Club Name:
Quechee Ski Club
[ QUE ]

Race Secretary:

Anne Clemens

Entry Method:
day of race

Send Entries to:
info@quecheeskiteam.com

Club Information
Quechee Ski Team

Address:
3862 Main St.
Quechee, VT 05059

mailing address
QASC
P.O. Box 642
Quechee, VT 05059

E-MAIL US
VISIT WEBSITE

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               MVC U10 QUECHEE SL                               

                            USSA RACE CODE No. N1229                            
QUECHEE ALPINE SKI CLUB                                         FEBRUARY 8, 2014
QUECHEE                                                         EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

                          S L A L O M     L A D I E S                           
                                RESULTS BY BEST                                 

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Reese Brown          (USA)   COURSE                        FACE
REFEREE          Dan Rubin            (USA)   START                        311 M
CHIEF OF RACE    Reese Brown          (USA)   FINISH                       213 M
                                              VERTICAL DROP                 98 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.             U792/11/10


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Helen Bruno          (USA)       
FORERUNNERS  -A- Daniel DeLaus        (USA)   -A- 
             -B- Julia Binder         (USA)   -B- 
             -C- MAX Wilson           (USA)   -C- 
             -D- Nicholas DiMase      (USA)   -D- 
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   38/(37)                          38/(37)
START TIME        9.45                            11.00

--------------------------------------------------------------------------------

 ST BIB COMPETITOR------------------------
 NO  NO SURNAME+NAME           CLS CLUB/YR   RUN 1         RUN 2         BEST

     28 Lisi, Julianna         U10 KILL/04   48.99 (1)     50.49 (1)     48.99 (1)
     37 Visnic, Merina         U10  OKE/05   49.29 (2)     51.05 (2)     49.29 (2)
     16 St.John, Caroline      U10   S6/05   55.23 (3)     56.32 (3)     55.23 (3)
      6 Graves, Shelby         U10   S6/05   55.59 (4)     56.60 (4)     55.59 (4)
      3 Bartlett, Julia        U10 MIDD/04   56.56 (5)     59.78 (7)     56.56 (5)
     14 Bianchi, Megan         U10 KILL/05   57.01 (6)   1:00.12 (8)     57.01 (6)
      9 Balinskiy, Natalie     U10 KILL/04                 58.65 (5)     58.65 (7)
     36 Redrup, Isabel         U10 KILL/04                 59.50 (6)     59.50 (8)
     10 Kelleher, Abby         U8   OKE/06 1:00.71 (7)   1:01.22 (10)  1:00.71 (9)
      1 Catalano, Tessa        U10  QUE/04 1:04.37 (21)  1:00.78 (9)   1:00.78 (10)
     33 Laurion, Kiera         U10  OKE/05 1:01.42 (8)   1:03.17 (12)  1:01.42 (11)
     52 Evanko, Katherine      U10  OKE/04 1:01.93 (9)   1:05.72 (20)  1:01.93 (12)
     12 Guerster, Brooke       U10  QUE/04 1:02.09 (10)  1:04.53 (17)  1:02.09 (13)
     42 Woods, Eliora          U10  QUE/04 1:02.28 (11)  1:09.04 (30)  1:02.28 (14)
     54 Shea, Reilly           U10  OKE/04 1:03.53 (17)  1:02.55 (11)  1:02.55 (15)


08-02-14 / QUECHEE                  LIST: NLW714               N1229     SF0 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                        TAG-Heuer PTB 605 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               MVC U10 QUECHEE SL                               

                            USSA RACE CODE No. N1229                            
QUECHEE ALPINE SKI CLUB                                         FEBRUARY 8, 2014
QUECHEE                                                         EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 ST BIB COMPETITOR------------------------
 NO  NO SURNAME+NAME           CLS CLUB/YR   RUN 1         RUN 2         BEST

     45 Mirabile, Jenna        U10  OKE/04 1:02.74 (12)  1:03.60 (14)  1:02.74 (16)
     53 Chute, Sarah           U10  OKE/04 1:02.76 (13)  1:04.31 (16)  1:02.76 (17)
     22 Lutz-Mountain, Freya   U10  QUE/04 1:03.04 (14)  1:05.61 (19)  1:03.04 (18)
     13 Celentano, Maci        U10 PICO/04 1:03.14 (15)  1:05.80 (21)  1:03.14 (19)
     30 Maccini, Cate          U10  QUE/04 1:03.22 (16)  1:07.63 (24)  1:03.22 (20)
     29 Murdoch, Aoibhin       U10  OKE/05 1:04.38 (22)  1:03.30 (13)  1:03.30 (21)
     27 Kinsman, Camryn        U10 PICO/04 1:03.57 (18)  1:08.26 (26)  1:03.57 (22)
      2 Black, Hannah          U10 PICO/04               1:03.80 (15)  1:03.80 (23)
     24 Lajaunie, Lauren       U10 KILL/05 1:04.13 (19)  1:06.37 (22)  1:04.13 (24)
     47 Howland, Ruby          U10  OKE/04 1:04.34 (20)  1:05.42 (18)  1:04.34 (25)
     20 Danforth, Katherine    U10  OKE/05 1:04.71 (23)  1:06.93 (23)  1:04.71 (26)
     41 Nye, Trinity           U10  OKE/04 1:05.28 (24)  1:08.61 (27)  1:05.28 (27)
     19 Brown, Julia           U10 KILL/04 1:05.37 (25)  1:08.69 (28)  1:05.37 (28)
     49 Hanifin, Carly         U10  OKE/04 1:05.61 (26)  1:07.92 (25)  1:05.61 (29)
     38 Weeple, Olivia         U10  QUE/05 1:05.73 (27)  1:10.45 (33)  1:05.73 (30)
     43 Wexler, Bridget        U10 PICO/04 1:06.48 (28)  1:10.52 (34)  1:06.48 (31)
     17 Johnston, Meghan       U10  QUE/04 1:07.05 (29)  1:12.74 (37)  1:07.05 (32)
     32 Perlov, Camille        U8  KILL/06 1:08.12 (30)  1:12.63 (36)  1:08.12 (33)
      8 Burns, Aidan           U10 PICO/04 1:08.16 (31)  1:09.85 (31)  1:08.16 (34)
      7 Dimase, Sofia          U10  QUE/04 1:08.64 (32)  1:12.58 (35)  1:08.64 (35)
     50 Heubeck, Haleigh       U8  KILL/06 1:08.71 (33)  1:13.32 (38)  1:08.71 (36)
     25 Washburn, Brianna      U10  OKE/05 1:15.98 (40)  1:08.74 (29)  1:08.74 (37)
     21 Schwartz, Lydia        U10   S6/04 1:09.45 (34)  1:10.19 (32)  1:09.45 (38)
     34 Solomon, Emily         U10  QUE/04 1:12.46 (35)  1:16.57 (42)  1:12.46 (39)
     46 Ward, Sophie           U8  KILL/06 1:13.84 (36)  1:15.84 (40)  1:13.84 (40)
     39 McDermott, Riley       U10 PICO/05 1:13.89 (37)  1:18.33 (44)  1:13.89 (41)
     15 Ludl, Jillian          U10  OKE/05 1:14.08 (38)  1:16.25 (41)  1:14.08 (42)
     26 O'Neill, Hannah        U10  QUE/04 1:14.59 (39)  1:22.17 (47)  1:14.59 (43)
     18 Chambers, Isabella     U10 PICO/04 1:28.84 (44)  1:14.96 (39)  1:14.96 (44)
     35 Kowalczyk, Lilly       U10 PICO/04 1:17.05 (41)  1:21.70 (46)  1:17.05 (45)
     11 Shoemaker, Claudia     U10   S6/05               1:17.10 (43)  1:17.10 (46)
     51 Pensabene, Isabella    U10  OKE/04 1:17.85 (42)  1:24.60 (49)  1:17.85 (47)
     56 McGarry, Cora          U10  OKE/04 1:18.12 (43)  1:18.38 (45)  1:18.12 (48)
     55 Silverman, Amanda      U10  OKE/04     DNF       1:22.44 (48)  1:22.44 (49)
     48 Curran, Meghan         U8  KILL/06     DNS           DNS      
     44 Smith, Addie           U10 KILL/05     DNS           DNS      
     40 Scoville, Jenna        U10 KILL/05     DNS           DNS      
     31 Alexander, Calle       U10 PICO/05     DNS           DNS      
     23 Gardell, Francesca     U10 PICO/04     DNS           DNS      
      5 Schoudel, Hope         U8   OKE/06     DNS           DNS      
      4 Anderson, Ashley       U10 KILL/04                   DNF      


08-02-14 / QUECHEE                  LIST: NLW714               N1229     SF0 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                        TAG-Heuer PTB 605 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               MVC U10 QUECHEE SL                               

                            USSA RACE CODE No. N1228                            
QUECHEE ALPINE SKI CLUB                                         FEBRUARY 8, 2014
QUECHEE                                                         EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

                             S L A L O M     M E N                              
                                RESULTS BY BEST                                 

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Reese Brown          (USA)   COURSE                        FACE
REFEREE          Dan Rubin            (USA)   START                        311 M
CHIEF OF RACE    Reese Brown          (USA)   FINISH                       213 M
                                              VERTICAL DROP                 98 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.             U792/11/10


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Helen Bruno          (USA)       
FORERUNNERS  -A- Daniel DeLaus        (USA)   -A- 
             -B- Julia Binder         (USA)   -B- 
             -C- Max Wilson           (USA)   -C- 
             -D- Nicholas Dimase              -D- 
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   38/(37)                          38/(37)
START TIME        9.45                            11.00

--------------------------------------------------------------------------------

 ST BIB COMPETITOR------------------------
 NO  NO SURNAME+NAME           CLS CLUB/YR   RUN 1         RUN 2         BEST

    113 Rosenberg, Joshua      U10  OKE/05   44.81 (1)     46.03 (1)     44.81 (1)
    118 Brogden, Freddie       U10  OKE/04   47.46 (2)     48.21 (3)     47.46 (2)
    115 Flaherty, Joseph       U10  OKE/04   47.61 (3)     49.44 (5)     47.61 (3)
    125 Kelleher, John         U10  OKE/04   51.82 (5)     48.18 (2)     48.18 (4)
    122 Thomson, Ryan          U10  OKE/04   51.54 (4)     48.97 (4)     48.97 (5)
    123 Marra, William         U10  OKE/04   52.72 (6)     56.06 (10)    52.72 (6)
    102 Vest, Lucas            U10 PICO/04   53.33 (7)     54.57 (8)     53.33 (7)
    116 Reed, Sawyer           U8  KILL/06 1:16.59 (47)    53.36 (6)     53.36 (8)
    124 Amato, Christopher     U10  OKE/04   53.36 (8)     57.07 (13)    53.36 (8)
     69 Rice, Alex             U10 KILL/04   53.70 (9)     56.41 (11)    53.70 (10)
    119 Visco, Peter           U10  OKE/04     DNF         54.40 (7)     54.40 (11)
    106 Muller, Brice          U10 KILL/05   54.49 (10)    59.18 (17)    54.49 (12)
    111 Gerrard, Campbell      U10  OKE/05   54.51 (11)    55.23 (9)     54.51 (13)
    112 Sharrock, Lukas        U10 KILL/05   56.69 (12)    59.27 (18)    56.69 (14)
     73 Fish, Erik             U10 PICO/05   58.87 (17)    56.82 (12)    56.82 (15)


08-02-14 / QUECHEE                  LIST: NLM714               N1228     SM0 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                        TAG-Heuer PTB 605 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               MVC U10 QUECHEE SL                               

                            USSA RACE CODE No. N1228                            
QUECHEE ALPINE SKI CLUB                                         FEBRUARY 8, 2014
QUECHEE                                                         EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 ST BIB COMPETITOR------------------------
 NO  NO SURNAME+NAME           CLS CLUB/YR   RUN 1         RUN 2         BEST

     95 Gentner, Griffin       U10 KILL/05   57.68 (13)    58.43 (14)    57.68 (16)
    114 Ward, Luke             U10 KILL/04   57.91 (14)    58.91 (16)    57.91 (17)
     99 Roy, Connor            U10 KILL/05   58.52 (15)    58.69 (15)    58.52 (18)
    109 Dawkins, Gabriel       U10  OKE/05   58.71 (16)    59.98 (20)    58.71 (19)
     61 Arvin, Gil             U10  QUE/04   59.32 (18)  1:00.69 (21)    59.32 (20)
    105 Wexler, Alexander      U10 PICO/04 1:02.47 (28)    59.51 (19)    59.51 (21)
     93 Underwood, Willy       U10   S6/04 1:00.50 (19)  1:04.45 (31)  1:00.50 (22)
    110 Shackleton, Dominic    U10 KILL/04 1:06.16 (34)  1:00.78 (22)  1:00.78 (23)
     81 Beardsley, Jeadon      U10   S6/05 1:00.79 (20)  1:01.08 (23)  1:00.79 (24)
     70 Shea, Kieran           U8   OKE/06 1:00.93 (21)  1:01.75 (24)  1:00.93 (25)
     65 Lovejoy, Tyler         U8   OKE/06 1:01.28 (22)  1:03.11 (27)  1:01.28 (26)
     80 Chute, Benjamin        U8   OKE/06 1:01.38 (23)  1:06.91 (34)  1:01.38 (27)
     82 Nelson, Zachary        U10 PICO/04 1:01.49 (24)  1:02.63 (26)  1:01.49 (28)
     71 Wood, Bode             U10   S6/05 1:01.53 (25)  1:02.33 (25)  1:01.53 (29)
     77 Taylor, William        U10  QUE/04 1:01.99 (26)  1:04.00 (30)  1:01.99 (30)
     76 hartford, Henry        U10   S6/04 1:02.24 (27)  1:07.34 (36)  1:02.24 (31)
    107 Carretero, Christian   U10  OKE/05 1:02.69 (29)  1:08.16 (38)  1:02.69 (32)
     97 Jones, Daniel          U10   S6/04 1:06.12 (33)  1:03.20 (28)  1:03.20 (33)
     78 McKenna, Ben           U10 PICO/05 1:03.48 (30)  1:08.32 (39)  1:03.48 (34)
     94 Seelert, Ian           U10 PICO/04 1:06.24 (35)  1:03.78 (29)  1:03.78 (35)
     90 Rosi, Eli              U10 PICO/04               1:04.67 (32)  1:04.67 (36)
    121 Beney, Charles         U10  OKE/04     DNF       1:04.71 (33)  1:04.71 (37)
     75 Shea, Aidan            U8   OKE/06 1:04.73 (31)  1:07.44 (37)  1:04.73 (38)
     83 Gras, Evan             U8  KILL/06 1:05.22 (32)  1:08.42 (40)  1:05.22 (39)
     67 Bishop, Matthew        U10  QUE/04               1:07.32 (35)  1:07.32 (40)
     92 Faller, Sebastian      U10  OKE/05 1:07.36 (36)  1:11.53 (44)  1:07.36 (41)
     86 Salz, Blix             U10 PICO/05 1:07.42 (37)  1:12.36 (46)  1:07.42 (42)
     84 Chute, Austin          U8   OKE/06 1:08.22 (38)  1:12.06 (45)  1:08.22 (43)
     64 Schain, Gaven          U10 KILL/04               1:09.09 (41)  1:09.09 (44)
    108 Mygland, Bjorn         U10 KILL/04 1:10.29 (39)  1:10.37 (42)  1:10.29 (45)
    100 Comey, Owen            U10  OKE/05     DNF       1:11.29 (43)  1:11.29 (46)
    120 Barrett, Erol          U10  OKE/04 1:11.40 (40)  1:14.92 (48)  1:11.40 (47)
     63 McKahnn, Gavin         U8  MIDD/06 1:11.50 (41)                1:11.50 (48)
     91 Johnson, Peter         U10 KILL/04 1:12.24 (42)  1:17.10 (50)  1:12.24 (49)
     89 Hambsch, Sam           U8    S6/06 1:14.04 (43)  1:13.88 (47)  1:13.88 (50)
     74 Mendez, Raul           U10 KILL/05 1:14.48 (44)                1:14.48 (51)
    104 Waldron, Brady         U10  OKE/05 1:14.49 (45)  1:15.46 (49)  1:14.49 (52)
     98 Thomas, Ashton         U10 PICO/04 1:14.76 (46)  1:18.12 (51)  1:14.76 (53)
     96 Marschke, Rhys         U10  OKE/05               1:19.29 (52)  1:19.29 (54)
    103 Le Rouzic, Thomas      U10 KILL/04 1:20.17 (48)  1:21.69 (53)  1:20.17 (55)
     72 Sanville, Tucker       U10  QUE/05 1:23.67 (49)  1:36.13 (54)  1:23.67 (56)
     62 Alexander, William     U10 PICO/05     DNS           DNS      

08-02-14 / QUECHEE                  LIST: NLM714               N1228     SM0 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                        TAG-Heuer PTB 605 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                       

                               MVC U10 QUECHEE SL                               

                            USSA RACE CODE No. N1228                            
QUECHEE ALPINE SKI CLUB                                         FEBRUARY 8, 2014
QUECHEE                                                         EASTERN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 ST BIB COMPETITOR------------------------
 NO  NO SURNAME+NAME           CLS CLUB/YR   RUN 1         RUN 2         BEST

     66 Vonmoltke, Felix       U10   S6/05     DNS           DNS      
     68 Desena, Jack           U10 PICO/05     DNS           DNS      
     79 Bailey, Hunter         U8  KILL/06     DNS           DNS      
     85 Corrado, Jude          U10   S6/05     DNS           DNS      
     87 Gras, Tyler            U10 KILL/04     DNS           DNS      
     88 D'Andrea, Thaddeus     U8   OKE/06     DNS           DNS      
    101 Van Der Schoot, Mark   U8    S6/06     DNS           DNS      
    117 Harris, William        U10  OKE/04     DNF           DNF      



































08-02-14 / QUECHEE                  LIST: NLM714               N1228     SM0 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE                        TAG-Heuer PTB 605 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~