Club Name:
Mount Mansfield Ski Club
[ MMSC/MMWA ]

Race Secretary:

Eric Smith and Patti Nichols

Entry Method:
NVC races: Coaches' List
USSA Races: www.adminskiracing.com
FIS Races: by quota
Sugar Slalom: TBD
No phone/fax entries accepted.

Send Entries to:
Race Secretariat
403 Spruce Peak
Stowe, VT 05672
race@teammmsc.org

Club Information
Igor Vanovac - Executive Athletic Director
igorvanovac@teammmsc.org

Volunteer for race work to earn Stowe lift tickets!
Contact Eric Smith at ericsmith@teamMMSC.org

Address:
403 Spruce Peak
Stowe, VT 05672

Phone: 802.253.7704
Fax: 802.253.9657
E-MAIL US
VISIT WEBSITE

Following are Alpine Race Results and Penalty Reports

Ski Race Results generated by:
USSA Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.24 Revision 11
Software written by Split Second, Inc.



                           DUAL COURSE RACE  3/9/2014                     Page 1

                                 NVC U10 Duals                                  
                                   Run1 Girls                                   

Pl  Bib  Class Team    Name                 Blue          Red         Result 
________________________________________________________________________________
1   63   U10   GMVS   Noelle Boes          42.56 (1)                   42.56 (1) 
2   32   U10   MMSC   Poppy Sargent                      43.05 (1)     43.05 (2) 
3   48   U10   MMSC   Isabella Mitchell                  43.38 (2)     43.38 (3) 
4   64   U10   BMA    Mackenzie Whitney                  43.82 (3)     43.82 (4) 
5   59   U10   GMVS   Emily Gillis         44.72 (2)                   44.72 (5) 
6   71   U10   COCH   Louise Filkorn       45.12 (3)                   45.12 (6) 
7   66   U10   MMSC   Lindsey Devir                      45.20 (4)     45.20 (7) 
8   74   U10   SNSC   Hazel Howard                       45.24 (5)     45.24 (8) 
9   53   U10   MMSC   Juliette Hoder       45.40 (4)                   45.40 (9) 
10  30   U10   GMVS   Sophie Scerbin                     45.41 (6)     45.41 (10)
11  42   U10   BMA    Jasmine Whittaker                  45.90 (7)     45.90 (11)
12  52   U10   GMVS   Molly Queally                      46.17 (8)     46.17 (12)
13  77   U10   GMVS   Molly Friedman       46.48 (5)                   46.48 (13)
14  62   U10   MMSC   Keira Yardley                      46.61 (9)     46.61 (14)
15  89   U10   COCH   Adelaide Durant      46.68 (6)                   46.68 (15)
16  69   U10   GMVS   Whitney Hollenbec    47.31 (7)                   47.31 (16)
17  22   U10   MMSC   Lucia Lovell                       47.42 (10)    47.42 (17)
18  93   U10   MMSC   Ellie Batchelder     47.93 (8)                   47.93 (18)
19  29   U10   MMSC   Ella Skaane          48.02 (9)                   48.02 (19)
20  26   U10   COCH   Blythe Fitch-O'le                  48.35 (11)    48.35 (20)
21  61   U10   GMVS   Kaitlyn Willett      48.59 (10)                  48.59 (21)
22  24   U10   COCH   Cara Gagliardi                     48.64 (12)    48.64 (22)
23  92   U10   GMVS   Elizabeth Lisle                    49.14 (13)    49.14 (23)
24  70   U10   MMSC   Ellie Zimmerman                    49.36 (14)    49.36 (24)
25  35   U10   MMSC   Caitlin Fitzmauri    49.44 (11)                  49.44 (25)
26  43   U10   COCH   Ada Jones            49.70 (12)                  49.70 (26)
27  65   U10   MMSC   Orly Bryan           49.86 (13)                  49.86 (27)
28  20   U10   MMSC   Ava Khan                           50.16 (15)    50.16 (28)
29  39   U10   GMVS   Kailey Grabowski     50.26 (14)                  50.26 (29)
30  45   U10   BMA   Emmy Cobb             50.68 (15)                  50.68 (30)
31  51   U10   MMSC   Eliza Cabot          50.87 (16)                  50.87 (31)
32  57   U10   SNSC   Georgia Casavant     51.21 (17)                  51.21 (32)
33  4    U8    MMSC  Gwendolyn Daliere                   51.34 (1)     51.34 (1) 
34  31   U10   BMA    Keating Maurer       51.46 (18)                  51.46 (33)
35  34   U10   GMVS   Ava Rohrbaugh                      51.82 (16)    51.82 (34)
36  72   U10   JPSC   Dakota Barth                       52.51 (17)    52.51 (35)
37  91   U10   MRSC   Brooke Downing       52.79 (19)                  52.79 (36)
38  78   U10   BMA    Reilly Loughman                    53.12 (18)    53.12 (37)
39  50   U10   GMVS   Catherine Honos                    53.24 (19)    53.24 (38)
40  82   U10   MMSC   Molly York                         53.97 (20)    53.97 (39)
41  23   U10   BMA    Natalie Brooks       54.16 (20)                  54.16 (40)
42  40   U10   COCH   Chloe Krauss                       54.28 (21)    54.28 (41)
43  73   U10   GMVS   Ashley Hoguet        54.47 (21)                  54.47 (42)
44  56   U10   BMA    Eloisa Luczkow                     54.49 (22)    54.49 (43)
45  81   U10   COCH   Augusta M Guyette    55.12 (22)                  55.12 (44)
46  54   U10   BMA    Octavia Reohr                      55.93 (23)    55.93 (45)
47  68   U10   MMSC   Abrie Howe                         56.23 (24)    56.23 (46)
48  13   U8    MMSC  Noelle Lyden          56.54 (1)                   56.54 (2) 

________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/9/2014 9:52:16 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           DUAL COURSE RACE  3/9/2014                     Page 2

                                 NVC U10 Duals                                  
                                   Run1 Girls                                   

Pl  Bib  Class Team    Name                 Blue          Red         Result 
________________________________________________________________________________
49  28   U10   MRSC   Tela Haskell                       56.64 (25)    56.64 (47)
50  49   U10   BMA    Alicia Socia         56.79 (23)                  56.79 (48)
51  76   U10   MMSC   Isabella Richter                   57.03 (26)    57.03 (49)
52  84   U10   GMVS   Ava Gadbois                        57.42 (27)    57.42 (50)
53  41   U10   BMA    Rory Paterniti       57.59 (24)                  57.59 (51)
54  86   U10   COCH   Madeline Durant                    57.91 (28)    57.91 (52)
55  95   U10   SNSC   Kendall MacLeod      58.24 (25)                  58.24 (53)
56  36   U10   JPSC   Gaia Lenox                         58.43 (29)    58.43 (54)
57  38   U10   SNSC   Grace Preston                      58.45 (30)    58.45 (55)
58  27   U10   MMSC   Lauren Mitchell      58.56 (26)                  58.56 (56)
59  100  U10   JPSC   Kymie Bouchard                     59.99 (31)    59.99 (57)
60  3    U8    BMA   Amelie Whittaker    1:00.35 (2)                 1:00.35 (3) 
61  15   U8    COCH  Sophie Krauss       1:00.54 (3)                 1:00.54 (4) 
62  9    U8    GMVS   Kate Kogut         1:00.91 (4)                 1:00.91 (5) 
63  21   U10   GMVS   Meredith Monnich   1:00.94 (27)                1:00.94 (58)
64  94   U10   BMA    Juliet Moore                     1:01.12 (32)  1:01.12 (59)
65  1    U8    MMSC  Molly Bryan         1:01.36 (5)                 1:01.36 (6) 
66  11   U8    MRSC   Hadley Carey       1:01.77 (6)                 1:01.77 (7) 
67  85   U10   MMSC   Emaline F Ouellet  1:02.84 (28)                1:02.84 (60)
68  37   U10   BMA    Zoe Heinrich-McMu  1:03.03 (29)                1:03.03 (61)
69  79   U10   JPSC   Emma Leamy         1:03.52 (30)                1:03.52 (62)
70  55   U10   JPSC   Annabelle Mullins  1:03.55 (31)                1:03.55 (63)
71  87   U10   GMVS   Grace Heller       1:03.63 (32)                1:03.63 (64)
72  14   U8    SNSC   Chloe Avery                      1:03.81 (2)   1:03.81 (8) 
73  17   U8    GMVS   Courtney Hoguet    1:04.11 (7)                 1:04.11 (9) 
74  83   U10   MRSC   Ginger Guy         1:08.27 (33)                1:08.27 (65)
75  75   U10   GMVS   Aranne Jung        1:14.23 (34)                1:14.23 (66)
76  6    U8    COCH   Millie Boardman                  1:29.33 (3)   1:29.33 (10)
77  10   U8    MMSC  Isobel Lovell                           DSQ                 
78  16   U8    MMSC  Tessie Batchelder                       DSQ                 
79  18   U8    COCH  Eloise M Durant                         DSQ                 
80  44   U10   MMSC  Courtney Fitzmauri                      DSQ                 
81  46   U10   GMVS  Ashley Elwell                           DSQ                 
82  98   U10   JPSC  Camryn Moore                            DSQ                 
83  104              Mackenzie Loughman                      DSQ                 
84  7    U8    MRSC   Tessa Jernigan           DNF                               
85  5    U8    GMVS  Yuran Jung                DSQ                               
86  19   U10   BMA   Madigan Maurer            DSQ                               
87  103              Juliette Boyden           DSQ                               
88  2                Elsa Landy                                                  
89  8    U8    COCH   Grace Wolaver                                              
90  12   U8    GMVS   Eliana Kalichstei                                          
91  25   U10   BMA    Nina Whitcomb                                              
92  33   U10   MMSC   Alexandra Bornste                                          
93  47   U10   MRSC   Lilliana White                                             
94  58   U10   MMSC   Mariana Nijensohn                                          
95  60   U10   BMA    Peggy Fischer                                              
96  67   U10   MMSC   Carlie April                                               

________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/9/2014 9:52:16 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           DUAL COURSE RACE  3/9/2014                     Page 3

                                 NVC U10 Duals                                  
                                   Run1 Girls                                   

Pl  Bib  Class Team    Name                 Blue          Red         Result 
________________________________________________________________________________
97  80   U10   GMVS   Maeve Dewey                                                
98  88   U10   BMA    Sarah Parrish                                              
99  90   U10   MRSC   Lindsay Carey                                              
100 96   U10   BMA    Rylie Bruzual                                              
101 97   U10   BMA    Margaret Zschau                                            
102 99   U10   BMA    McKinley Struck                                            
103 101  U10   GMVS   Nina Szymanowski                                           










































________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/9/2014 9:52:16 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                           DUAL COURSE RACE  3/9/2014                     Page 1

                                 NVC U10 Duals                                  
                                  Run 2 Girls                                   

Pl  Bib  Class Team    Name                 Blue          Red         Result 
________________________________________________________________________________
1   63   U10   GMVS   Noelle Boes                        42.39 (1)     42.39 (1) 
2   32   U10   MMSC   Poppy Sargent        44.34 (1)                   44.34 (2) 
3   59   U10   GMVS   Emily Gillis                       44.47 (2)     44.47 (3) 
4   53   U10   MMSC   Juliette Hoder                     44.73 (3)     44.73 (4) 
5   64   U10   BMA    Mackenzie Whitney    45.09 (2)                   45.09 (5) 
6   74   U10   SNSC   Hazel Howard         45.59 (3)                   45.59 (6) 
7   71   U10   COCH   Louise Filkorn                     45.63 (4)     45.63 (7) 
8   77   U10   GMVS   Molly Friedman                     45.89 (5)     45.89 (8) 
9   89   U10   COCH   Adelaide Durant                    46.10 (6)     46.10 (9) 
10  66   U10   MMSC   Lindsey Devir        46.64 (4)                   46.64 (10)
11  52   U10   GMVS   Molly Queally        46.64 (4)                   46.64 (10)
12  30   U10   GMVS   Sophie Scerbin       46.76 (6)                   46.76 (12)
13  35   U10   MMSC   Caitlin Fitzmauri                  47.46 (7)     47.46 (13)
14  91   U10   MRSC   Brooke Downing                     47.57 (8)     47.57 (14)
15  29   U10   MMSC   Ella Skaane                        47.93 (9)     47.93 (15)
16  62   U10   MMSC   Keira Yardley        48.20 (7)                   48.20 (16)
17  57   U10   SNSC   Georgia Casavant                   48.32 (10)    48.32 (17)
18  24   U10   COCH   Cara Gagliardi       48.38 (8)                   48.38 (18)
19  22   U10   MMSC   Lucia Lovell         48.44 (9)                   48.44 (19)
20  61   U10   GMVS   Kaitlyn Willett                    48.66 (11)    48.66 (20)
21  69   U10   GMVS   Whitney Hollenbec                  48.71 (12)    48.71 (21)
22  42   U10   BMA    Jasmine Whittaker    48.77 (10)                  48.77 (22)
23  70   U10   MMSC   Ellie Zimmerman      49.24 (11)                  49.24 (23)
24  10   U8    MMSC   Isobel Lovell        49.29 (1)                   49.29 (1) 
25  43   U10   COCH   Ada Jones                          49.37 (13)    49.37 (24)
26  26   U10   COCH   Blythe Fitch-O'le    49.56 (12)                  49.56 (25)
27  65   U10   MMSC   Orly Bryan                         49.64 (14)    49.64 (26)
28  39   U10   GMVS   Kailey Grabowski                   49.82 (15)    49.82 (27)
29  92   U10   GMVS   Elizabeth Lisle      50.45 (13)                  50.45 (28)
30  31   U10   BMA    Keating Maurer                     50.58 (16)    50.58 (29)
31  37   U10   BMA    Zoe Heinrich-McMu                  50.62 (17)    50.62 (30)
32  51   U10   MMSC   Eliza Cabot                        50.88 (18)    50.88 (31)
33  28   U10   MRSC   Tela Haskell         51.14 (14)                  51.14 (32)
34  34   U10   GMVS   Ava Rohrbaugh        52.17 (15)                  52.17 (33)
35  45   U10   BMA    Emmy Cobb                          52.22 (19)    52.22 (34)
36  4    U8    MMSC   Gwendolyn Daliere    52.23 (2)                   52.23 (2) 
37  19   U10   BMA    Madigan Maurer                     52.24 (20)    52.24 (35)
38  72   U10   JPSC   Dakota Barth         52.39 (16)                  52.39 (36)
39  73   U10   GMVS   Ashley Hoguet                      53.88 (21)    53.88 (37)
40  27   U10   MMSC   Lauren Mitchell                    53.93 (22)    53.93 (38)
41  23   U10   BMA    Natalie Brooks                     54.21 (23)    54.21 (39)
42  93   U10   MMSC   Ellie Batchelder                   54.55 (24)    54.55 (40)
43  81   U10   COCH   Augusta M Guyette                  54.92 (25)    54.92 (41)
44  56   U10   BMA    Eloisa Luczkow       55.26 (17)                  55.26 (42)
45  78   U10   BMA    Reilly Loughman      55.34 (18)                  55.34 (43)
46  13   U8    MMSC   Noelle Lyden                       55.37 (1)     55.37 (3) 
47  50   U10   GMVS   Catherine Honos      56.49 (19)                  56.49 (44)
48  40   U10   COCH   Chloe Krauss         56.62 (20)                  56.62 (45)

________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/9/2014 9:45:48 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           DUAL COURSE RACE  3/9/2014                     Page 2

                                 NVC U10 Duals                                  
                                  Run 2 Girls                                   

Pl  Bib  Class Team    Name                 Blue          Red         Result 
________________________________________________________________________________
49  41   U10   BMA    Rory Paterniti                     56.87 (26)    56.87 (46)
50  49   U10   BMA    Alicia Socia                       56.90 (27)    56.90 (47)
51  44   U10   MMSC   Courtney Fitzmaur    56.91 (21)                  56.91 (48)
52  54   U10   BMA    Octavia Reohr        57.28 (22)                  57.28 (49)
53  68   U10   MMSC   Abrie Howe           57.81 (23)                  57.81 (50)
54  82   U10   MMSC   Molly York           57.90 (24)                  57.90 (51)
55  16   U8    MMSC   Tessie Batchelder    58.20 (3)                   58.20 (4) 
56  20   U10   MMSC   Ava Khan             58.49 (25)                  58.49 (52)
57  100  U10   JPSC   Kymie Bouchard       59.24 (26)                  59.24 (53)
58  84   U10   GMVS   Ava Gadbois          59.34 (27)                  59.34 (54)
59  21   U10   GMVS   Meredith Monnich                   59.43 (28)    59.43 (55)
60  38   U10   SNSC   Grace Preston        59.72 (28)                  59.72 (56)
61  95   U10   SNSC   Kendall MacLeod                    59.74 (29)    59.74 (57)
62  76   U10   MMSC   Isabella Richter     59.83 (29)                  59.83 (58)
63  3    U8    BMA    Amelie Whittaker                   59.96 (2)     59.96 (5) 
64  11   U8    MRSC   Hadley Carey                     1:00.62 (3)   1:00.62 (6) 
65  103  U10   SNSC  Juliette Boyden                   1:00.81 (30)  1:00.81 (59)
66  9    U8    GMVS   Kate Kogut                       1:01.03 (4)   1:01.03 (7) 
67  79   U10   JPSC   Emma Leamy                       1:01.16 (31)  1:01.16 (60)
68  87   U10   GMVS   Grace Heller                     1:01.91 (32)  1:01.91 (61)
69  55   U10   JPSC   Annabelle Mullins                1:02.05 (33)  1:02.05 (62)
70  98   U10   JPSC   Camryn Moore       1:02.78 (30)                1:02.78 (63)
71  85   U10   MMSC   Emaline F Ouellet                1:02.87 (34)  1:02.87 (64)
72  15   U8    COCH   Sophie Krauss                    1:03.11 (5)   1:03.11 (8) 
73  83   U10   MRSC   Ginger Guy                       1:03.24 (35)  1:03.24 (65)
74  1    U8    MMSC   Molly Bryan                      1:05.36 (6)   1:05.36 (9) 
75  104  U8    BMA   Mackenzie Loughman  1:07.29 (4)                 1:07.29 (10)
76  94   U10   BMA    Juliet Moore       1:07.84 (31)                1:07.84 (66)
77  86   U10   COCH   Madeline Durant    1:08.46 (32)                1:08.46 (67)
78  14   U8    SNSC   Chloe Avery        1:08.98 (5)                 1:08.98 (11)
79  75   U10   GMVS   Aranne Jung                      1:13.83 (36)  1:13.83 (68)
80  17   U8    GMVS   Courtney Hoguet                  1:17.89 (7)   1:17.89 (12)
81  18   U8    COCH   Eloise M Durant    1:34.61 (6)                 1:34.61 (13)
82  7    U8    MRSC   Tessa Jernigan                         DNF                 
83  5    U8    GMVS  Yuran Jung                              DSQ                 
84  48   U10   MMSC  Isabella Mitchell         DSQ                               
85  46   U10   GMVS  Ashley Elwell             DSQ                               
86  36   U10   JPSC  Gaia Lenox                DSQ                               
87  6    U8    COCH  Millie Boardman           DSQ                               
88  101  U10   GMVS   Nina Szymanowski                                           
89  99   U10   BMA    McKinley Struck                                            
90  97   U10   BMA    Margaret Zschau                                            
91  96   U10   BMA    Rylie Bruzual                                              
92  90   U10   MRSC   Lindsay Carey                                              
93  88   U10   BMA    Sarah Parrish                                              
94  80   U10   GMVS   Maeve Dewey                                                
95  67   U10   MMSC   Carlie April                                               
96  60   U10   BMA    Peggy Fischer                                              

________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/9/2014 9:45:48 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           DUAL COURSE RACE  3/9/2014                     Page 3

                                 NVC U10 Duals                                  
                                  Run 2 Girls                                   

Pl  Bib  Class Team    Name                 Blue          Red         Result 
________________________________________________________________________________
97  58   U10   MMSC   Mariana Nijensohn                                          
98  47   U10   MRSC   Lilliana White                                             
99  33   U10   MMSC   Alexandra Bornste                                          
100 25   U10   BMA    Nina Whitcomb                                              
101 12   U8    GMVS   Eliana Kalichstei                                          
102 8    U8    COCH   Grace Wolaver                                              
103 2    U8    GMVS   Elsa Landy                                                 










































________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   3/9/2014 9:45:48 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                           DUAL COURSE RACE  3/9/2014                     Page 1

                                 NVC U10 Duals                                  
                                   Boys Run 1                                   

Pl  Bib  Class Team    Name            yob     Course     Result    Final Result
________________________________________________________________________________
1   40   U10   MMSC   Cailin Apple     2005    Red       40.87 (1)     40.87 (1) 

2   58   U10   MMSC   Maximilien Hoder 2005    Red       42.85 (2)     42.85 (2) 

3   76   U10   GMVS   Evan Cook        2004    Red       43.18 (3)     43.18 (3) 

4   36   U10   GMVS   Rex Jewell       2005    Red       43.97 (4)     43.97 (4) 

5   88   U10   MMSC   Jack Kearney     2004    Red       44.46 (5)     44.46 (5) 

6   75   U10   GMVS   William Patton   2004    Blue      44.61 (1)     44.61 (6) 

7   74   U10   GMVS   Jackson Malary   2004    Red       44.85 (6)     44.85 (7) 

8   41   U10   MMSC   Kyle Robin       2005    Blue      44.87 (2)     44.87 (8) 

9   66   U10   GMVS   Eli Gadbois      2004    Red       45.12 (7)     45.12 (9) 

10  38   U10   GMVS   Peter Gilliam    2005    Red       45.24 (8)     45.24 (10)

11  32   U8    GMVS   Stephen Zubarik  2006    Red       45.42 (1)     45.42 (1) 

12  37   U10   MMSC   Petar Stojanovic 2005    Blue      45.77 (3)     45.77 (11)

13  94   U10   GMVS   Charlie Schibli  2004    Red       45.87 (9)     45.87 (12)

14  28   U8    GMVS   Rudd Day         2006    Red       45.89 (2)     45.89 (2) 

15  59   U10   BMA    Elliot Pelletier 2004    Blue      45.95 (4)     45.95 (13)

16  70   U10   MMSC   Anthony Marron   2004    Red       46.06 (10)    46.06 (14)

17  19   U8    MMSC   Harper Sargent   2006    Blue      46.19 (1)     46.19 (3) 

18  49   U10   MMSC   Jake Strobeck    2005    Blue      46.22 (5)     46.22 (15)

19  22   U8    MMSC   Conrad Sweatman  2007    Red       46.32 (3)     46.32 (4) 

20  35   U10   MMSC   James Rosenbloom 2005    Blue      46.68 (6)     46.68 (16)

21  50   U10   MMSC   Jp Marhefka      2005    Red       46.72 (11)    46.72 (17)

22  105  U10   GMVS   Jack Weston      2005    Blue      47.22 (7)     47.22 (18)

23  110  U10   BMA    Brock Thomson    2005    Red       48.03 (12)    48.03 (19)

24  56   U10   COCH   Nathan Kessler   2004    Red       48.08 (13)    48.08 (20)


________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/9/2014 10:14:49 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           DUAL COURSE RACE  3/9/2014                     Page 2

                                 NVC U10 Duals                                  
                                   Boys Run 1                                   

Pl  Bib  Class Team    Name            yob     Course     Result    Final Result
________________________________________________________________________________
25  43   U10   MMSC   Max Steinberg    2004    Blue      48.24 (8)     48.24 (21)

26  106  U10   GMVS   Jackson Landy    2004    Red       48.63 (14)    48.63 (22)

27  91   U10   GMVS   Cody Curran      2004    Blue      48.64 (9)     48.64 (23)

28  57   U10   GMVS   Samuel Bartley   2005    Blue      48.81 (10)    48.81 (24)

29  99   U10   COCH   Trey Jones       2004    Blue      48.88 (11)    48.88 (25)

30  96   U12   MMSC   Charlie McCleary 2003    Red       48.97 (1)     48.97 (1) 

31  84   U10   MMSC   Anders Holtenman 2004    Red       49.19 (15)    49.19 (26)

32  93   U10   MMSC   Benjamin Alekson 2005    Blue      49.43 (12)    49.43 (27)

33  72   U10   MMSC   Stefan Stojanovic2004    Red       49.82 (16)    49.82 (28)

34  101  U10   COCH   Ari Diamond      2005    Blue      50.49 (13)    50.49 (29)

35  98   U10   GMVS   Carter Bernstein 2004    Red       50.51 (17)    50.51 (30)

36  63   U10   GMVS   Brewster Smyers  2005    Blue      51.10 (14)    51.10 (31)

37  10   U8    GMVS   Nicholas Hollenbe2007    Red       51.17 (4)     51.17 (5) 

38  42   U10   BMA    Curtis Wheeler   2005    Red       51.79 (18)    51.79 (32)

39  69   U10   JPSC   Georges Michaud  2005    Blue      51.79 (15)    51.79 (32)

40  114  U8    MMSC  Chris Batchelder          Red       52.64 (5)     52.64 (6) 

41  81   U10   MRSC   Jack Meagher     2004    Blue      53.15 (16)    53.15 (34)

42  90   U10   COCH   John Kerbaugh    2005    Red       53.24 (19)    53.24 (35)

43  47   U10   MMSC   Carson Matckie   2005    Blue      53.29 (17)    53.29 (36)

44  55   U10   MMSC   Reed Taylor      2004    Blue      53.35 (18)    53.35 (37)

45  60   U10   JPSC   Ryder Poulin     2005    Red       53.54 (20)    53.54 (38)

46  68   U10   BMA    Brendan O'Neill  2004    Red       53.67 (21)    53.67 (39)

47  116  U8    COCH  Charles Filkrorn          Red       54.20 (6)     54.20 (7) 

48  14   U8    MMSC   Samson Steinberg 2006    Red       54.78 (7)     54.78 (8) 


________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/9/2014 10:14:49 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           DUAL COURSE RACE  3/9/2014                     Page 3

                                 NVC U10 Duals                                  
                                   Boys Run 1                                   

Pl  Bib  Class Team    Name            yob     Course     Result    Final Result
________________________________________________________________________________
49  64   U10   COCH   Russell Willoughb2005    Red       54.83 (22)    54.83 (40)

50  86   U10   BMA    Reid Hamilton    2004    Red       54.93 (23)    54.93 (41)

51  103  U10   JPSC   Trevor Laforce   2005    Blue      55.68 (19)    55.68 (42)

52  11   U8    GMVS   Griffin Walters  2006    Blue      55.79 (2)     55.79 (9) 

53  2    U8    MSC   Timothy Howe      2007    Blue      55.84 (3)     55.84 (10)

54  92   U10   MMSC   Evan Daigle      2004    Red       55.94 (24)    55.94 (43)

55  29   U8    GMVS   James Sachs      2006    Blue      56.07 (4)     56.07 (11)

56  6    U8    GMVS   Solomon Kalichste2006    Red       56.54 (8)     56.54 (12)

57  17   U8    MMSC   Ian Zimmerman    2006    Blue      56.87 (5)     56.87 (13)

58  8    U8    MRSC   Parker Downing   2007    Red       57.87 (9)     57.87 (14)

59  67   U10   BMA    Cameron Clark    2004    Blue      57.93 (20)    57.93 (44)

60  52   U10   MMSC   Oliver Barkan    2004    Red       58.05 (25)    58.05 (45)

61  109  U10   COCH   Evan McMahan     2004    Blue      58.08 (21)    58.08 (46)

62  79   U10   COCH   William Camp     2005    Blue      58.32 (22)    58.32 (47)

63  51   U10   BMA    Logan Murphy     2005    Blue      58.40 (23)    58.40 (48)

64  113  U8    BMA   William O'Neill           Blue      58.49 (6)     58.49 (15)

65  45   U10   BMA    Henry Griffin    2005    Blue      59.46 (24)    59.46 (49)

66  9    U8    GMVS   Whitman Smyers   2006    Blue    1:01.87 (7)   1:01.87 (16)

67  71   U10   COCH   Kyan Chipman     2005    Blue    1:02.01 (25)  1:02.01 (50)

68  73   U10   BMA    Dylan Delaney    2005    Blue    1:02.70 (26)  1:02.70 (51)

69  87   U10   MRSC   Enzo McLauchlin  2005    Blue    1:03.07 (27)  1:03.07 (52)

70  3    U8    GMVS   Raymond Hagios   2007    Blue    1:05.40 (8)   1:05.40 (17)

71  7    U8    MRSC   Russell Rothman  2007    Blue    1:06.71 (9)   1:06.71 (18)

72  23   U8    MMSC   Grant Mitchell   2007    Blue    1:08.25 (10)  1:08.25 (19)


________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/9/2014 10:14:49 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           DUAL COURSE RACE  3/9/2014                     Page 4

                                 NVC U10 Duals                                  
                                   Boys Run 1                                   

Pl  Bib  Class Team    Name            yob     Course     Result    Final Result
________________________________________________________________________________
73  27   U8    GMVS   Charles Maynard  2006    Blue    1:09.87 (11)  1:09.87 (20)

74  31   U8    MRSC   Jackson Rothman  2007    Blue    1:10.28 (12)  1:10.28 (21)

75  53   U10   COCH   Soren Wysockey-Jo2004    Blue    1:26.29 (28)  1:26.29 (53)

76  4    U8    COCH   Maximilian Durant2007    Red     1:27.07 (10)  1:27.07 (22)

77  20   U8    GMVS   Alex Krupka      2006    Red           DNF                 

78  78   U10   GMVS   Cole Sachs       2004    Red           DNF                 

79  12   U8    MMSC  John Devir        2006    Red           DSQ                 

80  24   U8    GMVS  Nicholas Schibli  2006    Red           DSQ                 

81  44   U10   BMA   Alex Jensen       2005    Red           DSQ                 

82  46   U10   SNSC  Kyle Marvin       2005    Red           DSQ                 

83  54   U10   JPSC  Webster Alfheim   2005    Red           DSQ                 

84  62   U10   GMVS  Dillon Rowles     2004    Red           DSQ                 

85  82   U10   GUEST Thomas Mennen     2005    Red           DSQ                 

86  95   U10   GMVS   Nate Brophy      2005    Blue          DNF                 

87  5    U8    GMVS  Tanner Snyder     2006    Blue          DSQ                 

88  13   U8    GMVS  Eamon Knight      2006    Blue          DSQ                 

89  15   U8    COCH  Frederick Boardman2007    Blue          DSQ                 

90  21   U8    JPSC  Alexander Carr    2006    Blue          DSQ                 

91  25   U8    MRSC  Jackson Heaton    2006    Blue          DSQ                 

92  33   U8    JPSC  Coen Mullins      2006    Blue          DSQ                 

93  61   U12   JPSC  Bauer  Sacha von  2003    Blue          DSQ                 

94  83   U10   MRSC  Lincoln Smith     2005    Blue          DSQ                 

95  89   U10   SNSC  Henry Sorkin      2004    Blue          DSQ                 

96  97   U10   MMSC  Patrick Sweeny    2004    Blue          DSQ                 


________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/9/2014 10:14:49 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           DUAL COURSE RACE  3/9/2014                     Page 5

                                 NVC U10 Duals                                  
                                   Boys Run 1                                   

Pl  Bib  Class Team    Name            yob     Course     Result    Final Result
________________________________________________________________________________
97  115  U8    MMSC  Cannon Parsons            Blue          DSQ                 

98  117  U8    MMSC  Benjamin Gardner          Blue          DSQ                 

99  1    U8    JPSC   Luke Delabruere  2006                                      

100 16   U8    JPSC   Jay Eagle        2006                                      

101 18   U8    JPSC   Foster Peters    2010                                      

102 26   U8    GMVS   Josey Rubinstein 2006                                      

103 30   U8    MMSC   Henry Maynard    2006                                      

104 34   U12   GMVS   Dylan Carroll    2003                                      

105 39   U10   GMVS   Roscoe Rubinstein2004                                      

106 48   U10   GMVS   Ruslan Henry     2004                                      

107 65   U10   GMVS   Brandon McCray   2005                                      

108 77   U10   BMA    Kristen Hyde     2004                                      

109 80   U10   GMVS   Jack Branca      2005                                      

110 85   U10   MMSC   Gage Daliere     2004                                      

111 100  U10   BMA    Nicholas Shanahan2005                                      

112 102  U10   JPSC   Marc Parsons     2004                                      

113 104  U10   MRSC   Logan Wilson     2005                                      

114 107  U10   MMSC   Beck Wagner      2005                                      

115 108  U10   MMSC   Christopher March2005                                      

116 111  U10   GMVS   Bradley Byrne    2004                                      










________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/9/2014 10:14:49 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

			



                           DUAL COURSE RACE  3/9/2014                     Page 1

                                 NVC U10 Duals                                  
                                   Boys Run 2                                   

Pl  Bib  Class Team    Name                 Blue          Red         Result 
________________________________________________________________________________
1   40   U10   MMSC   Cailin Apple         42.05 (1)                   42.05 (1) 
2   76   U10   GMVS   Evan Cook            43.61 (2)                   43.61 (2) 
3   41   U10   MMSC   Kyle Robin                         43.91 (1)     43.91 (3) 
4   58   U10   MMSC   Maximilien Hoder     44.14 (3)                   44.14 (4) 
5   49   U10   MMSC   Jake Strobeck                      45.01 (2)     45.01 (5) 
6   37   U10   MMSC   Petar Stojanovic                   45.08 (3)     45.08 (6) 
7   88   U10   MMSC   Jack Kearney         45.09 (4)                   45.09 (7) 
8   38   U10   GMVS   Peter Gilliam        45.21 (5)                   45.21 (8) 
9   66   U10   GMVS   Eli Gadbois          45.30 (6)                   45.30 (9) 
10  93   U10   MMSC   Benjamin Alekson                   45.66 (4)     45.66 (10)
11  74   U10   GMVS   Jackson Malary       45.73 (7)                   45.73 (11)
12  19   U8    MMSC   Harper Sargent                     45.78 (1)     45.78 (1) 
13  35   U10   MMSC   James Rosenbloom                   46.67 (5)     46.67 (12)
14  43   U10   MMSC   Max Steinberg                      46.77 (6)     46.77 (13)
15  32   U8    GMVS   Stephen Zubarik      47.03 (1)                   47.03 (2) 
16  70   U10   MMSC   Anthony Marron       47.03 (8)                   47.03 (14)
17  28   U8    GMVS   Rudd Day             47.44 (2)                   47.44 (3) 
18  82   U10   GUEST  Thomas Mennen        47.44 (9)                   47.44 (15)
19  50   U10   MMSC   Jp Marhefka          47.49 (10)                  47.49 (16)
20  59   U10   BMA    Elliot Pelletier                   47.62 (7)     47.62 (17)
21  57   U10   GMVS   Samuel Bartley                     47.94 (8)     47.94 (18)
22  105  U10   GMVS   Jack Weston                        48.08 (9)     48.08 (19)
23  12   U8    MMSC   John Devir           48.32 (3)                   48.32 (4) 
24  96   U12   MMSC   Charlie McCleary     48.51 (1)                   48.51 (1) 
25  91   U10   GMVS   Cody Curran                        48.56 (10)    48.56 (20)
26  62   U10   GMVS   Dillon Rowles        48.66 (11)                  48.66 (21)
27  95   U10   GMVS   Nate Brophy                        48.76 (11)    48.76 (22)
28  97   U10   MMSC   Patrick Sweeny                     49.29 (12)    49.29 (23)
29  22   U8    MMSC   Conrad Sweatman      49.33 (4)                   49.33 (5) 
30  56   U10   COCH   Nathan Kessler       49.59 (12)                  49.59 (24)
31  20   U8    GMVS   Alex Krupka          49.70 (5)                   49.70 (6) 
32  115  U8    MMSC  Cannon Parsons                      49.86 (2)     49.86 (7) 
33  72   U10   MMSC   Stefan Stojanovic    50.03 (13)                  50.03 (25)
34  84   U10   MMSC   Anders Holtenman     50.03 (13)                  50.03 (25)
35  101  U10   COCH   Ari Diamond                        50.89 (13)    50.89 (27)
36  55   U10   MMSC   Reed Taylor                        51.02 (14)    51.02 (28)
37  69   U10   JPSC   Georges Michaud                    51.16 (15)    51.16 (29)
38  63   U10   GMVS   Brewster Smyers                    51.37 (16)    51.37 (30)
39  10   U8    GMVS   Nicholas Hollenbe    51.38 (6)                   51.38 (8) 
40  42   U10   BMA    Curtis Wheeler       51.72 (15)                  51.72 (31)
41  94   U10   GMVS   Charlie Schibli      51.74 (16)                  51.74 (32)
42  98   U10   GMVS   Carter Bernstein     52.23 (17)                  52.23 (33)
43  17   U8    MMSC   Ian Zimmerman                      52.44 (3)     52.44 (9) 
44  81   U10   MRSC   Jack Meagher                       52.80 (17)    52.80 (34)
45  24   U8    GMVS   Nicholas Schibli     52.95 (7)                   52.95 (10)
46  29   U8    GMVS   James Sachs                        53.35 (4)     53.35 (11)
47  47   U10   MMSC   Carson Matckie                     53.36 (18)    53.36 (35)
48  116  U8    COCH  Charles Filkorn       53.67 (8)                   53.67 (12)

________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/9/2014 10:20:52 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           DUAL COURSE RACE  3/9/2014                     Page 2

                                 NVC U10 Duals                                  
                                   Boys Run 2                                   

Pl  Bib  Class Team    Name                 Blue          Red         Result 
________________________________________________________________________________
49  83   U10   MRSC   Lincoln Smith                      53.94 (19)    53.94 (36)
50  60   U10   JPSC   Ryder Poulin         54.58 (18)                  54.58 (37)
51  90   U10   COCH   John Kerbaugh        54.94 (19)                  54.94 (38)
52  67   U10   BMA    Cameron Clark                      55.09 (20)    55.09 (39)
53  103  U10   JPSC   Trevor Laforce                     55.60 (21)    55.60 (40)
54  33   U8    JPSC   Coen Mullins                       55.69 (5)     55.69 (13)
55  114  U8    MMSC  Christopher Batche    55.95 (9)                   55.95 (14)
56  68   U10   BMA    Brendan O'Neill      56.16 (20)                  56.16 (41)
57  86   U10   BMA    Reid Hamilton        56.19 (21)                  56.19 (42)
58  8    U8    MRSC   Parker Downing       56.39 (10)                  56.39 (15)
59  113  U8    BMA   William O'Neill                     57.13 (6)     57.13 (16)
60  21   U8    JPSC   Alexander Carr                     57.20 (7)     57.20 (17)
61  14   U8    MMSC   Samson Steinberg     57.67 (11)                  57.67 (18)
62  11   U8    GMVS   Griffin Walters                    58.13 (8)     58.13 (19)
63  109  U10   COCH   Evan McMahan                       58.29 (22)    58.29 (43)
64  53   U10   COCH   Soren Wysockey-Jo                  58.49 (23)    58.49 (44)
65  52   U10   MMSC   Oliver Barkan        59.01 (22)                  59.01 (45)
66  79   U10   COCH   William Camp                       59.23 (24)    59.23 (46)
67  92   U10   MMSC   Evan Daigle          59.44 (23)                  59.44 (47)
68  64   U10   COCH   Russell Willoughb  1:01.09 (24)                1:01.09 (48)
69  2    U8    MSC    Timothy Howe       1:01.12 (12)                1:01.12 (20)
70  99   U10   COCH   Trey Jones                       1:01.28 (25)  1:01.28 (49)
71  6    U8    GMVS   Solomon Kalichste  1:01.29 (13)                1:01.29 (21)
72  45   U10   BMA    Henry Griffin                    1:01.34 (26)  1:01.34 (50)
73  61   U12   JPSC  Bauer  Sacha von                  1:01.53 (1)   1:01.53 (2) 
74  117  U8    MMSC  Ben Gardiner                      1:02.06 (9)   1:02.06 (22)
75  87   U10   MRSC   Enzo McLauchlin                  1:02.29 (27)  1:02.29 (51)
76  89   U10   SNSC   Henry Sorkin                     1:02.54 (28)  1:02.54 (52)
77  25   U8    MRSC   Jackson Heaton                   1:02.60 (10)  1:02.60 (23)
78  71   U10   COCH   Kyan Chipman                     1:03.05 (29)  1:03.05 (53)
79  27   U8    GMVS   Charles Maynard                  1:04.69 (11)  1:04.69 (24)
80  44   U10   BMA    Alex Jensen        1:07.20 (25)                1:07.20 (54)
81  3    U8    GMVS   Raymond Hagios                   1:07.78 (12)  1:07.78 (25)
82  23   U8    MMSC   Grant Mitchell                   1:08.37 (13)  1:08.37 (26)
83  31   U8    MRSC   Jackson Rothman                  1:08.95 (14)  1:08.95 (27)
84  5    U8    GMVS   Tanner Snyder                    1:10.22 (15)  1:10.22 (28)
85  51   U10   BMA    Logan Murphy                           DNF                 
86  73   U10   BMA    Dylan Delaney                          DNF                 
87  7    U8    MRSC  Russell Rothman                         DSQ                 
88  9    U8    GMVS  Whitman Smyers                          DSQ                 
89  13   U8    GMVS  Eamon Knight                            DSQ                 
90  15   U8    COCH  Frederick Boardman                      DSQ                 
91  75   U10   GMVS  William Patton                          DSQ                 
92  36   U10   GMVS   Rex Jewell               DNF                               
93  46   U10   SNSC   Kyle Marvin              DNF                               
94  54   U10   JPSC   Webster Alfheim          DNF                               
95  106  U10   GMVS   Jackson Landy            DNF                               
96  110  U10   BMA    Brock Thomson            DNF                               

________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/9/2014 10:20:52 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                           DUAL COURSE RACE  3/9/2014                     Page 3

                                 NVC U10 Duals                                  
                                   Boys Run 2                                   

Pl  Bib  Class Team    Name                 Blue          Red         Result 
________________________________________________________________________________
97  4    U8    COCH  Maximilian Durant         DSQ                               
98  78   U10   GMVS  Cole Sachs                DSQ                               
99  1    U8    JPSC   Luke Delabruere                                            
100 16   U8    JPSC   Jay Eagle                                                  
101 18   U8    JPSC   Foster Peters                                              
102 26   U8    GMVS   Josey Rubinstein                                           
103 30   U8    MMSC   Henry Maynard                                              
104 34   U12   GMVS   Dylan Carroll                                              
105 39   U10   GMVS   Roscoe Rubinstein                                          
106 48   U10   GMVS   Ruslan Henry                                               
107 65   U10   GMVS   Brandon McCray                                             
108 77   U10   BMA    Kristen Hyde                                               
109 80   U10   GMVS   Jack Branca                                                
110 85   U10   MMSC   Gage Daliere                                               
111 100  U10   BMA    Nicholas Shanahan                                          
112 102  U10   JPSC   Marc Parsons                                               
113 104  U10   MRSC   Logan Wilson                                               
114 107  U10   MMSC   Beck Wagner                                                
115 108  U10   MMSC   Christopher March                                          
116 111  U10   GMVS   Bradley Byrne                                              





























________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                  3/9/2014 10:20:52 PM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~