFFICIAL RESULTS                                

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Spigner, Dan         (USA)   COURSE                 EAST MEADOW
REFEREE          Deverry, Harriet     (USA)   START                        756 M
CHIEF OF RACE    Healy, Michael       (USA)   FINISH                       688 M
                                              VERTICAL DROP                 68 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.            U2494/11/19


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Smith, Erik          (USA)       Wyckoff, Brian       (USA)
FORERUNNERS  -A- McBride, Aiden       (USA)   -A- Lent, Ian            (USA)
             -B- Lent, Ian            (USA)   -B- Ginsburg, David      (USA)
             -C- Beladino, Paxton     (USA)   -C- Duddy, Michael       (USA)
             -D- Higginbotham, Claire (USA)   -D- Higginbotham, Claire (USA)
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   27/(25)                          28/(26)
START TIME        9:30                            11:45
WEATHER: OVERCAST             SNOW: SOFT                  TEMP. S:  0 C F:  0 C
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

  1  27 E6687229 Okie, Vanuel            SWSC/08   26.25   24.84   51.09
  2   9 E6612528 Gilfond, James           MSA/08   26.37   27.89   54.26
  3  59 E6687475 Djoganopoulos, Dylan    SWSC/08   28.67   27.07   55.74
  4  17 E6792661 Finnerty, Cavan          BOC/08   27.67   28.40   56.07
  5  49 E6874775 Spencer, Graham         MSTC/09   29.03   27.96   56.99
  6  30 E6730405 Hadden, Hamilton         BOC/09   29.13   28.49   57.62
  7   3 E6839871 Daley, Buck              BOC/09   28.85   29.31   58.16
  8  31 E6873892 Greenberg, Myles         MSA/09   29.53   28.97   58.50
  9  51 E6840547 Alexopoulos, Tanner      BOC/08   28.67   29.88   58.55
 10  50 E6748654 Firestone, George       SWSC/08   29.65   30.23   59.88
 11   2 E6826049 Meszkat, William        MMAC/08   28.47   32.51 1:00.98
 12  60 E6789660 Elworth, Henry          SWSC/08   30.86   30.49 1:01.35
 13   1 E6869483 Hecht, Liev             MSTC/09   30.84   31.54 1:02.38
 14  13 E6612788 Greenberg, Roarke       SWSC/09   31.11   31.51 1:02.62
 15  35 E6811868 Pellegrini, Benjamin    SWSC/08   32.16   30.97 1:03.13


02-02-20 / BROMLEY                  LIST: NLM1220              N1163     SM8 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                             SVC U12 STUBBIE SLALOM                             

                            NAT RACE CODE No. N1163                             
BROMLEY OUTING CLUB                                             FEBRUARY 2, 2020
BROMLEY                                                                  EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

 16   4 E7001932 Disiena, Matthew        WILL/08   31.94   31.70 1:03.64
 17   6 E6863315 Friel, Ethan            SWSC/08   31.60   32.42 1:04.02
 18  55 E6954332 Junger, Parker          MSTC/08   32.63   31.60 1:04.23
 19  33 E6840227 Weissleder, Joshua       BOC/08   32.41   32.12 1:04.53
 20  44 E6907681 Brownell Wilkins, Grady  BOC/07   32.94   31.64 1:04.58
 21  38 E6823283 Rosen, Brenner          SWSC/09   33.77   30.85 1:04.62
 22  57 E6881696 Dickerson, Liam          MSA/09   32.94   31.70 1:04.64
 23  54 E6817636 Alexander, James        SWSC/09   32.87   31.84 1:04.71
 24  36 E6575539 Portny, Hugh            SWSC/08   35.14   29.64 1:04.78
 25  48 E6929425 Lent, Cutter             BOC/09   33.70   31.40 1:05.10
 26  58 E6731036 Black, Nate             SWSC/08   34.34   31.22 1:05.56
 27  52 E6901470 Carney, Kalob           WILL/09   36.09   29.68 1:05.77
 28  11 E6801266 Gambuzza, Ryan          SWSC/09   32.57   33.56 1:06.13
 29  16 E6994296 Bergamo, Griffin        MMAC/08   33.57   32.81 1:06.38
 30  19 E6810483 Hamilton, Chase         SWSC/09   32.52   33.90 1:06.42
 31  32 E6800345 Passaretta, Lorenzo     SWSC/09   33.89   33.11 1:07.00
 32  25 E6737942 Macdonnell, Teddy       SWSC/08   33.94   33.37 1:07.31
 33  29 E6982362 Sluka, Joseph           MMAC/07   34.14   33.25 1:07.39
 34   7 E6894465 Bertolami, Elliot       MSTC/09   33.45   34.33 1:07.78
 35  62 E6801912 Frankel, Ean            SWSC/08   30.62   37.41 1:08.03
 36  23 X6951157 Jung, Ethan             SWSC/08   37.15   36.72 1:13.87
 37  43 E6905611 Turok, Samuel           SWSC/09   38.50   35.61 1:14.11
 38  18 E6750823 Fejos, Jake              MSA/08   45.34   29.22 1:14.56
 39  41 E6848981 Kirby, James             BOC/09   38.32   37.33 1:15.65
 40  56 E6960161 Mermel, John             BOC/08   37.82   38.05 1:15.87
 41  28 E6994504 Grasso, Hunter          MSTC/08   38.55   38.10 1:16.65

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN
     47 E6987250 Whitbeck, Jackson       SWSC/09
     45 E6681747 Weiss, Dalton           SWSC/08
     40 E6660677 Varrone, Nicholas       MSTC/08
     39 E6954937 Schlechter, Elijah      SWSC/08
     37 E6805280 Riley, Brendan          SWSC/09
     34 E6838487 Hammett, Aydin           MSA/09
     21 E6907798 Stephan, Liam            BOC/09
     20 E6990894 O'Meara, Sean           MSTC/08
     14 E6592454 Hake, Christopher       SWSC/08
     12 E6716105 Gilliam, Sam            SWSC/08
     10 E6716909 Furman, Quint           SWSC/08


02-02-20 / BROMLEY                  LIST: NLM1220              N1163     SM8 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                             SVC U12 STUBBIE SLALOM                             

                            NAT RACE CODE No. N1163                             
BROMLEY OUTING CLUB                                             FEBRUARY 2, 2020
BROMLEY                                                                  EASTERN
--------------------------------------------------------------------------------

 PL  ST  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME

DID NOT FINISH 1st RUN
     53 E6759404 Schwartz, Bennett        MSA/09
     24 E6623005 Kling, Fitz             SWSC/08
     22 E6826700 Hammond, Carter          MSA/09
     15 E6910901 Keogh, John             MSTC/09
      5 E6668311 Karr, Harry              MSA/08

DISQUALIFIED 1st RUN
     61 E6742514 Faber, William          SWSC/08   Gate    0
     26 E6673765 Martini, Clement        SWSC/08   Gate    0

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN

DID NOT FINISH 2nd RUN
      8 E6614750 Phaneuf, Trevor          BOC/08

DISQUALIFIED 2nd RUN
     46 E6799029 Weiss, Pierce           SWSC/08   Gate    0
     42 E6817284 Leonard, Jake            MSA/09   Gate    0

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Spigner, Dan         (USA)


















02-02-20 / BROMLEY                  LIST: NLM1220              N1163     SM8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                ALGE TIMY TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~