Club Name:
High School Racing
[ VPA ]

Race Secretary:

Venue Race Admin

Club Information
Smuggler's Notch Ski Club Head Coach

Address:
SNSC
PO Box
Jeffersonville, VT

Phone: Ryan Sheredy
Fax: 802-760-8382
E-MAIL US

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.



                          SINGLE COURSE RACE  3/5/2018                    Page 1

                Girls Alpine VT State Championship Giant Slalom                 
                  Hosted by Lyndon Institute at Burke Mountain                  

Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result 
________________________________________________________________________________
1   20         MMU   Viva Goetze           58.29 (2)     56.36 (1)   1:54.65 (1) 
2   6          CVU   Becca Provost         57.24 (1)     57.63 (3)   1:54.87 (2) 
3   9          RUT   Kiernan Beattie       58.88 (3)     57.93 (8)   1:56.81 (3) 
4   18         STJ   Maggie Anderson       59.55 (4)     57.66 (4)   1:57.21 (4) 
5   1          HAR   Gretchen Kogut      1:00.03 (6)     57.34 (2)   1:57.37 (5) 
6   24         CVU   Olivia Zubarik      1:00.22 (8)     57.66 (4)   1:57.88 (6) 
7   55         RICE  Deena Jacunski      1:00.14 (7)     57.80 (7)   1:57.94 (7) 
8   3          MMU   Ella Goetze         1:00.34 (9)     57.67 (6)   1:58.01 (8) 
9   10         STJ   Chiara Bachfischer  1:00.52 (10)    58.42 (9)   1:58.94 (9) 
10  38         STO   Nicole McNabb       1:01.52 (11)    59.30 (10)  2:00.82 (10)
11  17         RUT   Vera Martin         1:02.33 (14)    59.91 (11)  2:02.24 (11)
12  34         BBA   Spencer North       1:01.97 (13)  1:00.68 (13)  2:02.65 (12)
13  47         RUT   Lea Zmurko          1:03.00 (15)  1:00.44 (12)  2:03.44 (13)
14  21         BBA   Mackenzie Peters    1:01.65 (12)  1:01.96 (15)  2:03.61 (14)
15  5          LYN   Joleil Whitney      1:03.47 (16)  1:02.41 (17)  2:05.88 (15)
16  19         STO   Emmy Schoepke       1:04.74 (22)  1:01.71 (14)  2:06.45 (16)
17  32         WOOD  Chloe Noble         1:04.03 (19)  1:02.51 (18)  2:06.54 (17)
18  42         BBA   Julia Dapron        1:04.00 (18)  1:02.89 (19)  2:06.89 (18)
19  23         HAR   Kate Hall           1:03.75 (17)  1:03.57 (23)  2:07.32 (19)
20  29         STJ   Jane Goodrich       1:04.14 (20)  1:04.49 (28)  2:08.63 (20)
21  51         RICE  Avery Paquin        1:05.36 (23)  1:03.30 (21)  2:08.66 (21)
22  48         WOOD  Alice Sperber       1:05.45 (24)  1:03.22 (20)  2:08.67 (22)
23  33         RUT   Ashleah Adams       1:06.49 (35)  1:02.29 (16)  2:08.78 (23)
24  8          BFA   Anna Casavant       1:05.82 (29)  1:03.70 (24)  2:09.52 (24)
25  37         HAR   Aliza Jernigan      1:06.22 (33)  1:03.37 (22)  2:09.59 (25)
26  57         CVU   Binney Patton       1:05.53 (25)  1:04.11 (26)  2:09.64 (26)
27  31         MMU   Sadie Firman        1:05.87 (31)  1:04.04 (25)  2:09.91 (27)
28  53         BBA   Emily Sullivan      1:05.53 (25)  1:05.35 (31)  2:10.88 (28)
29  7          BHS   Marley Tipper       1:05.84 (30)  1:05.61 (32)  2:11.45 (29)
30  58         MMU   Sophie O'Neil       1:05.72 (28)  1:05.73 (33)  2:11.45 (29)
31  27         LYN   Mairead Genereaux   1:07.15 (37)  1:04.40 (27)  2:11.55 (31)
32  28         LYN   Colby Zaun          1:04.43 (21)  1:07.53 (41)  2:11.96 (32)
33  45         LYN   Vicky Valentine     1:06.06 (32)  1:06.00 (34)  2:12.06 (33)
34  59         WOOD  Maggie Parker       1:07.35 (38)  1:04.86 (30)  2:12.21 (34)
35  44         CVU   Marley Olson        1:07.90 (39)  1:04.57 (29)  2:12.47 (35)
36  56         RUT   Sam Shinn           1:05.68 (27)  1:06.96 (38)  2:12.64 (36)
37  67         BBA   Morgan Weber        1:07.06 (36)  1:06.24 (35)  2:13.30 (37)
38  73         MMU   Ella Churchill      1:06.46 (34)  1:07.92 (44)  2:14.38 (38)
39  69         WOOD  Morgan Biele        1:09.75 (42)  1:06.80 (37)  2:16.55 (39)
40  35         CVU   Emily Marvin        1:09.60 (41)  1:07.13 (39)  2:16.73 (40)
41  43         STJ   Liz Brendel         1:10.68 (45)  1:07.43 (40)  2:18.11 (41)
42  74         CVU   Nathalie Paquette   1:10.43 (43)  1:07.80 (43)  2:18.23 (42)
43  70         RUT   Luci Horrocks       1:11.92 (46)  1:06.62 (36)  2:18.54 (43)
44  52         LYN   Jena Fillion        1:09.54 (40)  1:09.66 (47)  2:19.20 (44)
45  60         BHS   Casey Allen         1:12.05 (48)  1:07.56 (42)  2:19.61 (45)
46  66         HAR   Siena Mazer         1:10.55 (44)  1:09.41 (46)  2:19.96 (46)
47  4          STO   Rosalie Wasser      1:12.42 (49)  1:07.97 (45)  2:20.39 (47)
48  61         STO   Taegen Yardley      1:11.95 (47)  1:10.12 (49)  2:22.07 (48)

________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/5/2018 3:29:16 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                          SINGLE COURSE RACE  3/5/2018                    Page 2

                Girls Alpine VT State Championship Giant Slalom                 
                  Hosted by Lyndon Institute at Burke Mountain                  

Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result 
________________________________________________________________________________
49  36         RICE  Emma McKenna        1:13.08 (51)  1:10.35 (50)  2:23.43 (49)
50  22         RICE  Abi Jacunski        1:13.90 (52)  1:10.01 (48)  2:23.91 (50)
51  26         BFA   Maia Morton         1:13.97 (53)  1:10.92 (51)  2:24.89 (51)
52  63         HAR   Alyana Morelli      1:14.35 (54)  1:11.11 (52)  2:25.46 (52)
53  65         LYN   Robin Keon          1:12.70 (50)  1:12.87 (54)  2:25.57 (53)
54  39         BFA   Elizabeth Magnan    1:14.73 (55)  1:12.18 (53)  2:26.91 (54)
55  50         STO   Allie Infante       1:16.12 (56)  1:12.97 (56)  2:29.09 (55)
56  49         BFA   Sarah Magnan        1:16.33 (57)  1:13.88 (57)  2:30.21 (56)
57  40         MMU   Rosie Phalen        1:17.65 (58)  1:12.90 (55)  2:30.55 (57)
58  72         STO   Ashley McHugh       1:18.24 (59)  1:15.36 (59)  2:33.60 (58)
59  68         BHS   Nora Jacobson       1:19.82 (60)  1:14.51 (58)  2:34.33 (59)
60  71         STJ   Fiona Kupper        1:20.29 (61)  1:16.02 (60)  2:36.31 (60)
61  64         BFA   Mioka Benjamin      1:21.74 (62)  1:18.18 (61)  2:39.92 (61)
62  54         BFA   Samantha Churchill  1:24.24 (64)  1:21.30 (63)  2:45.54 (62)
63  16         BHS   Grace Kahl          1:24.33 (65)  1:23.15 (64)  2:47.48 (63)
64  62         STJ   Julia Chadderdon    1:27.31 (66)  1:20.66 (62)  2:47.97 (64)
65  30         BHS   Lillian Shaw        1:23.97 (63)  1:26.44 (65)  2:50.41 (65)
66  46         BHS   Rachel Hard         1:40.59 (67)  1:27.52 (66)  3:08.11 (66)
67  12         BBA   Megan Quinn           59.99 (5)         DNF                 
68  41         HAR   Kelly Tynan               DNF                               
69  11         WOOD  Grace Vollers             DNF                               
70  25         WOOD  Kelly Gebhardt            DNF                               
71  2          RICE  Sarah Boland              DNF                               


























________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/5/2018 3:29:16 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                          SINGLE COURSE RACE  3/5/2018                    Page 1

                 Boys Alpine VT State Championship Giant Slalom                 
                  Hosted by Lyndon Institute at Burke Mountain                  

Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result 
________________________________________________________________________________
1   109        RUT   Dylan Roussel         53.46 (1)     52.69 (1)   1:46.15 (1) 
2   87         HAR   Rex Rubinstein        55.09 (2)     54.28 (4)   1:49.37 (2) 
3   113        BBA   Blake Greene          56.00 (4)     53.62 (3)   1:49.62 (3) 
4   103        WOOD  Peter Borden          55.26 (3)     55.24 (8)   1:50.50 (4) 
5   122        STJ   Hugo Hong             57.24 (8)     54.98 (7)   1:52.22 (5) 
6   91         LYN   Ethan Mosedale        57.45 (9)     54.97 (6)   1:52.42 (6) 
7   97         STJ   Tommy Zschau          56.87 (6)     55.59 (10)  1:52.46 (7) 
8   81         STJ   Rian Fried            56.83 (5)     55.70 (12)  1:52.53 (8) 
9   92         WOOD  Kyle Weirether        57.15 (7)     55.81 (13)  1:52.96 (9) 
10  83         RUT   Austin Roussel        59.66 (20)    53.61 (2)   1:53.27 (10)
11  90         CVU   Nate Coffin           59.08 (17)    54.66 (5)   1:53.74 (11)
12  98         HAR   Connor Woolley        58.21 (11)    55.58 (9)   1:53.79 (12)
13  89         MMU   Jack Hayden           58.41 (15)    55.62 (11)  1:54.03 (13)
14  114        CVU   Jonah Roberts         58.34 (14)    56.95 (15)  1:55.29 (14)
15  86         BBA   Jackson Ameden        58.14 (10)    57.40 (16)  1:55.54 (15)
16  153        CVU   Briggs Francis        59.16 (18)    56.48 (14)  1:55.64 (16)
17  154        STJ   Ben Bangs             58.27 (12)    59.42 (27)  1:57.69 (17)
18  117        RICE  Santiago Vazquez    1:00.37 (25)    57.47 (17)  1:57.84 (18)
19  131        CVU   Sean Gilliam          59.77 (21)    58.09 (20)  1:57.86 (19)
20  99         BBA   Noah Coppola        1:00.26 (22)    57.77 (18)  1:58.03 (20)
21  88         RICE  Liam Manion         1:00.29 (23)    57.99 (19)  1:58.28 (21)
22  132        STO   Jeremy Segal        1:00.65 (27)    58.51 (22)  1:59.16 (22)
23  112        MMU   Ethan Werneke       1:01.02 (30)    58.23 (21)  1:59.25 (23)
24  102        MMU   Ethan Barber        1:00.81 (29)    59.28 (25)  2:00.09 (24)
25  96         SB    Sean Boyer          1:00.67 (28)    59.60 (29)  2:00.27 (25)
26  134        RUT   Reed Martin         1:00.56 (26)    59.78 (32)  2:00.34 (26)
27  126        WOOD  Aaron Wilson        1:01.69 (32)    59.20 (24)  2:00.89 (27)
28  141        BBA   Sam Cowles          1:02.63 (37)    58.52 (23)  2:01.15 (28)
29  148        STJ   Cody Van Dine       1:01.91 (34)    59.82 (33)  2:01.73 (29)
30  82         BHS   Stoney MacDonald    1:02.14 (35)    59.62 (30)  2:01.76 (30)
31  85         SB    George Huffman      1:01.16 (31)  1:00.99 (38)  2:02.15 (31)
32  106        MSJ   Ben Pencak          1:02.76 (38)    59.49 (28)  2:02.25 (32)
33  123        HAR   Asa Moskowitz       1:03.96 (42)    59.37 (26)  2:03.33 (33)
34  79         STO   Charlie Alekson     1:02.51 (36)  1:00.98 (37)  2:03.49 (34)
35  104        CVU   Seth Boffa          1:03.69 (41)    59.87 (34)  2:03.56 (35)
36  111        MSJ   Austin Clarke       1:03.50 (39)  1:00.74 (35)  2:04.24 (36)
37  138        STO   Johnny Driscoll     1:04.41 (43)  1:00.82 (36)  2:05.23 (37)
38  149        WOOD  Riley Quicker       1:03.53 (40)  1:02.32 (42)  2:05.85 (38)
39  156        BBA   Nick Plants         1:04.54 (44)  1:02.13 (40)  2:06.67 (39)
40  133        HAR   Ian Groom           1:05.36 (46)  1:01.77 (39)  2:07.13 (40)
41  140        HAR   Ian Rossi           1:05.83 (50)  1:02.84 (43)  2:08.67 (41)
42  137        BBA   Sam Nebraska        1:06.58 (53)  1:02.17 (41)  2:08.75 (42)
43  130        MMU   Noah Gagliardi      1:05.37 (47)  1:03.65 (46)  2:09.02 (43)
44  80         MSJ   Lucas Pencak        1:09.32 (59)    59.74 (31)  2:09.06 (44)
45  152        RICE  Dalton Fitch        1:05.70 (48)  1:03.39 (45)  2:09.09 (45)
46  151        WOOD  Clay Lynch          1:06.35 (52)  1:03.84 (47)  2:10.19 (46)
47  120        LYN   Sam McCarty         1:06.89 (54)  1:03.31 (44)  2:10.20 (47)
48  100        THET  Dylan Kotlowitz     1:05.77 (49)  1:04.50 (49)  2:10.27 (48)

________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/5/2018 3:27:50 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                          SINGLE COURSE RACE  3/5/2018                    Page 2

                 Boys Alpine VT State Championship Giant Slalom                 
                  Hosted by Lyndon Institute at Burke Mountain                  

Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result 
________________________________________________________________________________
49  115        BHS   Isaac Jennemann     1:04.85 (45)  1:05.58 (52)  2:10.43 (49)
50  147        LYN   Erik Pregal-Bollma  1:07.29 (56)  1:04.00 (48)  2:11.29 (50)
51  136        LYN   Hero McCarty        1:07.16 (55)  1:04.62 (50)  2:11.78 (51)
52  110        STO   Kevin Crawford      1:00.32 (24)  1:11.70 (59)  2:12.02 (52)
53  84         THET  Taitem Linehan      1:08.13 (57)  1:05.57 (51)  2:13.70 (53)
54  116        THET  Jack Hastings       1:08.21 (58)  1:06.44 (53)  2:14.65 (54)
55  155        LYN   Harper Ouellette    1:11.61 (60)  1:08.84 (55)  2:20.45 (55)
56  145        MMU   Isaiah Litchfield   1:12.13 (61)  1:08.94 (56)  2:21.07 (56)
57  127        THET  Nate Brooker        1:13.91 (63)  1:07.81 (54)  2:21.72 (57)
58  128        BHS   Diego Paroli        1:12.76 (62)  1:10.84 (58)  2:23.60 (58)
59  125        RICE  Ben Cabot           1:06.17 (51)  1:18.66 (62)  2:24.83 (59)
60  157        HAR   Sawyer Belongia     1:16.46 (67)  1:10.50 (57)  2:26.96 (60)
61  143        RUT   Liam Dube-Johnson   1:16.06 (66)  1:11.94 (60)  2:28.00 (61)
62  135        MSJ   Cort Husak          1:15.70 (65)  1:12.30 (61)  2:28.00 (61)
63  144        THET  Alex Holzer         1:34.60 (68)  1:25.35 (63)  2:59.95 (63)
64  158        THET  Dylan Moody-A'ness  1:37.60 (69)  1:26.64 (64)  3:04.24 (64)
65  150        RUT   Alex Ritter         1:15.05 (64)  1:56.12 (66)  3:11.17 (65)
66  146        BHS   Chris Gipson        1:47.77 (70)  1:27.15 (65)  3:14.92 (66)
67  118        RUT   Brayden Moore         58.31 (13)        DNF                 
68  121        WOOD  Elliot Shoemaker      59.06 (16)        DNF                 
69  107        RICE  Patrick Lepsic        59.57 (19)        DNF                 
70  129        STJ   Camdyn Meigs        1:01.80 (33)        DNF                 
71  139        CVU   Isaac Goldman             DNF                               
72  142        RICE  Sam Lord                  DNF                               
73  108        STO   Flynn Kearney             DNF                               
74  159        STO   Nick Mitchell             DNF                               
75  101        LYN   Forrest Mello             DNF                               
76  105        BHS   Alden Wheeler             DNF                               
77  119        SB    Lucas Pendolino           DNF                               
78  124        SB    Brendan Precourt          DNF                               
79  1                                                                            


















________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/5/2018 3:27:50 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                           MI Team Scoring  3/5/2018                      Page 1

                Girls Alpine VT State Championship Giant Slalom                 
                  Hosted by Lyndon Institute at Burke Mountain                  

                                Current Class :                                 

Team : RUT   Total Points : 50.0   Rank : 1st
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
9              Kiernan Beattie       58.88 (3)    57.93 (8)  1:56.81 (3)    3    *
17             Vera Martin         1:02.33 (14    59.91 (11  2:02.24 (11)  11    *
47             Lea Zmurko          1:03.00 (15  1:00.44 (12  2:03.44 (13)  13    *
33             Ashleah Adams       1:06.49 (35  1:02.29 (16  2:08.78 (23)  23    *
56             Sam Shinn           1:05.68 (27  1:06.96 (38  2:12.64 (36)  36
70             Luci Horrocks       1:11.92 (46  1:06.62 (36  2:18.54 (43)  43

Team : MMU   Total Points : 65.5   Rank : 2nd
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
20             Viva Goetze           58.29 (2)    56.36 (1)  1:54.65 (1)    1    *
3              Ella Goetze         1:00.34 (9)    57.67 (6)  1:58.01 (8)    8    *
31             Sadie Firman        1:05.87 (31  1:04.04 (25  2:09.91 (27)  27    *
58             Sophie O'Neil       1:05.72 (28  1:05.73 (33  2:11.45 (29)29.5    *
73             Ella Churchill      1:06.46 (34  1:07.92 (44  2:14.38 (38)  38
40             Rosie Phalen        1:17.65 (58  1:12.90 (55  2:30.55 (57)  57

Team : CVU   Total Points : 69.0   Rank : 3rd
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
6              Becca Provost         57.24 (1)    57.63 (3)  1:54.87 (2)    2    *
24             Olivia Zubarik      1:00.22 (8)    57.66 (4)  1:57.88 (6)    6    *
57             Binney Patton       1:05.53 (25  1:04.11 (26  2:09.64 (26)  26    *
44             Marley Olson        1:07.90 (39  1:04.57 (29  2:12.47 (35)  35    *
35             Emily Marvin        1:09.60 (41  1:07.13 (39  2:16.73 (40)  40
74             Nathalie Paquette   1:10.43 (43  1:07.80 (43  2:18.23 (42)  42

Team : BBA   Total Points : 72.0   Rank : 4th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
34             Spencer North       1:01.97 (13  1:00.68 (13  2:02.65 (12)  12    *
21             Mackenzie Peters    1:01.65 (12  1:01.96 (15  2:03.61 (14)  14    *
42             Julia Dapron        1:04.00 (18  1:02.89 (19  2:06.89 (18)  18    *
53             Emily Sullivan      1:05.53 (25  1:05.35 (31  2:10.88 (28)  28    *
67             Morgan Weber        1:07.06 (36  1:06.24 (35  2:13.30 (37)  37
12             Megan Quinn           59.99 (5)        DNF                  72

Team : STJ   Total Points : 74.0   Rank : 5th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
18             Maggie Anderson       59.55 (4)    57.66 (4)  1:57.21 (4)    4    *
10             Chiara Bachfischer  1:00.52 (10    58.42 (9)  1:58.94 (9)    9    *
29             Jane Goodrich       1:04.14 (20  1:04.49 (28  2:08.63 (20)  20    *
43             Liz Brendel         1:10.68 (45  1:07.43 (40  2:18.11 (41)  41    *
71             Fiona Kupper        1:20.29 (61  1:16.02 (60  2:36.31 (60)  60

________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/7/2018 10:48:50 AM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           MI Team Scoring  3/5/2018                      Page 2

                Girls Alpine VT State Championship Giant Slalom                 
                  Hosted by Lyndon Institute at Burke Mountain                  

                                Current Class :                                 

Team : STJ   Total Points : 74.0   Rank : 5th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
62             Julia Chadderdon    1:27.31 (66  1:20.66 (62  2:47.97 (64)  64

Team : HAR   Total Points : 95.0   Rank : 6th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
1              Gretchen Kogut      1:00.03 (6)    57.34 (2)  1:57.37 (5)    5    *
23             Kate Hall           1:03.75 (17  1:03.57 (23  2:07.32 (19)  19    *
37             Aliza Jernigan      1:06.22 (33  1:03.37 (22  2:09.59 (25)  25    *
66             Siena Mazer         1:10.55 (44  1:09.41 (46  2:19.96 (46)  46    *
63             Alyana Morelli      1:14.35 (54  1:11.11 (52  2:25.46 (52)  52
41             Kelly Tynan               DNF                               72

Team : LYN   Total Points : 111.0   Rank : 7th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
5              Joleil Whitney      1:03.47 (16  1:02.41 (17  2:05.88 (15)  15    *
27             Mairead Genereaux   1:07.15 (37  1:04.40 (27  2:11.55 (31)  31    *
28             Colby Zaun          1:04.43 (21  1:07.53 (41  2:11.96 (32)  32    *
45             Vicky Valentine     1:06.06 (32  1:06.00 (34  2:12.06 (33)  33    *
52             Jena Fillion        1:09.54 (40  1:09.66 (47  2:19.20 (44)  44
65             Robin Keon          1:12.70 (50  1:12.87 (54  2:25.57 (53)  53

Team : WOOD   Total Points : 112.0   Rank : 8th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
32             Chloe Noble         1:04.03 (19  1:02.51 (18  2:06.54 (17)  17    *
48             Alice Sperber       1:05.45 (24  1:03.22 (20  2:08.67 (22)  22    *
59             Maggie Parker       1:07.35 (38  1:04.86 (30  2:12.21 (34)  34    *
69             Morgan Biele        1:09.75 (42  1:06.80 (37  2:16.55 (39)  39    *
11             Grace Vollers             DNF                               72
25             Kelly Gebhardt            DNF                               72

Team : STO   Total Points : 121.0   Rank : 9th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
38             Nicole McNabb       1:01.52 (11    59.30 (10  2:00.82 (10)  10    *
19             Emmy Schoepke       1:04.74 (22  1:01.71 (14  2:06.45 (16)  16    *
4              Rosalie Wasser      1:12.42 (49  1:07.97 (45  2:20.39 (47)  47    *
61             Taegen Yardley      1:11.95 (47  1:10.12 (49  2:22.07 (48)  48    *
50             Allie Infante       1:16.12 (56  1:12.97 (56  2:29.09 (55)  55
72             Ashley McHugh       1:18.24 (59  1:15.36 (59  2:33.60 (58)  58





________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/7/2018 10:48:50 AM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           MI Team Scoring  3/5/2018                      Page 3

                Girls Alpine VT State Championship Giant Slalom                 
                  Hosted by Lyndon Institute at Burke Mountain                  

                                Current Class :                                 

Team : RICE   Total Points : 127.0   Rank : 10th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
55             Deena Jacunski      1:00.14 (7)    57.80 (7)  1:57.94 (7)    7    *
51             Avery Paquin        1:05.36 (23  1:03.30 (21  2:08.66 (21)  21    *
36             Emma McKenna        1:13.08 (51  1:10.35 (50  2:23.43 (49)  49    *
22             Abi Jacunski        1:13.90 (52  1:10.01 (48  2:23.91 (50)  50    *
2              Sarah Boland              DNF                               72

Team : BFA   Total Points : 185.0   Rank : 11th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
8              Anna Casavant       1:05.82 (29  1:03.70 (24  2:09.52 (24)  24    *
26             Maia Morton         1:13.97 (53  1:10.92 (51  2:24.89 (51)  51    *
39             Elizabeth Magnan    1:14.73 (55  1:12.18 (53  2:26.91 (54)  54    *
49             Sarah Magnan        1:16.33 (57  1:13.88 (57  2:30.21 (56)  56    *
64             Mioka Benjamin      1:21.74 (62  1:18.18 (61  2:39.92 (61)  61
54             Samantha Churchill  1:24.24 (64  1:21.30 (63  2:45.54 (62)  62

Team : BHS   Total Points : 196.5   Rank : 12th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
7              Marley Tipper       1:05.84 (30  1:05.61 (32  2:11.45 (29)29.5    *
60             Casey Allen         1:12.05 (48  1:07.56 (42  2:19.61 (45)  45    *
68             Nora Jacobson       1:19.82 (60  1:14.51 (58  2:34.33 (59)  59    *
16             Grace Kahl          1:24.33 (65  1:23.15 (64  2:47.48 (63)  63    *
30             Lillian Shaw        1:23.97 (63  1:26.44 (65  2:50.41 (65)  65
46             Rachel Hard         1:40.59 (67  1:27.52 (66  3:08.11 (66)  66





















________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/7/2018 10:48:50 AM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                           MI Team Scoring  3/5/2018                      Page 1

                 Boys Alpine VT State Championship Giant Slalom                 
                  Hosted by Lyndon Institute at Burke Mountain                  

                                Current Class :                                 

Team : STJ   Total Points : 37.0   Rank : 1st
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
122            Hugo Hong             57.24 (8)    54.98 (7)  1:52.22 (5)    5    *
97             Tommy Zschau          56.87 (6)    55.59 (10  1:52.46 (7)    7    *
81             Rian Fried            56.83 (5)    55.70 (12  1:52.53 (8)    8    *
154            Ben Bangs             58.27 (12    59.42 (27  1:57.69 (17)  17    *
148            Cody Van Dine       1:01.91 (34    59.82 (33  2:01.73 (29)  29
129            Camdyn Meigs        1:01.80 (33        DNF                  80

Team : CVU   Total Points : 60.0   Rank : 2nd
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
90             Nate Coffin           59.08 (17    54.66 (5)  1:53.74 (11)  11    *
114            Jonah Roberts         58.34 (14    56.95 (15  1:55.29 (14)  14    *
153            Briggs Francis        59.16 (18    56.48 (14  1:55.64 (16)  16    *
131            Sean Gilliam          59.77 (21    58.09 (20  1:57.86 (19)  19    *
104            Seth Boffa          1:03.69 (41    59.87 (34  2:03.56 (35)  35
139            Isaac Goldman             DNF                               80

Team : BBA   Total Points : 66.0   Rank : 3rd
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
113            Blake Greene          56.00 (4)    53.62 (3)  1:49.62 (3)    3    *
86             Jackson Ameden        58.14 (10    57.40 (16  1:55.54 (15)  15    *
99             Noah Coppola        1:00.26 (22    57.77 (18  1:58.03 (20)  20    *
141            Sam Cowles          1:02.63 (37    58.52 (23  2:01.15 (28)  28    *
156            Nick Plants         1:04.54 (44  1:02.13 (40  2:06.67 (39)  39
137            Sam Nebraska        1:06.58 (53  1:02.17 (41  2:08.75 (42)  42

Team : WOOD   Total Points : 78.0   Rank : 4th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
103            Peter Borden          55.26 (3)    55.24 (8)  1:50.50 (4)    4    *
92             Kyle Weirether        57.15 (7)    55.81 (13  1:52.96 (9)    9    *
126            Aaron Wilson        1:01.69 (32    59.20 (24  2:00.89 (27)  27    *
149            Riley Quicker       1:03.53 (40  1:02.32 (42  2:05.85 (38)  38    *
151            Clay Lynch          1:06.35 (52  1:03.84 (47  2:10.19 (46)  46
121            Elliot Shoemaker      59.06 (16        DNF                  80

Team : HAR   Total Points : 87.0   Rank : 5th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
87             Rex Rubinstein        55.09 (2)    54.28 (4)  1:49.37 (2)    2    *
98             Connor Woolley        58.21 (11    55.58 (9)  1:53.79 (12)  12    *
123            Asa Moskowitz       1:03.96 (42    59.37 (26  2:03.33 (33)  33    *
133            Ian Groom           1:05.36 (46  1:01.77 (39  2:07.13 (40)  40    *
140            Ian Rossi           1:05.83 (50  1:02.84 (43  2:08.67 (41)  41

________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/7/2018 10:45:44 AM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           MI Team Scoring  3/5/2018                      Page 2

                 Boys Alpine VT State Championship Giant Slalom                 
                  Hosted by Lyndon Institute at Burke Mountain                  

                                Current Class :                                 

Team : HAR   Total Points : 87.0   Rank : 5th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
157            Sawyer Belongia     1:16.46 (67  1:10.50 (57  2:26.96 (60)  60

Team : RUT   Total Points : 98.5   Rank : 6th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
109            Dylan Roussel         53.46 (1)    52.69 (1)  1:46.15 (1)    1    *
83             Austin Roussel        59.66 (20    53.61 (2)  1:53.27 (10)  10    *
134            Reed Martin         1:00.56 (26    59.78 (32  2:00.34 (26)  26    *
143            Liam Dube-Johnson   1:16.06 (66  1:11.94 (60  2:28.00 (61)61.5    *
150            Alex Ritter         1:15.05 (64  1:56.12 (66  3:11.17 (65)  65
118            Brayden Moore         58.31 (13        DNF                  80

Team : MMU   Total Points : 103.0   Rank : 7th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
89             Jack Hayden           58.41 (15    55.62 (11  1:54.03 (13)  13    *
112            Ethan Werneke       1:01.02 (30    58.23 (21  1:59.25 (23)  23    *
102            Ethan Barber        1:00.81 (29    59.28 (25  2:00.09 (24)  24    *
130            Noah Gagliardi      1:05.37 (47  1:03.65 (46  2:09.02 (43)  43    *
145            Isaiah Litchfield   1:12.13 (61  1:08.94 (56  2:21.07 (56)  56

Team : RICE   Total Points : 143.0   Rank : 8th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
117            Santiago Vazquez    1:00.37 (25    57.47 (17  1:57.84 (18)  18    *
88             Liam Manion         1:00.29 (23    57.99 (19  1:58.28 (21)  21    *
152            Dalton Fitch        1:05.70 (48  1:03.39 (45  2:09.09 (45)  45    *
125            Ben Cabot           1:06.17 (51  1:18.66 (62  2:24.83 (59)  59    *
107            Patrick Lepsic        59.57 (19        DNF                  80
142            Sam Lord                  DNF                               80

Team : STO   Total Points : 145.0   Rank : 9th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
132            Jeremy Segal        1:00.65 (27    58.51 (22  1:59.16 (22)  22    *
79             Charlie Alekson     1:02.51 (36  1:00.98 (37  2:03.49 (34)  34    *
138            Johnny Driscoll     1:04.41 (43  1:00.82 (36  2:05.23 (37)  37    *
110            Kevin Crawford      1:00.32 (24  1:11.70 (59  2:12.02 (52)  52    *
108            Flynn Kearney             DNF                               80
159            Nick Mitchell             DNF                               80






________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/7/2018 10:45:44 AM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           MI Team Scoring  3/5/2018                      Page 3

                 Boys Alpine VT State Championship Giant Slalom                 
                  Hosted by Lyndon Institute at Burke Mountain                  

                                Current Class :                                 

Team : LYN   Total Points : 154.0   Rank : 10th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
91             Ethan Mosedale        57.45 (9)    54.97 (6)  1:52.42 (6)    6    *
120            Sam McCarty         1:06.89 (54  1:03.31 (44  2:10.20 (47)  47    *
147            Erik Pregal-Bollma  1:07.29 (56  1:04.00 (48  2:11.29 (50)  50    *
136            Hero McCarty        1:07.16 (55  1:04.62 (50  2:11.78 (51)  51    *
155            Harper Ouellette    1:11.61 (60  1:08.84 (55  2:20.45 (55)  55
101            Forrest Mello             DNF                               80

Team : MSJ   Total Points : 173.5   Rank : 11th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
106            Ben Pencak          1:02.76 (38    59.49 (28  2:02.25 (32)  32    *
111            Austin Clarke       1:03.50 (39  1:00.74 (35  2:04.24 (36)  36    *
80             Lucas Pencak        1:09.32 (59    59.74 (31  2:09.06 (44)  44    *
135            Cort Husak          1:15.70 (65  1:12.30 (61  2:28.00 (61)61.5    *

Team : BHS   Total Points : 203.0   Rank : 12th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
82             Stoney MacDonald    1:02.14 (35    59.62 (30  2:01.76 (30)  30    *
115            Isaac Jennemann     1:04.85 (45  1:05.58 (52  2:10.43 (49)  49    *
128            Diego Paroli        1:12.76 (62  1:10.84 (58  2:23.60 (58)  58    *
146            Chris Gipson        1:47.77 (70  1:27.15 (65  3:14.92 (66)  66    *
105            Alden Wheeler             DNF                               80

Team : THET   Total Points : 212.0   Rank : 13th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
100            Dylan Kotlowitz     1:05.77 (49  1:04.50 (49  2:10.27 (48)  48    *
84             Taitem Linehan      1:08.13 (57  1:05.57 (51  2:13.70 (53)  53    *
116            Jack Hastings       1:08.21 (58  1:06.44 (53  2:14.65 (54)  54    *
127            Nate Brooker        1:13.91 (63  1:07.81 (54  2:21.72 (57)  57    *
144            Alex Holzer         1:34.60 (68  1:25.35 (63  2:59.95 (63)  63
158            Dylan Moody-A'ness  1:37.60 (69  1:26.64 (64  3:04.24 (64)  64

Team : SB   Total Points : 216.0   Rank : 14th
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
96             Sean Boyer          1:00.67 (28    59.60 (29  2:00.27 (25)  25    *
85             George Huffman      1:01.16 (31  1:00.99 (38  2:02.15 (31)  31    *
119            Lucas Pendolino           DNF                               80    *
124            Brendan Precourt          DNF                               80    *





________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/7/2018 10:45:44 AM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           MI Team Scoring  3/5/2018                      Page 4

                 Boys Alpine VT State Championship Giant Slalom                 
                  Hosted by Lyndon Institute at Burke Mountain                  

                                Current Class :                                 

Team :     Team requirements were not met - no team score
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result   Points Used
__________________________________________________________________________________
1                                                                          80













































________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/7/2018 10:45:44 AM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~