U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION
U16 FINALS GS
USSA RACE CODE No. U0747
MARCH 12, 2017
Eastern
--------------------------------------------------------------------------------
G I A N T S L A L O M M E N
UNOFFICIAL RESULTS
JURY TECHNICAL DATA
TD Browne,Michael (USA) COURSE CHIEF
REFEREE Roberts, Frank (USA) START 960 M
CHIEF OF RACE Cornish, Peter (USA) FINISH 560 M
VERTICAL DROP 400 M
HOMOLOG.Nr. 9638/10/10
1st RUN 2nd RUN
COURSE SETTER Tyler, John (USA) Walker, Jeffrey (USA)
FORERUNNERS -A- Connor Visnic (USA) -A- Connor, Visnic (USA)
-B- John Kelleher (USA) -B- John Kelleher (USA)
-C- Drew Visnic (USA) -C- Drew Visnic (USA)
-D- Brennan Hynes (USA) -D- Brennan Hynes (USA)
-E- -E-
GATES/DIR CHANGES 44/(42) 51/(49)
START TIME 10:45 13:50
WEATHER: SUNNY SNOW: HARD TEMP. S:-15 C F:-12 C
----------------------- UNOFFICIAL PENALTY 125.31 -----------------------
F=980
PL ST USSA COMPETITOR--------------------- TIME TIME TOTAL RACE
Nr Nr SURNAME+NAME CLUB/YR 1stRUN 2ndRUN TIME POINTS
1 53 E6368649 Hoffman, Wyatt KMS/02 1:09.01 1:10.72 2:19.73 0.00
2 78 E6467884 Coffin, Charlie MSA/02 1:10.17 1:10.11 2:20.28 3.86
3 33 E6269648 Sarachek, Achille BBTS/02 1:10.12 1:10.32 2:20.44 4.98
4 15 X6335509 Hotermans, Nicolas BBTS/02 1:11.48 1:11.18 2:22.66 20.55
5 64 E6272006 Sveen, John BBTS/01 1:11.74 1:10.96 2:22.70 20.83
6 8 E6218356 Mcnabb, Alex MMSC/02 1:12.59 1:10.57 2:23.16 24.06
7 28 E6369436 Holtenman, Johan MMSC/02 1:13.03 1:10.32 2:23.35 25.39
8 9 E6379758 Apple, Morgan GMVS/02 1:13.48 1:09.88 2:23.36 25.46
9 17 E6275656 Forsgren, Lars GACP/01 1:11.87 1:12.44 2:24.31 32.12
10 80 E6288558 West, Dylan KP/01 1:12.38 1:12.08 2:24.46 33.17
11 12 E6375818 Christie, Angus CVA/02 1:12.85 1:11.65 2:24.50 33.45
12 34 E6473347 Borden, Peter PICO/01 1:11.92 1:12.67 2:24.59 34.09
13 37 E6340277 Bertram, Will BBTS/02 1:12.76 1:11.89 2:24.65 34.51
14 5 E6347821 Kuczynski, Jacob MWV/01 1:12.29 1:12.41 2:24.70 34.86
15 60 E6357414 Glavin, Connor KP/02 1:12.19 1:12.98 2:25.17 38.15
12-03-17 / LIST: NLM1117 U0747 GM7 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION
U16 FINALS GS
USSA RACE CODE No. U0747
MARCH 12, 2017
Eastern
--------------------------------------------------------------------------------
PL ST USSA COMPETITOR--------------------- TIME TIME TOTAL RACE
Nr Nr SURNAME+NAME CLUB/YR 1stRUN 2ndRUN TIME POINTS
16 6 E6271650 Solly, Maxxon HO/01 1:12.19 1:14.22 2:26.41 46.85
17 20 E6332336 Corso, Connor HUNTE/01 1:12.78 1:13.66 2:26.44 47.06
18 24 E6330776 Fossland, Warner Mohaw/01 1:14.20 1:12.62 2:26.82 49.73
19 52 E6276469 Meyer, Christian BU/01 1:13.83 1:13.89 2:27.72 56.04
20 1 E6343233 Noyes, Albert CVA/02 1:13.90 1:13.93 2:27.83 56.81
21 48 E6340378 Adey, Benjamin GACP/02 1:14.31 1:14.08 2:28.39 60.74
22 19 E6360693 Greloch, Weston BMRA/02 1:14.24 1:14.53 2:28.77 63.40
23 16 E6302494 Schoudel, Jay Berks/01 1:14.40 1:14.62 2:29.02 65.16
24 14 E6254692 Emerson, John Catam/01 1:15.44 1:13.66 2:29.10 65.72
25 75 E6335140 Roseberry, Charles Jimin/02 1:14.93 1:14.58 2:29.51 68.59
26 27 E6358378 Morris, Thomas CVA/02 1:14.58 1:15.09 2:29.67 69.71
27 25 E6410281 Foster, Isaac Berks/01 1:15.18 1:14.54 2:29.72 70.07
28 30 E6425146 Blinken, Jared HU/01 1:15.41 1:14.83 2:30.24 73.71
29 13 X6367650 Johnson, Lucas HO/02 1:15.18 1:15.23 2:30.41 74.90
30 58 E6654586 Bell, Isaac KH/01 1:14.86 1:15.80 2:30.66 76.66
31 31 E6272027 Diianni, Luca WPRC/02 1:15.18 1:16.19 2:31.37 81.64
32 26 E6332313 Corso, Brendan HUNTE/01 1:15.58 1:16.23 2:31.81 84.72
33 11 E6402736 Devey, Luke Thund/01 1:15.63 1:16.31 2:31.94 85.64
34 73 E6237687 Slesar, Julian /01 1:12.54 1:19.44 2:31.98 85.92
35 62 E6276976 Fogarty, Andrew NYSEF/02 1:16.43 1:15.68 2:32.11 86.83
36 54 E6277017 Fogarty, Peter NYSEF/02 1:16.00 1:16.16 2:32.16 87.18
37 32 E6519772 MacDonald, Jacob GACP/01 1:15.70 1:16.64 2:32.34 88.44
38 63 E6646011 Avery, Sergey GACP/01 1:16.49 1:15.98 2:32.47 89.35
39 70 E6293077 Lenz, Theodore BM/02 1:15.37 1:17.15 2:32.52 89.70
40 49 E6231761 Akstin, Michael 2001/01 1:16.00 1:16.56 2:32.56 89.98
41 41 E6245795 Harrell, Andrew PROC/01 1:19.33 1:13.28 2:32.61 90.33
42 45 E6278396 Boukhriss, Omar LMRT/01 1:15.98 1:16.79 2:32.77 91.46
43 2 E6187611 Knollmann, Florian WTSEF/01 1:18.03 1:15.58 2:33.61 97.35
44 4 E6516737 Chuang, Brennan SSC/02 1:16.02 1:17.81 2:33.83 98.89
45 23 E6221407 Baker, Michael JFRT/01 1:17.00 1:18.18 2:35.18 108.36
46 74 E6378570 McKee, Robert KHSC/01 1:18.12 1:17.37 2:35.49 110.53
47 61 E6213367 Yost, Tyler SRRC/02 1:17.70 1:18.05 2:35.75 112.36
48 43 E6346437 Fish, Anders Wachu/01 1:17.44 1:18.50 2:35.94 113.69
49 55 E6358547 Mahoney, James Berks/01 1:17.21 1:18.88 2:36.09 114.74
50 36 E6379842 Hunnicutt, Logan SSC/01 1:16.96 1:19.46 2:36.42 117.06
51 65 E6351505 Gonder, Aiden SRRC/02 1:18.75 1:17.83 2:36.58 118.18
52 50 E6569576 Van Der Zwan, Owen BMRA/01 1:17.42 1:19.83 2:37.25 122.88
53 77 E6388303 Hagood, Alex GACP/01 1:18.16 1:19.18 2:37.34 123.51
54 68 E6418966 Barnard, Max HU/02 1:19.02 1:18.47 2:37.49 124.56
55 7 E6396988 Schatz, Walker /01 1:18.23 1:19.31 2:37.54 124.91
56 51 E6471372 Lennon, William NWAC/01 1:20.97 1:19.65 2:40.62 146.51
57 35 E6341889 Burkhardt, L.B. GPSC/02 1:20.52 1:21.11 2:41.63 153.60
12-03-17 / LIST: NLM1117 U0747 GM7 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION
U16 FINALS GS
USSA RACE CODE No. U0747
MARCH 12, 2017
Eastern
--------------------------------------------------------------------------------
PL ST USSA COMPETITOR--------------------- TIME TIME TOTAL RACE
Nr Nr SURNAME+NAME CLUB/YR 1stRUN 2ndRUN TIME POINTS
58 38 E6343819 Williams, Tristan /01 1:22.95 1:22.80 2:45.75 182.49
59 44 E6363786 Litmans, Ethan /01 1:23.63 1:22.45 2:46.08 184.81
60 66 E6533973 Chang, Peter SSC/02 1:22.36 1:24.47 2:46.83 190.07
61 79 E6426126 Bastianello, Julian SSC/01 1:26.02 1:26.06 2:52.08 226.89
NOT PERMITTED TO START 1st RUN
DID NOT START 1st RUN
18 E6239355 Boes, Tyler GMVS/02
DID NOT FINISH 1st RUN
59 E6260170 Hazen, Nate Berks/01
57 E6454002 Solaz, Carson SMS/01
56 X6733732 Langmuir, Calum BMA/02
42 E6395546 Wierer, Jake MP/02
21 E6245921 Brogan, Kyle Bousq/01
DISQUALIFIED 1st RUN
22 E6371212 Bewlay, Pierce NWAC/02 Gate 0
NOT PERMITTED TO START 2nd RUN
DID NOT START 2nd RUN
DID NOT FINISH 2nd RUN
76 E6452705 McDonough, Kevin GSC/02
72 E6296478 Norris, Beau BMRC/02
71 E6310691 Carpenter, Brady EMSC/01
69 E6446923 Lundberg, Robert Jimin/02
47 E6300049 Masciadrelli, Jack Bland/01
46 E6376341 Godomsky, Joseph GACP/02
40 E6345202 Keller, Benjamin CVA/02
39 E6424192 Feingold, Sean OMS/01
29 E6309319 Szuba, Nick GACP/01
10 E6529764 Bevacqua, Giovanni SSC/01
3 E6353142 Luttmer, Frans FSA/01
DISQUALIFIED 2nd RUN
67 E6273043 O'Brien, Sean GACP/01 Gate 0
12-03-17 / LIST: NLM1117 U0747 GM7 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION
U16 FINALS GS
USSA RACE CODE No. U0747
MARCH 12, 2017
Eastern
--------------------------------------------------------------------------------
PL ST USSA COMPETITOR--------------------- TIME TIME TOTAL RACE
Nr Nr SURNAME+NAME CLUB/YR 1stRUN 2ndRUN TIME POINTS
TECHNICAL DELEGATE
Browne,Michael (USA)
12-03-17 / LIST: NLM1117 U0747 GM7 / 4
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION
U16 FINALS GS
USSA RACE CODE No. U0747
MARCH 12, 2017
Eastern
--------------------------------------------------------------------------------
G I A N T S L A L O M M E N
USSA PENALTY CALCULATION
THE BEST 10 AT FINISH:
RACE BIB CODE COMPETITOR USSA BEST 5 RACE
RESULT NR. SURNAME+NAME POINTS POINTS
1 133 E6368649 Hoffman, Wyatt 135.60 135.60 0.00
2 158 E6467884 Coffin, Charlie 153.14 153.14 3.86
3 113 E6269648 Sarachek, Achille 155.40
4 95 X6335509 Hotermans, Nicolas 118.99 118.99 20.55
5 144 E6272006 Sveen, John 158.85
6 88 E6218356 Mcnabb, Alex 152.32 152.32 24.06
7 108 E6369436 Holtenman, Johan 176.72
8 89 E6379758 Apple, Morgan 154.08 154.08 25.46
9 97 E6275656 Forsgren, Lars 173.63
10 160 E6288558 West, Dylan 180.81
THE BEST 5 AT START:
DNF2 83 E6353142 Luttmer, Frans 109.97
4 95 X6335509 Hotermans, Nicolas 118.99
41 121 E6245795 Harrell, Andrew 126.91
14 85 E6347821 Kuczynski, Jacob 128.03
15 140 E6357414 Glavin, Connor 128.95
TOTALS --------
(B) USSA POINTS OF BEST 5 AT START 612.85 --------
(A) USSA POINTS OF BEST 5 TO FINISH IN TOP 10 714.13 --------
(C) RACE POINTS OF CORRESPONDING COMPETITORS 73.93
CALCULATED PENALTY 714.13 + 612.85 - 73.93 : 10 = 125.305
(A) (B) (C)
ROUNDED 125.31
PENALTY APPLIED: 125.31
_______________________
Browne,Michael (USA)
12-03-17 / LIST: NLM1117 U0747 GM9 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
|